10 Adımda Köpeğinize Nasıl Davranmalısınız

0
95

1- Köpekler doğal olarak grup halinde yaşayan canlılardır. Bu grup içerisinde sıradüzeni (hiyerarşi ) vardır. Köpeğini gruba ait hissettir ve ona iyi liderlik yap.  

2- Zil çaldığında köpeğinin önden kapıya koşturmasına izin verme. Onun dominant bir yapıda olmasına sebep olursun.

3- Evde birden fazla köpekle berabersen; köpekler arasındaki sıra düzenini pekiştir. Bunun için önce baskın olanını sev ve besle. Zayıf ve çekingen olana önem vereyim deme. Unutma ki köpeklerin dünyasında adalet yoktur.

4- Köpeklerin doğasında yalnız yaşama kavramı bulunmaz. Bu nedenle yavruluk döneminde onu yalnız kalmaya alıştır.

5- Bir şeyler öğretirken mutlaka doğru zamanda ödüllendir. Motive et, tutarlı ol ve ona rehberlik et.

6- Köpeğin korktuğunda veya havladığında onu okşama, dokunma. Dokunursan istenmeyen bu davranışları pekiştirmiş olursun.

7- Köpekler bizden farklıdır. Bizi mutlu eden şeyler onları mutlu etmeyebilir. Direk göz temasından kaçın. Üzerine doğru eğilme ve kafasının üzerinden sevme. Ceza vermekten ve bağırmaktan kaçın. Aslında o senden sadece; düzenli egzersiz, iyi bir liderlik ve dengeli sevgi ister.  

8- Köpekler serbest doğada yiyecek bulabilmek için saatlerce dolaşırlar. Gün içinde yemeğini devamlı önünde tutarak onu mutsuz etme. Yemeği için bir şeyler yapsın (Ör.: Otur,otur-bekle) ve önünde 15-20 dakika kalsın, sonrasında yenmeyen kısmını kaldır.

9- Çekiştirme ipleri ile oynamak onu agresif yapabilir. Rekabete dayalı oyunlar oynama ve oyunun her zaman kazanan tarafı ol.

10- Genetik davranışları değiştiremezsin. Tüm davranışlar genetik ve çevre arasındaki etkileşimin ürünüdür. Bu nedenle gördüğün bir davranışı anlamak için köpeğin ırkını da dikkate al.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here