9 Maddeyle İlk Kez Köpek Sahibi Olmadan Önce Bilmeniz Gerekenler

0
137

1-Köpeğinizle Uzun Yıllar Geçirmeye Hazır Mısınız?

Köpeklerin yaşam süresi ortalama 13 -15 yıl arasında değişmektedir. Ancak bakım şekli ve bünyesine göre 20 yaşını geçen köpekler de bulunmaktadır.  Bu nedenle bu sevimli dostlarımızdan sahiplenirken en az 13 yılınızın birlikte geçeceğini unutmamalısınız. 

2-Bir Köpek Yavrusu Yetiştirmek Çok Zaman ve Sabır İster

Küçük bir yavru köpeği büyütmek ve ona gereken eğitimleri vermek oldukça sabır işidir. Yavru köpek sahibi olmadan önce bu sorumluluğu kaldırabileceğinizden emin olmalısınız. Kendinizden emin değilseniz üzülmeyin, yetişkin bir köpek sahibi olmayı düşünebilirsiniz.

3Köpeğinizin Bakımı İçin Yeterli Zamanınız Olduğundan Emin Olun

İlk defa köpek sahibi olacaksanız köpeğinize ayıracağınız zamanı asla küçümsemeyin ve yeterince zaman ayırabileceğinizden emin olun.

4-Köpek Sahibi Olmadan Önce Tüm Gerekli Malzemelere Sahip Olun

Önce bir köpeğimi alayım da gerisini sonra hallederim diye asla düşünmeyin. Unutmayın köpeklerde tıp ki insanlar gibi yaşamak için bir çok eşyaya ihtiyaç duyarlar.

5-Köpeğinizin Cinsini İyi Tanıyın

 Bir köpeği sahiplenmeden önce cinsini, karakterini ve bakım ihtiyaçlarını çok iyi bilmelisiniz. Aksi takdirde çocuğunuz için bir oyun arkadaşı ararken avcı bir köpek cinsini sahiplenmiş olabilirsiniz.

6-Sağlıklı Mama Seçimi

Tıpkı insanlar gibi köpeklerin de sağlıklı beslenmesi gerektiğini unutmayın. İyi bir mama seçimi köpeğinizin bağışıklık sistemini güçlendirir, kemik ve kasların sağlıklı kalmasını sağlar. Köpeğiniz için en uygun mama seçimini veteriner hekime danışarak öğrenebilirsiniz.

7-Kulak Bakımını Önemseyin

Köpeklerin iç kulaklarının kıvrımlı tasarımı parazitler ve bakterilerin gelişimine zemin hazırlayabilir. Köpeğinizin kulaklarına bir şey kaçmadığından emin olmalı, düzenli aralıklarla veteriner kontrolü yaptırmalısınız.

8-Aşıları İhmal Etmeyin

Köpekler de insanlar gibi türlü türlü hastalıklara yakalanabilirler. Bu nedenle köpeğinizi sahiplendikten sonra geciktirmeden yapmanız gereken ilk şeylerden biri aşılarını yaptırmak.

9-Köpek Oyuncakları Edinin

Köpek oyuncaklarının evde yaşayan bir köpek için çok önemli olduğunu unutmayın. Oyuncakla oynayan bir köpek fazla enerjisini atabildiği gibi, çiğnenebilen kauçuk oyuncaklar sayesinde çene kemiklerinin güçlü kalmasını ve dişlerinin temizlenmesini de sağlar.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here