Alternatif kuş yemleri, dükkana girip birden farklı kuş yemi torbalarını gördüğünüzde, biraz bunalmak kolaydır ve arka bahçenizdeki kuşlara sunmak için en iyi tohum ve karışımların ne olduğunu merak ettiyseniz aşağıdaki yazımızdan okuyabilirsiniz.

1:Ayçekirdeği

Onlarca kuş türü ayçiçeklerini sevmekle kalmaz, aynı zamanda bulunması kolay ve nispeten ucuz besinlerdir. Kuşları beslemek için üç çeşit ayçiçeği vardır ve her türün farklı avantajları ve kullanımları vardır.

A:Kara Yağlı Ayçekirdeği

Ayçiçek yağı, kabuğundaki en popüler tohum türüdür ve hemen hemen bütün kuşlar tarafından yutulur. Yağ içeriği için hasat etmek için geliştirildi, ancak daha sonra kuşların ne kadar çok sevdiği keşfedildi! Kara yağlı ayçiçeği, daha yüksek bir yağ içeriğine sahiptir ve aşağıdaki (B) altındaki çizgili ayçiçeği ile karşılaştırıldığında daha ucuzdur. Kara yağ kabukları da daha ince ve daha küçüktür, bu nedenle çatlamak ve çizgili ayçiçeğinden daha az karışıklık çıkarmak basittir.

Beslenme Bilgisi :% 40 yağ,% 16 protein,% 20 karbonhidrat

Kara ayçiçek çekirdeğine gelen kuşlar: Kardinaller, sazlar, ağaçkakanlar, fındıkkıranlar, titmice, bülbül, grosbeaks, ispinozlar, fındıkkıranlar, juncolar, Ev Serçeleri, kara kuşlar, güvercinler ve çakıllar. Açıkçası Kara yağlı ayçiçeği çekirdeğini sevmeyecek kuşların bir listesini yapmak daha kolay olurdu.

B: Çizgili Ayçekirdeği

Çizgili ayçiçeği, kara yağlı ayçiçekten daha büyüktür ve insanların tükettiği ayçiçeği çekirdeği ile aynıdır, ve kara ayçiçeğin’den daha pahalıdır.

Arka bahçenizdeki kuşlara gelince, çizgili ayçiçeği kara ayçiçeği gibi popüler olmayacak. Bunun bir nedeni şeritli ayçiçeğinin siyah yağdan daha kalın ve sert kabuğudur, bu da tohumun çekirdeğini almak için açılmasını zorlaştırır..

Örneğin, Ev Serçeleri ve Ev Ispinozları, kuş besleyicilerinde inanılmaz sayıda olabilir, ancak çizgili ayçiçeği açamazlar!

Beslenme Bilgisi :% 26 yağ,% 15 protein,% 18 karbonhidrat

Çizgili ayçiçeğine gelen kuşlar: Kardinaller, jays, ağaçkakan, bülbül, titmice, fındıkkıranlar, çakıl, fındıkkıranlar.

C: Hulled Ayçiçeği

Kabuklu ayçiçeği, kabuğu çoktan almış olan ayçiçeği çekirdeğini ifade eder. Diğer yaygın isimler arasında ayçiçeği cipsleri veya çekirdekleri bulunur.

Kabuklarında hala tohumlarından daha kolay yemeleri nedeniyle, kabuklu ayçiçeği besleyicilerde çok popülerdir!

Kabuk çoktan alındığından, kabuklu ayçiçeği, kabuğun içinde hala bulunan ayçiçeği ağırlığından daha pahalıdır.

Ayçiçeği çeken kuşlar, diğerlerinin yanı sıra Kardinaller, jays, grosbreaks, bazı yabancılar, sincaplar, ispinozlar, bülbüller, titmice, sıvacı kuşları, sakızlar, serçeler, çekirge, kara kuşlar, güvercinler ve çakıllar.

2: Aspir

Aspir, kara yağlı ayçiçeğinden biraz daha küçüktür ve bu kadar küçük bir tohum olmasına rağmen sert bir kabuğa sahiptir.

Pek çok insan aspirine “mucize tohum” diyor, çünkü besleyicilerinizdeki en sinir bozucu zararlılardan bazıları bundan hoşlanmıyor.

Örneğin, sincaplar ve kara kuşlar muhtemelen çoğu insanın kuşları beslerken karşılaştıkları en büyük problemdir. Size sincapların ve kara kuşların (çakıllar ve sığırcıklar dahil) nadiren aspir tohumu yedikleri gözlenmiştir.

İyi haber şu ki, arka bahçedeki kuşların çoğu, kardinaller, bülbüller ve ispinozlar dahil aspir yemekte sorun yaşamaz.

Beslenme içeriği :% 38 yağ,% 16 protein,% 34 karbonhidrat

Aspir’ gelen kuşlar: Kardinaller, grosbeaks, ispinozlar (House ve Purple), baştankara, bülbül, sıvacı ve güvercinler.

3:Nyjer (Devedikeni)

Saka kuşları, gözlemlemek ve çekmek için en sevilen kuşlardan biridir. Minik gagaları yüzünden saka kuşları sadece en küçük tohumları yiyebiliyor, bu da nyjerin saka kuşlarına beslenmesini mükemmel bir hale getiriyor.

Genel olarak “devedikeni” olarak da bilinen Nyjer tohumu, Etiyopya’da veya Hindistan’da yetişen minik, siyah bir tohumdur. Nyjer tohumu aslında devedikeni ile ilişkili değildir, bu yüzden sinir bozucu bir ot haline gelme konusunda endişelenmenize gerek yoktur. Satılmadan önce nyjer tohumu ısıyla sterilize edilir, ve böylece hiç bir zaman büyüyemez.

Tüm kuş tohumlarından, nyjer bozulmaya en açık olanlardan biridir. Tohum taze değilse, kuşların besini tamamen yok sayması yaygındır.

Beslenme Bilgisi: % 36 yağ,% 21 protein,% 13 karbonhidrat

Nyjer’e gelen kuşlar: Saka kuşları , Mor Finch, House Finch, Çam Siskin, bülbül ve güvercinler.

4:Fıstık

Yer fıstığı, besleme istasyonunda sağlamanız için harika bir yiyecek. Kuşlar sadece onları yemeyi sevmiyorlar, aynı zamanda sağlıklılar ve özellikle soğuk kış aylarında kuşlar için önemli olan önemli miktarda yağ ve protein sağlıyorlar.

Beslenme Bilgisi :% 49 yağ,% 26 protein,% 19 karbonhidrat

Mümkünse kavrulmuş, tuzsuz fıstık aldığınızdan emin olun !

Yer fıstığına kabuk içinde veya dışında, iki farklı yol önerebilirsiniz. Asıl fark, hangi kuşları beslemek istediğinizdir, çünkü çoğu kuş sert fıstık kabuğunu kıramaz!

Sadece birkaç çeşit kuş hala kabuğundaki fıstıkları yiyebilir. Bu liste, kargalar, jays, grackles, magpies ve bazı ağaçkakanlar gibi daha büyük kuşları içerir Baştankara ve bülbüller de yer fıstığının tadını çıkarır ve kabuğunu kırmak için çok çalışırlar!

Aşağıda da görebileceğiniz gibi, kabuklu yerfıstığı yiyecek kuşların listesi, kabuğunu açıp yerfıstığını yiyebilecek kuşlardan çok daha uzundur.

Kabuklu yerfıstığı’na gelen kuşlar: Kardinaller, jays, fındıkkıranlar, sıvacı kuşları, grosbeaks, bülbül, titmice, bushtits, sığırcık, cowbirds, karga, kurt, kuzgun ve çakıl.

Önemli uyarı; Kabuklu yer fıstığı ıslanırsa veya birkaç gün içinde yenilmezse, çürümeye ve küflenmeye daha duyarlı oldukları belirtilmiştir. Bu noktada, yiyecek atılmalı ve koyduğunuz yer temizlenmelidir.

5: Beyaz Proso darı

Genellikle tek tek satılmaz, ancak birçok kuş tohumu karışımına dahil edilir. Birkaç farklı darı türü vardır, ancak en iyisi küçük yuvarlak bir tohum olan beyaz proso darıdır.

Beyaz proso darı’ya gelen kuşlar: Juncos, serçeler, kasabalar, kara kuşlar, çakıllar ve güvercinler.

Tepsi veya hazne besleyicilerinde beyaz darı içeren karışımlar sunmak en iyisidir, çünkü bu besleyiciler darı yemeyen kuşların toprağa atmasını sağlar. Bir tüp besleyiciye darı koyarsanız, darı atmayı sevmeyen kuşlar için çok daha zordur ve muhtemelen tüp besleyicinin dibinde bir demet darı ile kalmış olursunuz.

Beslenme Bilgisi :% 4 yağ,% 11 protein,% 73 karbonhidrat

Bir uyarı: Birçok kuş tohumu karışımı ayrıca kırmızı ve beyaz darından biraz daha küçük olan kırmızı proso darı içerir. Yerden beslenen kuşlar kırmızı darı yer, ama bu onların favorisi değil. Mümkünse kırmızı darı içeren bir karışım almaktan kaçınmayı çalışınız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz