Bengal Kedisi

0
3
bengal kedisi
bengal kedisi

Bengal kedi ırkı ilk olarak Amerika’da yetiştirilmeye başlanmış bir kedi ırkıdır. Oldukça vahşi bir görünüme sahiptir. Görünümlerinin aksine Bengal kedileri uysal, sevecen ve sakin yapılıdır. Çocuklu aileler için de uygun bir kedi türüdür. Bengal kedisinin tarihi oldukça geçmişe dayansa da resmi olarak kayıtlara 1997 yılında geçmiştir.

Bengal Kedisinin Genel Özellikleri

Bengal kedisi güçlü bir vücuda sahiptir. Bu özelliğini de atalarından alır. Vücut görünümleri ise adeta bir leoparı andırır ve boyutları da diğer kedilere göre daha büyüktür. Bengal kedisinin geçmişi 4 kuşaktan oluşur. F4 olarak adlandırılan cinsi en uysal özelliklere sahip olandır. Kedi yetiştiricileri tarafında da Habeş kedisi, Mısır Mausu kedisi ve British Shorthair kedi cinsi ile kediler çiftleştirilerek Asya leopar kedisini bir hayli özel kılmıştır.

Bengal Kedisi Karakteri

Bazı Bengal kedisi sahipleri kedilerinin ele gelmekten hoşlanmadığını ifade etmektedir. Bu kişilik özelliklerinin atalarından geldiği düşünülmektedir. Kendilerini yakalanmış, zayıf düşmüş olarak hissetmek istemezler. Ancak yine de sahibine alışmış bir Bengal kedisi görmeniz sürpriz de olmaz. Hatta yeterince ilgi görmeyen bir Bengal kedisinin bunalıma girdiği dahi bilinmektedir. Ayrıca Bengal kedilerinin çoğu yalnız kalmaktan hoşlanmazlar.

Bengal kedileri avlanma konusunda oldukça usta bir kedi ırkıdır. Birçok kedinin aksine suda vakit geçirmekten hoşlanırlar. Yani kedinizi kirlendiğinde yıkamak isterseniz, Bengal kedisi de buna bayılacaktır. Ancak burada dikkat etmeniz gereken husus evcil hayvanınızı yalnızca kedi şampuanı ile yıkamanız gerektiğidir. Bengal kedileri oyun oynamayı da oldukça seven bir ırk olup, kedi oyuncakları ile daha iyi vakit geçirmektedir.

Bengal Kedisi Görünümü

Bengal kedisi oldukça zarif görünür, kaslı ve atletik yapılarıyla da dikkat çekerler. En belirgin fiziksel özellikleri de bir leoparı andıran muhteşem deri yapılarıdır. Renkleri ise genelde kahverengi-benekli, siyah-düz, mavi gözlü-benekli, gümüş-benekli ve mavi gözlü-kar benekli desenlerinde görülebilir. Bir Bengal kedisinin vücut ağırlığı yaklaşık 3-7 kilo arasındadır. Vahşi görünüme sahip olmaları da lekeli tüy yapıları, sivri çene hatları ve keskin bakışlarındandır.

Bengal Kedisi Bakımı Nasıl Olmalı?

Bu kedi ırkı kısa ve kalın tüy yapısına sahiptir. Bu yüzden Bengal kedisi tüy bakımı oldukça kolaydır. Bengal kedisini kedi tarağı veya kedi fırçası ile haftada bir taramanız yeterli olacaktır. Tüy bakımından sonra derileri de daha canlı ve daha sağlıklı olacaktır. Kedilerde ağız hastalıklarına karşı kedi diş fırçası ile düzenli olarak bakım yapmanız gerekmektedir. Böylelikle diş ve diş eti hastalıklarının da oluşumunu engellersiniz.

Bu kedi ırkının sağlıklı ve dinç kalması için premium marka kedi maması ile beslemeye özen göstermelisiniz. Kedinizi besin takviyeleriyle de beslemeniz yaşam kalitelerini yükseltir. Ayrıca tüm kedilerde olduğu gibi Bengal kedilerinin de tırnaklarının bakımına dikkat edilmelidir. Özellikle evde koltuğunuzun, halınızın ya da başka bir eşyanızın tırmalanmaması için kedi tırmalama tahtası almanızı öneririz.

Bengal Kedisinin Ömrü Kaç Yıldır?

Bengal kedieri doğru beslendiğinde, doğru aşılama yapıldığında kısacası yaşam kalitesi yüksek olduğunda 12 ile 16 yıl arasında yaşarlar. Bengal ırkı kediler oldukça sağlıklı ve hastalıklara karşı dirençlidir. Fakat yine de zaman zaman çeşitli hastalıklara yakalanabilmektedirler. Bu hastalıklardan bazıları ise düz göğüslü yavru kedi sendromu, patellar külks, kalça displazisi, piruvat kinaz eksikliği gibi hastalıklardır.

Bengal Kedisi Çocuklarla İyi Anlaşır Mı?

Bengal kedileri doğası gereği sosyaldirler. Bu sebeple kalabalık, çocuklu ailelerle oldukça iyi anlaşırlar. Yani tam bir aile kedisidir diyebiliriz. Öyle ki iş temposu yoğun olan ve vakti olmayan ailelere de Bengal kedi ırkı önerilmez. Evde sizin de çocuğunuz varsa kedinizle oynaması için kedi oyuncakları satın alarak daha eğlenceli vakit geçirmelerini sağlayabilirsiniz.

Başka evcil hayvanlarla da ilişkileri kuvvetli olabilen Bengal kedileri özellikle köpeklerle iyi dostluklar kurmaktadır. Hemen hemen hiçbir kedi ve köpek ırkından korkmaz Bengal kedileri. Sahipkar ve yönetici bir kimlikleri vardır. Av yetenekleri oldukça güçlüdür. Bu yüzden evinizde kuş, hamster, tavşan gibi evcil hayvanlar da besliyorsanız kontrolü elden bırakmamanızda fayda vardır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here