Cane Corso Irkı

0
139

Cane Corso ırkı köpeklerin hikayesi Eski Roma dönemine kadar uzanır ve  soylarının tamamen orijinal İtalyan kökenli olduğu bilinmektedir. O yıllarda İtalyan insanları için önemli bir arkadaş olan Cane Corso açık alanlarda, bekçi köpeği ve avlanmak amacıyla yetiştiriliyordu.


Cane Corso Irkı Fiziksel Özellikleri;

Cane Corso orta büyüklükte köpek kategorisinde yer alır. Kuvvetli ve belirgin kas yapısı ile oldukça dikkat çekici ve bir o kadar da zarif görünürler. Bu ırk köpekler kuvvetli, çevik ve dayanıklı olarak tarif edilir. Kas ve kemik yapısı gelişmiş olan bu köpeklerin kaşları ve alın kemiği boşluğu şişkindir.  Vücudu sıkı, güçlü ve çok kaslı yapıda, derisi oldukça kalındır. Mukozalar siyah renktedir. Ayak ve tırnakları koyu renkte olmalıdır. Tüyleri kısadır. Tüy yapısı şeffaf, parlak, sert, yapışık ve çok sıktır. Tüyleri kış aylarında bile vücudunu tamamen kaplamaz. Ağız ve burun çıkıntısındaki tüyler, çok kısa, düz ve yapışıktır. Göğüs bölgesinde ve burun kemiğinde küçük beyaz leke bulunur.

Cane Corso Irkı Karakter Yapısı;


Cane Corso ırkı sadık, samimi ve ev ortamında sessiz olan köpeklerdir. Cane Corso ırkı yetenekli ve eğitilmeye uygun köpeklerdir. Hareketli, istekli, dikkatli ve koruyucudur. Cane Corso cinsi köpekler, çocuklarla iyi anlaşır. Sahiplerine karşı uysal ve sevecendir. Koruyucu olma durumları dışında kibardırlar. Cane Corso azimli bir yapıya sahip, mükemmel bir bekçi köpeğidir. Ev yaşamında zorlanmadan uyum gösteren bu ırk, sahiplerinin hep en yakınında olmaktan hoşlanırlar. Evde ya da açık alanlarda sahiplerini her zaman koruma görevi üstlenirler. Diğer köpeklere ve yabancılara karşı agresif tavır sergileyebilirler. Cane Corso köpeklere yavruyken, toplum kuralları öğretilmeli, sosyalleştirilmeli ve mutlaka itaat etmesi gereken kurallar öğretilmelidir. İtaat etmeyi öğrendikleri zaman yumuşak başlı ve sevecen bir yapıya kolayca sahip olacaklardır. Cano corse ırkı yabancılara karşı daima kuşkuyla yaklaşır, ailenize karşı ise asla bu tavrı sergilemez. Bu ırk köpeklere yeteri kadar egzersiz yapma fırsatı sağlarsanız apartmanda yaşayabilirler. Ancak Cane Corso ırkı köpeklerin bahçeye ya da açık alana sahip olan evlerde yaşadığında daha mutlu olduğu bilinmektedir.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here