Corona Virüsü Kedi ve Köpekten İnsanlara Geçer Mi?

0
15
korona virüs
korona virüs

Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve kısa zamanda insanların hayatını kaybetmesine yol açan korona virüsü ülkemizde de en çok konuşulan konular arasında yerini almaktadır. Virüsün ortaya çıktığı ilk günlerde, korona virüsünün insanlara yarasadan geçtiği iddia edildi. Daha sonra da gerek mesajlaşma plaformlarında gerek ise sosyal medyada kedi ve köpeklerden de bu virüsün insanlara geçebileceği iddia edildi. Peki bu ne kadar doğru? Korona virüsü nedir? Nasıl bulaşır? Gerçekten de kedi ya da köpeklerden insanlara corona virüsü geçer mi? Gelin bu soruların cevabına birlikte bakalım.

Korona Virüsü Nedir?

Corona virüsü bir virüs ailesinin adıdır, yani başlı başına bir virüs değildir. Korona virüs yani Covid olarak isimlendirilen bu virüs memeliler ve kuşlarda bir takım hastalıklara yol açmaktadır. Bu virüs ailesinde ortaya çıkabilecek hastalıklar MERS (Ortadoğu Solunum Sendromu) veya SARS (Şiddetli Akut Sendromu) hastalığıdır. Korona virüsünden kaynaklı hastalıklar hayvanlar ve insanlar arasında kendi içlerinde bulaşıcıdır. Yani hayvanlar arasında olan yalnızca hayvanlara, insanlar arasında olan yalnız insana geçer. İnsanları etkileyen korona virüsü solunum yoluyla geçerken, kedi ve köpeklere bulaşan korona virüsü ise bağırsak hastalıklarına yol açar.

Kedi veya Köpekten İnsana Korona Virüsü Bulaşır Mı?

Mesajlaşma platformu ve sosyal medyada yapılan paylaşımlar insanları ister istemez tedirgin etmektedir. Özellikle bazı insanlar kedi ve köpeklerin insanlara korona virüsü bulaşıp bulaştırmayacağı konusunda endişe kapılmış durumdadır. Corona virüsü kedilere bulaştığında ishale, köpeklere bulaştığında ise kanlı ishale yol açmaktadır. Kedi ve köpeklerdeki korona virüsü insanlara geçmezken, kedilerdeki korona köpeklere de geçmez.

Bir takım hastalıklar hayvanlardan insanlara bulaşabilirken korona virüsü kedi ve köpekten insanlara geçmez. Kedilerdeki korona virüsü fip hastalığına neden olurken bu haliyle ne insanlara ne de köpeklere bulaştırır. Virüsün köpeklerde yarattığı hastalık için etkili bir aşı bulunurken, kedilerde görülen virüs için henüz işe yarayan bir aşı bulunamamıştır.

Özetle kedi ve köpeklerden insanlara korona virüsü bulaşmaz. Düzenli olarak evcil hayvanlarınızı veterinere götürdüğünüzde de ortaya bir sağlık sorunu çıkarsa veterineriniz en doğru tanıyı, en doğru tedavi programını belirleyecektir. Rutin olarak evcil hayvanınızı da 6 ayda bir, bir rahatsızlık da ise vakit kaybetmeden veterinere götürmelisiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here