Evcil hayvan sahibi olmanın getirmiş olduğu büyük bir sorumluluk vardır. Özellikle seyahat etme söz konusu olduğunda, pek çok evcil hayvan sever, uçakta evcil hayvan nasıl taşınır bilmediği için tedirgin oluyor ve tatil planlarını askıya alabiliyor. Halbuki atılması gereken adımları takip eder ve dikkatli olursanız evcil hayvanınız ile çok rahat bir şekilde seyahat edebilirsiniz.

Hangi Evcil Hayvanlar Uçakta Taşınır?

Evcil hayvan uçak yolculuğu ile ilgili bilmeniz gerekenlerin başında, hangi hayvanların (evcil hayvan) kategorisinde olduğu geliyor. Bildiğiniz gibi en yaygın olan evcil hayvan türleri kediler ve köpekler. Ancak kedi ve köpeğin yanı sıra uçakta evcil hayvan olarak bazı kuş çeşitlerinide taşıyabiliyorsunuz. Saka, muhabbetkuşu, bülbül ve kanarya türleri, taşınabilir evcil hayvan sınıfında bulunuyor. Başka türde bir evcil hayvanınız varsa, (örneğin hamster ya da kaplumbağa gibi) bununla ilgili özel bir prosedür olup olmadığını hava yolu şirketine danışıp öğrenebilirsiniz.

Uçakta Evcil Hayvan Taşıma Ücreti Nedir?

Kabinde ya da bagajda, her türlü uçakta evcil hayvan taşıma ücreti hava yolu şirketine göre farklılık gösteriyor. Bazı havayolu şirketleri ağırlık fark etmeksizin uçakta evcil hayvan taşıma ücreti için standart ve sabit bir fiyat belirlerken, Bazı hava yolu şirketleri ise kilogram başına hesaplama yapabiliyor. Bu ücretler genellikle 20-30 TL’den başlıyor ve 160-170 TL’ye kadar çıkabiliyor. Satın aldığınız uçak biletinin düşük ücretli olması sizi yanıltmamalı. Uçakta evcil hayvan taşıma ücretinede mutlaka göz atılması gerekli olanlar listenize almalısınız.

Evcil Hayvan Uçakta Nasıl Taşınır?

Evcil hayvanınızı uçakta taşıma konusunda takip etmeniz gereken adımlar şu şekilde

1.Evcil hayvan pasaportu çıkarın

İster yurtiçine ister yurtdışına seyahat edin, uçakta evcil hayvanınızla beraber olabilmeniz için mutlaka evcil hayvanınızında pasaportunun olması gereklidir. Geçmiş yıllarda pet pasaportunu petshop’lar bile verebiliyorken artık durum farklı. Avrupa Birliği standartlarındaki bu belgeleri artık yalnızca veterinerler verebiliyor. Hayvan pasaportunun güncel aşı ve parazit tarihlerini gösterdiğine ve veteriner tarafından kaşelendiğine özellikle dikkat ediliyor.

Ayrıca daha önce pet pasaportu çıkartmış olsanız bile, seyahatten önce minik arkadaşınızı veterinere götürün ve seyahate engel olabilecek bir sağlık sorununun olup olmadığını öğrenin. Eğer tüylü dostunuzun uçak yolculuğu için herhangi bir problemi yoksa, veterinerden aşı karnesindeki seyahate uygunlukla ilgili bölümü imzalamasını rica edin.

2.Rezervasyon yaptırın

Uçakta evcil hayvan götürebilmek için, kendi uçak biletinizi satın alırken mutlaka evcil hayvanınız için seyahat rezervasyonu yaptırın. Hava yollarının internet sitelerine girdiğinizde evcil hayvan rezervasyonu için karşınıza iki seçenek çıkacaktır

Pet in cabin (PETC)

(PETC) Anlamı, uçak kabininde sizinle beraber yolculuk yapabilicek evcil hayvanlar için geçerlidir.

Eğer evcil hayvanınız taşıma kabıyla birlikte havayolu şirketinin belirlediği maksimum ağırlık miktarını geçmiyorsa (genelde en fazla 6 ya da 8 kilo oluyor) uçakta evcil hayvanınızı koltuğunuzun alt kısmına ya da kucağınızda seyahat edebiliyorsunuz. Tabii ki yine’de kafesinde olması gerekiyor. Eğer minik dostunuz kafesiyle beraber ağırlık kuralına uyuyorsa kedi ya da köpek olması fark etmiyor. Hatta aynı kafeste iki ya da üç evcil hayvan yavrusu bile taşıyabilmeniz mümkün.

Ağırlık dışında dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta ise kafesin boyutları olmalı. Eğer evcil hayvanınızın kafesi, havayolu şirketinin belirlediği boyutlardan daha büyükse toplam ağırlığı 6-8 kiloyu geçmese bile onu kabine sokmanıza izin vermeyeceklerdir, çünkü kafes koltuğun altına sığmayacağı ve kucağınızda tutamıyacağınız için güvenlik açısından sizi riske atmak istemeyeceklerdir.

Animals in the hold (AVIH)

(AVIH) Anlamı, kabin altı bagaj kargo bölümünde seyahat yapabilicek evcil hayvanlar:

Kafesi ile beraber ağırlığı 6-8 kilogramı geçen ve kafese sığmayan evcil hayvanların kabine alınmasına maalesef izin verilmiyor. Bu durumda uçakta evcil hayvan taşımak için minik dostunuzu kabin altı olarak da bilinen bagaj ya da kargo bölümüne teslim etmeniz gerekiyor. Maalesef medyaya yansıyan malum haberler yüzünden evcil hayvan uçak yolculuğunda bu hiç tercih edilmeyen bir yöntem, ancak mecbur kaldığınız ve uçakla gitmeniz şartsa bu kaçınılmaz gibi görünüyor.

Eğer dostunuzu AVIH ile götürmeniz gerekiyorsa, alacağınız birkaç önlem ile hem sizin hem de evcil hayvanınızın daha rahat etmesini sağlayabilirsiniz. Örneğin kafesin üzerine (içindeki canlıdır / it is alive) gibi bir uyarı yazısı koymanız faydalı olabilir. Bu yazıyı gören görevliler daha dikkatli ve özenli davranacaktır. Ayrıca kafesin üzerine mutlaka kendi isminizi, köpeğinizin ismi, telefon ve ev adresi gibi iletişim bilgilerini de yazmayı unutmayın. Uçakta evcil hayvanınız bagajda gideceği için tıpkı valizlerin kaybolması gibi başka yerlere gönderilebilir. Bu durumda kafesin üzerinde yazdığınız bilgiler ile hemen ulaşılabilir olmanız çok önemli. Ayrıca havayolu şirketinde muhatap olduğunuz her çalışana (evcil hayvanımla yolculuk ediyorum) uyarısını yaparsanız görevliler sizi dikkate alacaktır ve daha özenli olacaklardır.

Uçakta evcil hayvan taşıma için rezervasyon yaptırdıktan sonra mutlaka bunun takibinide yapın. Çünkü havayolu şirketlerinin kabinde ya da bagajda taşınabilen evcil hayvan sayısıyla ilgili kısıtlamaları oluyor. Evcil hayvanınızı bırakıp gitmek ya da seyahatinizi ertelemek istemiyorsanız, internet üzerinden rezervasyon yaptırmış olsanız bile onay için telefonla havayolu şirketinin müşteri hizmetlerini arayın. Ayrıca havaalanına vardığınızda ilk iş olarak rezervasyon yaptırdığınızı belirtin.

3. Havaalanına erken gidin

Biletinizi aldınız, rezervasyonunuz da tamam. Artık evcil hayvan uçak yolculuğu için hazırsınız. Yanınızda kedi ya da köpeğiniz varken daha yavaş hareket etme ve zaman kaybetme ihtimaliniz var. Panik yaşamamak için havaalanına mutlaka 2 saat önce gitmenizi tavsiye ederiz. Ayrıca uçakta evcil hayvan taşıma prosedürleri’de zaman alacaktır bunu önerimizide aklınızın bir köşesinde tutun. Ayrıca havaalanında yaşayabileceğiniz beklenmedik sürprizler de (dostunuzun tuvaletini yapması gibi) yine zaman kaybetmenize neden olabilir. Panik yapmadan her şeyi sakin bir şekilde yapmaya özen gösterin

Uçakta Evcil Hayvan Taşıma İle İlgili Ek Bilgiler:

1: Uçağınız için check-in yaparken ek ücret ödeyip koltuğunuzu acil çıkış kapısının yanından seçerseniz uçakta evcil hayvanınızla birlikte rahat edersiniz, çünkü acil çıkış kapısının yanındaki koltuk aralıkları genellikle daha geniştir.

2: Eğer köpeğinizle seyahat edecekseniz uçağa binmeden önce köpeğinizi bolca yürütüp enerjisini atmasını sağlamanızı tavsiye ederiz. Böylece köpeğiniz seyahat öncesi yorulacağı için uçağa bindiğinde kafesin içinde daha sakin kalması muhtemeldir.

3: Eğer minik dostunuz biraz fazla gürültü çıkarıyorsa uçağa binerken ona ağızlık takmanız gerekebilir. Çevrenizde sesten rahatsız olan bir yolcu varsa köpeğinizin çıkardığı sesler ile aranızda gerginlik çıkmasına yol açabilir ağızlık takmanız sayesinde bunun önüne geçmiş olursunuz.

4: Uçakta evcil hayvanınızla yolculuk ederken onun tuvalet ihtiyacının olabileceğini aklınızdan çıkarmayın. Çünkü bazı hayvanlar, uçağa bindiğinde strese girdiği için istemeden de olsa tuvaletini yapabiliyor, bu duruma hazırlıklı olmanızda fayda vardır. (örneğin kafesin tabanına hasta pedi koymak, kedi için biraz kum ve gazete kâğıdı bulundurmak) gibi önlemler alabilirsiniz.

5: Köpeğinizle yolculuk edecekseniz kafesin içine (dostunuzun sevdiği aromada bir kemik koymak) da onu yolda oyalayacaktır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz