Evcil hayvan ile birlikte yaşayan çocuklar diğer çocuklara göre empati duygusunu daha iyi anlayıp daha iyi analiz ettikleri görülmüştür.

Çocuklarımızın gelişimlerini tamamlayabilmeleri açısından önemli bir yere sahip olan evcil hayvanlar, çocukların karşısındaki gibi dusunup herhangi bir durumda karşıdaki insan ne yapardi sorusunu kendisine sormasi ve o sorunun cevabini yine karşıda ki insan gibi bulmasi. Kendini başkalarının gözüyle görme yatkınlığı. Başkalarını başka insanların gözüyle görme yatkınlığı. Başkalarına onların gözüyle bakma yatkınlığı, veya kendisini karşısındakinin yerine koyabilmesini yani empati duygusunun gelişmesine neden oluyor.

Evcil hayvanlar çocuklara birçok alanda katkı sağladığına ve onların gelişimine yardımcı oldukları yapılan araştırmalarda görülmüştür. Ayrıca hayvan beslenilen bir evde büyütülen çocukların alerjiye daha az yatkın olduğuda belirlenmiştir

Evcil Hayvan ile büyüyen çocukların empati duygusu gelişiyor

Evlerinde evcil hayvanı olan çocukların, en yakın dostunun ne zaman acıktığını, neleri yapmaktan hoşlandığını, neleri yapmaktan hoşlanmadığını ne zaman korktuğunu veya ne zaman telaşlandığını zaman içinde gözlemleyerek öğrenir. Böylelikle de çocuklarda empati duygusu gelişir ve diğer akranlarından olayları daha iyi analiz edebilir ve çözüm üretebilir. Çocuğunuzun gelişiminde olumlu izler bırakmak istiyorsanız, çocuklarınızı evcil hayvan sahibi yapıp onlara sorumluluklar yükleyebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here