Evcil hayvanınızın arkadaş edinmesine yardım edebilirsiniz. Evcil hayvanların sahiplerine benzediklerini söylerler, ancak bazen bu geçerli değildir. Özellikle yeni arkadaşlar edinmek ya da iyi bir ev sahibi olmak istediğinizde, köpeğinizin kötü ruh hali ya da anti sosyal kişiliği tarafından kesintiye uğradığında. Bu, yaşadıklarınıza benziyorsa, endişelenmeyin çünkü tersine çevirebilirsiniz.

Her öğleden sonra işten eve geri döndüğünüzde en iyi tüylü arkadaşınız ile birlikte yürüyüşe çıkmaya karar verdiniz, böylece her ikiniz de egzersiz yapabilir ve hatta belki de yeni insanlarla tanışabilirsiniz.

Birlikte asansöre binin yoğun yerlerde bulunun

İnsan ve diğer canlılarla iletişim kadar, araç-gereç makinelerin ve mekanların önemi de unutulmamalı. Köpeğinizle sorunsuz bir hayat istiyorsanız ona günlük hayatta yeri olan her şeyi tanıtmalısınız. Yavru döneminde elektrik süpürgesi, ses çıkaran ev aletleri, müzik seti gibi eşyalarla tanışması, asansöre binmesi hem onun hem de sizin hayatınızı kolaylaştırır. Aynı şekilde düzenli olarak gezdiği yerler ve kendi evi kadar farklı gezi alanlarına, kalabalık ortamlara alışması da sosyal hayat içerisinde çok önemlidir. Köpeğinizi 12 haftalık olmadan önce mümkün olduğunca farklı yerler ve kalabalık ortamlara götürmekte fayda vardır. Araba gürültüsü ve yoğun trafikte tedirgin olmaması için işlek ve yoğun caddelerde dolaşmak, insan kalabalığından çekinmemesi için kalabalık sokaklarda, meydanlarda gezdirmek, bol bol arabayla seyahat etmek, evcil hayvan kabul eden kafe ve lokantalarda oturmak erken yaşta yapılması gereken faydalı egzersizlerdir. İmkanlar dahilinde köpeği kumsala, denize ve suya alıştırmak da erken sosyalizasyon evresinde unutulmamasında fayda vardır.

Ceza ve Ödül Yöntemi Uygulayın

Sokakta yürürken evcil hayvanınız başka bir köpeğin size doğru yaklaştığını gördüğü zaman agresif davranmaya başlıyorsa, yüksek ses ve ciddi bir ton ile hayır demelisiniz, böylelikle köpeğiniz doğru tutuma sahip olmadığını anlar. Öte yandan, problemsiz bir şekilde birbirleriyle etkileşime girdiklerinde, birbirlerini kokladıklarında ve diğer köpeklerin onu koklamasına izin verdiğinde, köpeğinizi bir ödül ile kutlayın. Bu şekilde evcil haycanınız neyin doğru ve neyin yanlış olduğunu anlar.

Evcil hayvanınızın Tasmasını Gevşek Tutun

Evcil hayvanınız çok agresif ve anti sosyal davranışlarda bulunuyorsa belki de, onu çok yakınınızda tutuyorsunuzdur. Bir köpek sıkı ve kısa bir tasma hissi duyduğunda, ona bir tehlikenin veya bir problemin gelebileceğini düşünebilir ve bu nedenle, evcil hayvanınız agresif bir şekilde tepki gösterir. Köpeğinizin tasmasını çok sıkı tutarsanız, başka köpeklere yaklaşma ve onlarla arkadaşlık etme seçeneğine sahip olmayacaktır. Kontrol altında tuttuğunuzun, evcil hayvanınızı durum odaklı olması gerektiğini unutmayın, ve köpeğinizin hareket etme özgürlüğünü de kısıtlamayın.

Köpeğinizin Sosyal Olmasına İzin Verin

Evcil hayvanınız, bilinçli veya bilinçsiz olarak onu nasıl eğitmiş olduğunuza ve ona neyi aşıladığınıza göre hareket edecektir. Eğer evcil hayvanınızın yavru olduğu dönemlerde diğer köpekler ile etkileşimde ve iletişimde bulunmasına olanak tanımadıysanız, kalabalık ortamlarda sosyal davranmaları daha zor olacaktır. Bu yüzden yavaş yavaş köpeğinizi diğer köpeklerle yaklaşmasını sağlamalısınız.
Bir Diğer seçenek ise, parkların köpek dostu olan bölgelerine gitmek ve köpeğinizin yaşıtları ile etkileşimde ve iletişimde bulunmasına sağlamalısınız. Eğer ki ısırmak, hırpalamak veya dişlerini göstermek gibi belirtiler gözlemlerseniz, köpeğinizin davranışlarına karşı tetikte olmalısınız. Eğer köpekler birbirlerini daha yeni tanıyorlarsa, herhangi bir olası agresif durum görmeyene kadar sosyalleşmelerine izin verin. Ancak anlaşamazlarsa, hayvanları müdahale edip ayırmanız gerekir.

Evcil Hayvanınız İçin Yeni Bir Arkadaş Sahiplenin

Eğer başka bir evcil, hayvanı bir köpek ya da kedi fark etmez, sahiplenme isteğiniz ve seçeneğiniz varsa, bunu yapmaktan çekinmeyin, çünkü küçük yaşta arkadaş edinmesi evcil hayvanınız daha arkadaş canlısı ve sosyal olmasında faydalı olacaktır. Pek çok durumda köpekler, kendi türleri ile etkileşimde bulunmadıkları ve onlarla paylaşımda bulunmadıkları için sosyal değildirler ve bu nedenle de onlarla oynamaya isteksizdirler.

Köpeğinizin Eğlenceye Dahil Olmasını Sağlayın

Köpeğinizin farklı özelliklere sahip insanları da tanıması gereklidir. Göreceği insanlar sadece aile üyeleri ve köpeğiniz ile yakından iletişim kuranlar ile sınırlı kalmasın. Örneğin, sessiz bir evde yaşayan köpek, ilk defa karşılaştığı gürültülü kahkahalarla gülen birinden çok korkabilir ve saldırgan tepki verebilir. 

Misafirleriniz geldiğinde köpeğiniz agresifleşiyor veya masanın altına gizleniyorsa, bu davranışı devam ettirmelerine izin vermemelisiniz. Yapmanız gerekenleri adım adım ilerleyerek yapmayı deneyin. İlk olarak köpeğinizin misafirlerinizi tanımasına yardımcı olurken, konuklarınızın da ondan korkmamasını sakin kalmalarını sağlamalısınız. Ev sahibi ve köpek sahibi olarak, köpeğinizin misafirlerinize havlamasına veya onları ısırmasına engel olmak sizin sorumluluğunuzdadır.

Evcil hayvanınıza, gelen misafirlerin arkadaşlarınız olduğunu ve onu sevdiklerini anlaması için yardım edinKöpeğiniz bir şeylerin altına gizleniyorsa, bir süre çevreye alışmasını bekleyebilir ve sonrasında köpeğinizi yavaşça çağırmaya başlayabilirsiniz, böylelikle hem misafirlerinizi korkutmayacak ve herhangi bir saldırıya neden olmayacak şekilde zaman kazanabileceksiniz.

Köpeğinizin Arkadaş Canlısı Olması İçin Sosyalleşme Derslerine Katılın

Biraz garip gelse de, köpeğinizin arkadaş canlısı olmasına yardımcı olacak okullar bile var. Sosyalleşme dersleri, toplum merkezlerinde, özel salonlarda, parklarda, evcil hayvan mağazalarında ve veteriner kliniklerinde sunulmaktadır.

Bu sınıflar sayesinde, köpeğiniz diğer hayvanlar ve insanlar ile iletişim kurabilir, oynayabilir, harika ve güzel zaman geçirebilir ve etkileşimlerini olumlu bir şeyle ilişkilendirebilirler. Bu sınıflar aynı zamanda utangaç köpek sahipleri içinde faydalı olabilir, arkadaş edinmede zorluk çeken insanlar’da evcil hayvanınız sosyallerşirken mükemmel zaman geçirebilir iyi ve yeni insanlarla tanışabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz