Günümüzde evcil hayvan beslemek bazı sıkıntıları da beraberinde getirmektedir. Bunlardan en önemlilerinden biri de sahibi olduğumuz evcil hayvanlarımızın mobilyalara verdikleri zararlardır. Bu zararlar genelde, mobilyaları tırmalama, kemirme ve hatta üstüne işeme gibi riskler olduğudur. Evinizdeki hayvanımıza karşı ne kadar önlem almanız gerektiğini, onu eve getirene kadar bilmeyiz.

Sorun mobilyalara zarar vermek olunca, en büyük suçlusu kedilerdir. Kediler pençelerini bilemeye içgüdüsel olarak ihtiyaç duyarlar. Eğer farklı bir tercih hakkı verilmezse yakınında bulunan eşyaları kullanacaklardır. Bu seçenekte mobilyalarınız olacaktır.

Köpekler, genellikle evdeki mobilyaları kemirmeyi tercih ederler. Hatta erkek cinsi köpekler kemirdikleri mobilyayı bölge işareti olarak kullanırlar. Şimdi de çok sevdiğiniz hayvanınızın evinizdeki mobilyaları kemirip zarar vermesinin önüne nasıl geçersiniz, şimdi de bunu görelim.

Mobilyalarınızda Oluşabilecek Zararları Önlemek!!!

Evinizde beslediğiniz evcil hayvanınızın ciddi zararlarından mobilyalarınızı korumanın birçok yolu vardır. Beslediğiniz hayvan bir kedi ise ona verebileceğiniz bir tırmalama postu zararı önlemenin en iyi yoludur.

Kedinize çekici şekilde tasarlanan tırmalama postları, onun mobilyalarınızı değil de bunu kullanmasını sağlar. Kediniz pençelerini tırmalama postunu kullanarak bileyecektir. Değişik tipte post alabilirsiniz. Hatta ona en çekici gelecek olanı seçmek isteyebilirsiniz.

En iyi düşünce kedinizin dikkatini çok fazla çekebilecek, olabildiğince çok özelliği bulunan postu almak olacaktır. Genel bir yapı olarak kediler oyun sonrasında pençelerini bilemek isterler. Bu yüzden en iyi seçenek oyuncaklı postlardır.

Mobilyalarınızı çiğnenmeye elverişsiz bir tada dönüştürebilirsiniz. Böylelikle evinizde bir köpek besliyorsanız onun mobilyalarınızı kemirmesini önleyebilirsiniz. Yapısal olarak köpekler acı tat taşıyan şeyleri sevmezler. Sıkacağınız acı elma spreyi  bu problemi büyük oranda çözer. Ayrıca kemirmeleri için onlara birçok oyuncak temin etmelisiniz. Yinede köpeğiniz mobilyanızı kemirirken yakalarsanız, kesin bir “Hayır” deyip önlerine çiğnemeleri gereken bir oyuncak koymanız gerekir. Köpeğinizin kemirmeyi bırakmasını başarılı bir şekilde durdurmak için gözünüzü onun üstünden ayırmayın; sabrınız elde ettiğiniz sonuca değecektir!

Eğer hayvanınızın kanepenizde uyumasına izin veriyorsanız, kanepeye çıkıp indiklerinde ona zarar verme şansları çok yüksektir. Kanepenin üstüne bir örtü sermek onu sadece tırmalama izlerinden korumakla kalmaz, ayrıca onun hayvan kılıyla kaplanmasını da önler. Özellikle de evinizde beslediğiniz çok tüylü ve küçük boylu köpekler için bu yöntem idealdir (terrier, şivava v.b. gibi).

Sonuç olarak, mobilyalarınızı hayvanlarınızdan korumak hiç de zor sayılmaz. Dikkat etmeniz gereken tek şey gözünüzü onların üstünde tutmanız ve onlara dikkatlerini çekecek başka şeyler vermeniz yeterli olacaktır. Eğer bu tavsiyeleri dinlerseniz, yıllar boyu mükemmel vaziyette duran temiz mobilyaların da sahibi olursunuz!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz