Golden köpek ırkı akıllı, enerjik, uysal, duygusal, iyi huylu ve son derece sevimli köpeklerdir, Golden Retriever ırkı oldukça sabırlı bir yapıya sahiptir ve çocuklarınız ile mükemmel  anlaşırlar.

Krem renginden, altın rengi tüylerine kadar değişen kürkleri vardır. Tüyleri asla parlaklıklarını kaybetmez ancak haftada bir kaç kez bakımları yapılıp fırçalanmaları gerekmektedir. İç kısım tüyleri sıktır ve dış kısım tüyleri de su geçirmemektedir. Siyah burunları, uzun tüyleri ve size sevgiyle bakan iri gözleriyle inanılmaz tatlı bir köpek türüdür.

Öğrenmeye istekli olmaları nedeniyle onları eğitmek hem çok kolay hem de çok eğlencelidir. Golden Retriever ırkı itaat etmeyi sevdiği için itaat eğitiminden hoşlanırlar ve sahiplerine güvenirler verdikleri komutları harfiyen yerine getirirler. Sahiplerini memnun etmeye hevesli olan, tatlı ve sadık bir köpek cinsidir.
Mükemmel derecede sevimli oldukça aktif ve enerjik aile köpeğidir ayrıca oldukça da güvenilirdir ; ancak diğer hayvanlarla ve yabancı insanlarla kolayca dostluk kurabildikleri için koruma köpeği olamazlar ama evinize gelen davetsiz misafirlere havlayarak size haber verebilirler ancak herhangi bir saldırganlık göstermezler.

Golden Retriever cinsi köpeklerin uzun süre sevdiklerinden uzakta tutulduklarında ve insanlardan izole edildiklerinde, şımarmaya yatkın bir yapıları vardır. Hatta bu özellikleri bazen kontrolden çıkabilir, evinize geldiğinizde eğer köpeğinizi kontrol altına almadığınız bir odada bıraktıysanız yalnız kalmayı sevmediklerinden dolayı devrilmiş eşyalar veya parçalanmış koltuklarla karşılaşmanız muhtemeldir. Ayrıca üzgün olduğunuzu hissederler ve sizi mutlu etmek için elinden geleni yaparlar. Onlara kızıp bağırdığınızda köşeye geçip sizi izlemeye başlarlar, ta ki sizin sinirinizin geçip gülümsemeye başladığınız zamana  kadar yanınıza gelmeyebilirler.

Golden Retriever cinsi köpekler yemek yemeyi her şeyden çok sevdikleri için kilo almaya çok meyillidirler. Bu sebep ile diyetlerine dikkat edilmelidir.

Golden Retriever ırkı köpekler yüzmeyi de çok severler ve koku alma duyuları son derece iyi olduğu için, bataklıkta rahatça avlanabilir iz sürebilir ve vurulan avı geri getirebilirler. Günlük egzersize ihtiyaç duyan bir köpek türüdür ve yeterli egzersiz sağlandığı zaman apartmanda bile yaşayabilmektedir. Egzersizleri içerisinde en çok yapılan şey ise sopa ya da top getir oyunlarıdır.

Ancak genelde av köpeği olarak pek fazla tercih edilmezler ve daha çok insanlar iyi arkadaşlık eden köpekler olarak popülerleşmişlerdir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here