Hamster Kafesi Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

0
443
hamster kafesi
hamster kafesi


Hamster bakımının ilk ve en önemli adımı kafes seçimidir. Sessiz ve sakin bir ömür süren hamsterlar, yalnız ve bekar bir hayat yaşamaya alışkındır. Gününün büyük bir bölümünü uyuyarak geçirirler. Ancak bu küçük ve şirin dostlarımızın evinizin içinde serbestçe yaşamasına izin vermemelisiniz.çünkü hamsterlar çok çabuk kaybolur ya da incinebilirler. Bu nedenle evinizde köpek ya da kedi kadar yer kaplamasalarda hamsterların da bir evinin olması gerekir.

   Birden fazla hamsterınız varsa her biri için ayrı kafesler almanız gerekir. Çünkü hamsterlar yalnız yaşamayı sever ve aynı kafeste birden fazla hamster sürekli olarak birbirine zarar verme eğiliminde olacaktır. Hamsterınızın mutlu olduğundan emin olmak için kafesinin, uygun tasarım, doğru materyaller ile yapılmış ve hamsterınızın yaşam alanına yetecek büyüklükte olması gerektiğini unutmayın.

Hamster Kafesi Seçimi

  Hamsterınıza bir ev satın almak istiyorsanız ilk olarak büyüklüğüne dikkat etmelisiniz. Hamsterler, hamster çarkında oynayabilecekleri, etrafta rahatça koşabildikleri ve yuva yapabildikleri kafeslerde yaşamayı severler. Hamsterınızın rahat olması için kafesinin eni en az 60 cm, uzunluğu 45 cm ve yüksekliği 30-40 cm boyutunda olmalıdır. Bu ölçülerin altında olan kafeslerde hamsterlar yeterli alana sahip olmadıkları için stresli ve huzursuz olabilir.

Hamsterınız henüz daha bebek ya da büyümekte olan genç bir hamster olabilir. Hamsterınız henüz küçük de olsa yaşayacağı kafesi yetişkin bir hamster kafesi boyutlarında seçmelisiniz. Böylece hamsterınız tam olarak büyüdüğünde yeni bir kafes satın almak zorunda kalmamış olursunuz. Ayrıca kafesinin büyük olması dışkılarından ve idrarından meydana gelen amonyağın birikmesini geciktireceği için çok sık temizlik yapmak zorunda kalmanızı da engelleyecektir.

Hamster Aksesuarları

Piyasada hamsterınız için birçok farklı tipte kafes bulmanız mümkün. Ancak hamsterınızın rahatı için kafeslerin yapımında kullanılan malzemelere ve tasarımına dikkat etmelisiniz. Örneğin tamamen plastikten yapılmış bir kafes veya bir akvaryum kafesi gibi yalnızca camdan yapılmış bir kafes hamsterınız için boğucu olabilir. Kafesin rahatça hava alabildiği yan duvarları ya da tavanının tellerle kaplı olduğu bir kafes tercih edebilirsiniz. Tel kullanılan bir kafeste tercih ettiğinizde dikkat etmeniz gereken konu ise aralardaki boşluklardır. Bu boşlukların hamsterınızı kafeste tutmaya yetecek kadar sıkı olması güvenlik açısından önemlidir.

   Dikkat etmeniz gereken bir diğer konu kafesin tasarımıdır. Hamsterınızın güvenliği için kafesin içerisinde çiğneyebileceği bir malzeme olup olmadığından emin olmalısınız. Köşeleri yuvarlak, keskin veya uçları pürüzlü bir kafes hamsterınız için tehdit oluşturabilir. Ayrıca hamsterlar tarafından çiğnenebileceği için kafesin içerisine karton koymaktan da kaçınmalısınız.

Hamster Kafesinin İçi Nasıl Olmalı?

Kafes içerisine küçük bir yiyecek kabı ve kafesin dışına tutturulmuş bir su şişesi yerleştirmelisiniz. Su şişesi hamsterınızın kolayca ulaşabileceği ve içebileceği bir besleme çubuğuna sahip olmalıdır. Hamsterınıza oynayabileceği bir şeyler vermek için tüneller yaratabilir veya tuvalet kağıdı gibi kağıttan yapılmış tüpler yerleştirebilirsiniz.

 Hamsterınızın eğlenmesi ve aktif kalması için kafese koymanız gereken en önemli aksesuar ise koşma tekerleğidir. Buna hamster çarkı da denir. Yeterince hareket etmeyen hamsterlar önemli sağlık sorunları yaşayabilir. Koşma tekerleği hamsterların hareket etmesi ve sağlıklı kalması için çok önemlidir.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here