Hasta Kedi Ne Yer?

0
7
hasta kedi
hasta kedi

Kedinizin hasta olup olmadığını anlamanın yollarından biri de iştahını kontrol etmektir. İştah bir canlının besin alma istediğidir. Evcil hayvanınızda besin alma isteği yoksa iştahsızdır. İştahsızlık genelde ateşli hastalıklardan kaynaklanan bir durumdur. Buna ek olarak sindirim sistemi hastalıklarında da iştahsızlık görülür. Böyle olduğunda hastanın genel sağlığı hızla bozulmaktadır ve ortaya daha kötü sonuçlar ortaya çıkmaktadır.

Kedilerin seçici canlılar olduğu bütün kedi sahiplerince bilinmektedir. Rutin bir günde bile evcil hayvanınız en sevdiği kedi mamasına hayır diyebilir. Bu davranışları hasta oldukları anlamını taşıyabilir. İlerleyen süreçte hastalığın şiddeti de artar. Kedinizin beslenmeye bağlı bir problemi yoksa, size seçeceğiniz kedi maması ile ilgili önerilerde bulunacağız.

Hasta Kediler İçin Mama Seçimi

Özellikle idrar yolu sorunları yaşayan kedilerin sık sık hasta olduğu bilinmektedir. Bu tür hastalıklara sahip kediler dengelenmiş proteinli mamalar ve magnezyumu düşürülmüş beslenme programı ile beslenmelidir. Yani mama seçerken urinary kedi maması seçilmelidir. Low Magnesia ibareli kedi maması çeşitleri de olabilir. Aksi halde yanlış mama tercihi evcil hayvanınızın idrar yollarında tıkanmalara yol açar. İdrar yolu tıkanmaları ölümlere neden olur. Bu yüzden evcil hayvanlarda beslenme oldukça önemlidir.

Bazen kedilerin ağzında, dişlerinde yaralar bazen burunlarında akıntılar olabilir. Bunların bir çoğu viral hastalıklardan kaynaklanmaktadır. Viral hastalığa sahip kedilerin yumuşak ve kolay kırılabilir kedi maması ile beslenmesi gerekmektedir. Ağrıdan kaynaklı olarak kedinizin besin alımı düşeceğinden yüksek proteinli kedi maması ile beslenmelidir. Yemek istemezse de şırınga yardımı ile karnını doyurabilirsiniz. Kedinizin ağız ve diş hassasiyeti varsa da üzerinde Oral Care kedi maması yazan mamalar ağız ve diş sağlığını korumaya yardımcı olacaktır.

Kedilerde Alerji

Bazen kedilerin de alerjik bünyeleri olabilir. Alerji kedinizin beslenmesi zorlaştırır. Alerji yapan etkeni bulmak oldukça zahmetli ve masraflıdır. Bu yüzden genelde varsayımlar üzerinden gidilmektedir ve mamadaki protein kaynağına göre tahminler yapılmaktadır. Ancak kullanılan proteinin kaynağından ziyade içindeki tahıllar da alerji yapabilmektedir. Bu sorunu çözmek adına balıklı veya tahılsız konserve kedi mamaları satın alabilirsiniz.

Bazı kedilerin sindirim sistemi hassas olabilir. Bu durumu bir anlamda gıda alerjisi olarak görebilirsiniz. Sorunu çözmek adına sensitive kedi maması çeşitlerinden bir tercihte bulunmalısınız. Sindirim sistemi hasta olan hayvanlarda ishal, kusma veya kabızlık görülebilir. Gözlemleriniz sonucu bu sorunun mamadan olduğunu düşünüyorsanız mamanın markasını değiştirmenizi öneririz.

Hasta Kediyi Nasıl Beslemeliyiz?

Hasta bir kediyi beslemek için ilk olarak yakın temasa geçilmelidir. Anne kediden erken ayrılan veya annesi olmayan yavruları kedi biberonu veya enjektörle besleyebilirsiniz. Bu dönemde yavru kedi süt tozu vermelisiniz. Biraz toparlandıktan sonra ona su ile eriyebilen konserve mamalardan da enjektörle verebilirsiniz.

Tüm bunlara ek olarak aşırı zayıf veya aşırı kilolu kedilere en uygun mamayı seçmek oldukça önemlidir. Eğer kedinizin kaburgaları görünecek kadar zayıfsa tahılsız yüksek proteinli kedi maması ile beslenmelidir. Ancak aşısı kilolu ise light kedi maması tercih etmelisiniz. Light kedi mamasını da ne kadar kullanmanız gerektiğini veteriner hekimlerden öğrenebilirsiniz.

Eğer sizin de kediniz yukarıda senaryolardan birine sahipse hastalığına göre mama tercihlerinde bulunabilirsiniz. Ancak sağlıklı bir kedi için mutlaka veteriner hekimin muayenesinden geçmek gereklidir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here