İran Kedisi

0
14
iran kedisi
iran kedisi

Şüphesiz kedi beslemek isteyenlerin en çok tercih ettiği kedi ırkları arasında biri de iran kedi ırkıdır. İran kedisi (persian kedisi) yüzyıllardır en çok beslenen kedi ırklarından biri olmasının yanı sıra uzun ve kabarık tüyleri sayesinde birçok yarışmalarda de boy göstermektedir ve görünüşleriyle adeta gönüllere taht kurmaktadır.

İran kedisinin bakımı nispeten diğer kedilere oranla zor olsa da, bu ırkın akıllı, çabuk öğrenen ve sevecen olmasından dolayı kedi severler tarafından çok sevilmektedir. Ancak iran kedisinin güvenini ve sevgisini kazanmak o kadar kolay olmayabilir. Çünkü bu kedi ırkı nazlıdır ve ilgi istemektedir. Sevgi için can atan bu evcil hayvanlar diğer bazı kedilerin yaptığı gibi sizi rahatsız etmek istemezler. Fakat yeteri kadar ilgi görmezlerse size karşı soğuk tavırlar sergileyebilirler.

Persian Kedi (İran Kedisi)

İran kedisi beslemek biraz sabır ve vakit ayırma gerektirir. Kürklerinin güzelliğinin yanı sıra birbirine dolanmaması için her gün tüy bakımı yapılmalıdır. Çünkü uzun kürkleri tıpkı koyun kürkü gibidir. İran kedisi narin bir ırk olduğundan sadece evde beslenmelidir. Persian kedi sahiplerinin bu yüzden kedisini dışarıya herhangi bir sebepten dolayı bırakmamalıdır. Tüylerinin uzunluğu sebebiyle de anüs kısmındaki dışkı birikiminden de kaçınılmalıdır. Eğer kediniz sürekli olarak bir yere saklanıyorsa, gün içinde ara ara kontrol edilmelidir.

İran Kedisi Özellikleri

İran kedisi tüylerinin çokluğu sebebiyle olduğundan daha büyük görünseler de orta büyüklüktedir. Bacakları ise kısa ve kalındır. Yetişkin bir erkek iran kedisi yaklaşık 4 ile 6 kilo arasındayken, yetişkin dişi iran kedisinin kilosu 3 ile 4,5 kilo arasındadır. Bu ırkın boyları dişi kedilerde 24 ile 35 cm olurken, erkeklerde 24-38 cm arasındadır.

İran kedisinin en belirgin fiziksel özelliklerinden biri de suratlarının basık ve burunlarının kalkık olmasıdır. Bu özellikleri onları farklı ve şirin yapsa da bazı sağlık sorunlarına neden olabilmektedir. İran kedilerinin gözleri yuvarlak ve iridir. Renkleri ise mavi, yeşil, parlak bakır renklerindedir. Bazen farklı renklerde olduğu da görülmektedir. Tüyleri uzun ve oldukça sıktır. Öyle ki kulaklarının içi ve pati altları dahi tüylüdür. Tüy renkleri siyah, beyaz, mavi, krem, duman rengi, sarı, mavimsi krem tonlarında olabilir. Bunlara ek olarak iran kedi ırkında tekir desenli olanları da görülmektedir. Ortalama yaşam süreleri ise 12 ile 17 yıl arasındadır.

İran Kedisi Bakımı Nasıl Olmalıdır?

İran kedisi bakımı diğer kedi ırklarına oranla daha fazla vakit gerektirir. Yani diğer kedilerin gün aşırı veya haftada bir yapılması gerekirken iran kedilerinin her gün tüyleri fırçalanmalıdır. Bu fırçalama işlemi evcil hayvanınıza uygun bir kedi fırçalama tarağı ile yapılmalıdır. Uzun tüylerinin topaklanmaya karşı gün atlamadan bu bakım uygulanmalıdır.

İran kedilerinin yüzlerinin basık olması sebebiyle derin kedi ve mama kapları kullanılmamalıdır. Aksi halde kafalarını gereğinden fazla mama kabının içerisine sokarak mama yemede zorlanabilirler. Ayrıca tüy bakımları ve genlerinden kaynaklı ortaya çıkabilecek hastalıkları önlemede iran kedisi kedi maması kullanılmalıdır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here