İnsanlarla ilişkileri çok eski tarihlere dayanan bu yaramaz dostlarımız. İnsanlara karşı dost canlısı ve insanlara yakınlığı ile bilinen bir papağan türüdür, bu nedenle çok tercih edilen ve en çok sahiplenilen papağan türüdür. Diğer papağan türleri gibi Avustralya kıtası ve Pasifik adalarında yaygın bir türdür. İsmini yerel bölgenin dili malaycadan (KAKAK TUA büyük kardeş yani Abi ) almıştır.

Kakadu papağanlarının konuşma becerileri sınırlıdır, ancak yeterince ilgi gösterildiğinde 15-20 kelime öğrenebilirler. Kakadu papağanlarının 40 ile 70 yıl arasından değişen yaşam sürüleri vardır , ve boyutları 45 ile 55 cm arasındadır. Kakadu papağanlarının renkleri genellikle beyaz olsa da siyah, pembe ve sarı renkli olanlarınada rastlanır.

Kakadu papağanı kemirmeyi seven bir yapıya sahiptir ve evde serbest bıraktığınızda buna dikkat etmeniz gerekebilir bu sebep ile papağanızın etrafında kemirebileceği oyuncaklarının olması önemlidir.

Sahibini kıskanan Kakadu papağanları evinize gelen misafirlerinize karşı agresif olabilir ve sert tepkiler gösterebilirler. Bu nedenle kalabalık aile ortamında, herkese eşit oranda ilgi gösterilmesi önemlidir. Kakadu papağanı, oyunlarla beraber en kolay şekilde eğitilebilen türlerden biridir Kakadu papağanları, güzel bir eğitim ile  birçok numara ve kelime öğrenebilirler.

Bu papağan türünün zekası 2-3 yaş aralığındaki bir çocuk ile benzer düzeyde duygusal zekaya sahiptirler. Bu nedenle küçük çocuklarımıza nasıl yaklaşıyorsak onlarada aynı sevgiyi ilgiyi ve alakayı göstermeniz onların psikolojik sağlıkları için önemlidir.

Kakadu papağanın Ses seviye güçleri 150 desibel civarındadır. Bu sebeb ile yüksek seslere karşı hassas olanların dikkat etmesi gerekir çünkü 150 desibel ses biraz rahatsız edici olabilir. Ancak normal konuşma sesleri 60 desibel civarındadır ani tepkiler dışında herhangi bir sıkıntı yaşamazsınız.

Kakadu papağanlarının beslenmesi diğer papağan türleri ile benzerlik gösterir. Kakadu papağanları genelde tohum, çekirdek darı ve meyve ile beslenir. Böğürtlen, dut, üzüm severler. Evinizde verdiğiniz gıdaların % 30’u tohum ve çekirdek, kalanı ise meyve olmalıdır.

Kakadu papağanları özenli ve düzenli bir şekilde bakıldıklarında, genel sağlık problemlerinde herhangi bir sıkıntı yaşamazlar. Ancak kakadu papağan türünde en çok rastlanan rahatsızlık mantar hastalığıdır.

Ve son olarak nerede oldukları çok önemli değildir. Sizin ile beraber olduklarında, her yerde mutlu olabilirler.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here