Hayvan tüyü alerjisi en çok kedi ve köpeklerden kaynaklanmaktadır.
Kedi alerjisi dünya genelinin yaklaşık yüzde 45’inde rastlanabiliyor. Bu hayvanlar genellikle evcil ve ev içerisinde beslenen hayvanlardır. Bu nedenle insanlarda görülen alerjiler en fazla bu hayvanlardan kaynaklanmaktadır.
Eğer kedilerin yaşadığı bir eve ya da ortama girdiğinizde kaşınma, öksürme, hapşırma, burunda ve genizde akıntı, bazen buna eşlik eden nefes darlığı gibi sıkıntılar yaşıyorsanız, muhtemelen sizde kedi alerjisi olabilir. Kedi alerjisi birçok tür ile karşımıza çıkabilmektedir. Bu nedenle alerjilerin türü öğrenilmeden herhangi bir tedaviye başvurulmaması sizler için çok daha iyi olacaktır.

Kedinin tükürüğü, gözyaşları, derisi ve deriden salgılanan yağlar içinde bulunan FEL-D1, kedilerden kaynaklanan alerjilerin büyük bir bölümünden sorumlu proteindir.
Kedi alerjisi olan insanların büyük bir bölümü FEL-D1 sebebiyle bu problemle karşı karşıya kalır çünkü bu protein kumaşa da yapışarak kedilerin temas ettiği her yere kolaylıkla taşınabilirler. Hormonel olarak kısırlaştırılmamış kedilerde daha çok saptanan bu enzimler, Kedilerin girmediği ortamlarda bile olabilen bu alerjenler, kedi besleyen kişilerin kıyafetleri ile birlikte kolaylıkla değişik ortamlara taşınabilmektedir.

Kedi alerjisi nasıl geçer?

Kedi alerjisi semptomlarının azalması için bazı antihistaminik ilaçlar bulunsa da, kedilerin bulunduğu ortamlarda yaşamak ve kedi alerjenlerine sürekli maruz kalınması halinde, belirtilerin tamamen ortadan kalkması gibi bir olasılık yoktur.

Öksürük, hapşırma, gözlerde kızarıklık, kaşınma, burun ve geniz akıntısı, nefes darlığı gibi farklı problemlere yol açabilen alerjen maddelerden uzak durmak tedavinin ilk adımıdır. Kedilerin yatak odalarına girmeleri engelleyebilir. Bu sayede uyunan oda kedi alerjeni maddelerden minimum şekilde etkilenecektir. Yatak odasının kapısını sürekli kapalı tutmak ve ev içinde giyilen kıyafetlerle yatak odasına girmemek, yatakta alerjen temasını büyük ölçüde azaltacaktır.

Ancak kedi sahibi olan ve kedisinden vazgeçmek istemeyen kişilerin yaşadığı bu soruna, bir çözüm bulabilmek için bazı önlemler alınabilir. Bu önlemlerin başında, kedi tüylerindeki kimyasalların en aza indirgenmesinin sağlanması gelmektedir.
Bunu piyasada satılan ve kedilerinizin tüylerine sürerek alerjenlerin etkisini yok etmeye yönelik ürünler kullanarak, evi sık sık havalandırarak ve mümkünse kediyi uyuduğunuz alana sokmayarak sağlayabilirsiniz. Hava temizleyici yeni nesil cihazlardan edinerek, ev havasının sürekli tazelenmesinin sağlanması da yararlı olacaktır. Özellikle alerjenlerin yapışabileceği ve çok bulunduğu, halı, perde ve kumaşlı mobilyaları sık sık temizlemeli, mümkünse azaltmalıyız. Bu sayede hem sevdiğimiz kedimizden ayrılmamış, hem de yaşadığınız sıkıntıları en aza indirgemiş olabiliriz. Ayrıca kedileri düzenli aralıklarla ve yıkamak alerjen temasını asgariye indirir.
Son olarak kolay temizleyebilmeniz için, Radikal bir değişiklik yapmak istiyorsanız, pürüzsüz ahşap veya laminant parke döşetip düzenli olarak yıkanabilecek kaplamaları olan silinebilir mobilyalara geçebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz