Kedi Alerjisi Belirtileri

0
8
kedi alerjisi
kedi alerjisi

Alerji birçok sağlık sorununa neden olabilecek bir rahatsızlıktır. Kedi ve köpeklerden kaynaklı alerjiler de günlük hayatta en çok karşılaştığımız alerji çeşitlerinden biridir. Peki kedi alerjisi nedir, kedi alerjisi berlitileri nedir ve kedi alerjisi tedavisi nasıl olur?

Bir kediyi sevdikten sonra burun akması, göz sulanması veya hapşırma davranışları muhtemelen kedi alerjisi belirtileridir. Siz de evinizde, iş yerinizde, okulda veya bulunduğunuz diğer ortamlarda kedilerden kaynaklı bir alerji sorunu yaşadığınızı düşünüyorsanız dikkat etmeniz gereken bir takım hususlar vardır.

Kedi alerjisi birden fazla alerjenden kaynaklı olabilir. Yani alerjenler onların kürklerinde, derilerinde ve tükürüklerinde bulduğundan çeşitli yapılardadır. Bütün kediler alerjen üretmektedir. Bulunduğunuz ortamda birden fazla kedi varsa daha da yüksek seviyede alerjenler bulunabillir. Bu hayvan türünün tüy uzunluğu, cinsiyeti veya evin içindeki geçirdiği zaman miktarı gibi hususlar alerjen seviyesiyle doğrudan ilişkili değildir. Ancak bir kedinin tüylerindeki toz ya da polenler de sizde alerjik reaksiyona neden olabilir. Bu durumda kedilere karşı bir hassasiyetiniz değil, toz ya da polone karşı olabilir.

Kedi Alerjisi Belirtileri

Kedilerden kaynaklı alerji belirtileri maruz kalma düzeyi ve hassasiyete göre hafif ile şiddetli şekilde olmak üzere farklı seviyelerde olabilir. Bu tür değişkenler, maruziyet sonrasındaki belirtilerin ne kadar hızlı geliştiğini de etkileyebilir. Alerjik reaksiyon yaşayan kişilerin solunum problemleri ya da deri döküntüleri gibi belirtiler alerijinin seviyesini belirleyebilir. Kedi alerjisi belirtilerine genel olarak bir göz atacak olursak hapşırma, burun tıkanıklığı, yüzde burun tıkanıklığından dolayı ağrı, öksürük, göğüs kafesinde sıkışma, nefes darlığı, hışıltılı solunum, deri döküntüsü, kurdeşen gibi belirtilerdir.

Kedi Alerjisi Tanısı Nasıl Alınır?

Eğer siz de bir alerji sorununuz olduğunu düşünüyorsanız, doğru kedi alerjisi belirtileri, doğru tanı ve tedavi için doktorunuza danışmanızı doğru bulduğumuzu söylemek isteriz. Alerji tanısını koymadan önce doktorunuz ise bir cilt testi yapacaktır. Bu test için kolunuza az miktarda alerjen maddeleri yerleştirilir ve daha sonra cildiniz steril olan küçük bir prob ile denilir. Böylelikle sıvının cildin alt yüzeyine sızması sağlanır. Daha sonra ise cildinizde oluşacak şişlik ve kızarıklık belirtileri beklenir. Alerji testi sonucu 15 ile 20 dakika içinde sonuç vermektedir.

Kedi Alerjisi Tedavisi

Kedi alerjenlerine karşı bir hassasiyetiniz olduğu halde yine de kedileri çok seviyor olabilirsiniz. Bu tipte bir alerjen tanısı aldığınız, başka birinin evine taşınmanız durumunda o evde yaşayan kediyi de başkasına vermek veya sokağa bırakmak istemeyebilirsiniz. Bu sorunun muhtemel çözüm önerileri ve bu yöndeki tavsiyelerimiz şöyledir;

İlk olarak yattığınız odanın kapısını daima kapalı tutun. Böylece uyku esnasında alerjenlere maruz kalmamış olursunuz. Ev içinde kedinizin gezeceği yerleri birkaç oda ile sınırlamanızda yarar vardır. Kedinizi her sevmeden sonra ellerinizi sabunla yıkamanızı öneririz. Yüksek çekim kuvveti olan bir süpürgeyle evi süpürmek de evdeki alerjenleri azaltmaya yardımcı olabilir. Evcil hayvanınızın tüylerinin etrafa dökülmemesi için düzenli olarak kedi tarak ve fırçasıyla tüy bakımı yapmalısınız. Eğer evde sizden başka biri varsa sizin alerjiniz olduğundan bu bakımı ona yaptırmanızda fayda vardır.

Evcil hayvanınızı beslerken ona mutlaka kedi maması vermeniz gerekir. Aksi halde beslenmeden kaynaklı olarak da kedinizin tüylerinde dökülmeler olabilir ve bu durum daha fazla alerjene maruz kalmanıza yol açar. Bunlara ek olarak haftada bir kez evcil hayvanınıza banyo yaptırmanızı öneririz. Kedilere banyo yaptırmak da havada bulunan alerjenleri azaltır. Bu yıkama işlemi için ise mutlaka kedi şampuanı kullanmanız gereklidir. Aksi halde kedinizin cildine zarar verebilirsiniz.

Kedi Alerjisi Nasıl Geçer?

Kedi alerjisi tedavisi için en uygun tedavi programını doktorunuz belirleyecektir. Nazal semptonlar olarak adlandırılan belirtileri azaltmada genelde steroid burun spreyleri, oral antihistaminikler veya doğal olan oral ilaçlar reçete edecektir. Solunum yolu veya astım belirtilerinde ise rahatlama ya da önlem tedavisi olarak inhale kortikosteroidler veya bronkodilatörler önerilebilir.

Kedi alerjisi olan bireylerin direkt olarak kedileri evden uzaklaştırma düşüncesi yanlıştır. Alerjileri ortadan kaldırmak veya azaltmak adına yapılabilecek olanları yukarıda size bahsettik. Bu öneriler sorununuza çözüm olduysa ne mutlu bize, fakat sorunu çözemediyseniz mutlaka doktor ve veteriner hekimden yardım almanızda fayda var.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here