Kedi Bakımı

0
5
kedi bakımı
kedi bakımı

Kediler temiz olmalarıyla nam salmış canlılardır. Yine de zaman zaman temizlik konusunda biz insanların da yardımına ihtiyaç duyarlar. Bu yüzden en titiz kediye bile yardım etmek son derece faydalı olacaktır. Özellikleri tüylerinin temizlenmesi konusunda yardım etmeniz, potansiyel olarak midesinde birikecek olan tüy yumağının önüne geçecektir. Peki ideal bir kedi bakımı nasıl olur? Nelere dikkat etmek gerekir?

Kedilerde Tüy Bakımı

Kedilerin daha yavru oldukları dönemden itibaren tüylerinin taranması gerekir. Küçük yaşta alıştırılan bu bakım, yetişkinlik dönemlerindeki tüy bakımının daha kolay geçmesine yardım eder. Bu işlem kedinizin ölü tüylerinden kurtulmasını sağlarken aynı zaman kan akışını da hızlandıracaktır. Düzenli olarak yapılan kedi tüy bakımı kedinizin derisinin daha canlı görünmesine olanak sağlayacak ve rahatsız edici düğümlenmelerden de kurtulmasına olanak tanıyacaktır.

Evcil hayvanınızın tüylerini taramak aranızdaki ilişkiyi de kuvvetlendirecektir. Hatta pire görülmesi veya artışının da önüne geçecektir. Yani kedinizin tüylerinin tararken pire kontrolü yapmanız gerekecektir. Evcil hayvanınızın tüyleri uzunsa her gün veya haftada en az 2-3 kere taramalısınız. Kediniz kısa tüylüyse haftada bir kez kedi tarağı ile taramanız da yeterlidir.

Kedi Fırçalama

Kedinizin tüyleri çok karışmışsa kedi fırçasıyla taramanızı öneririz.  Ancak bu işlem 5 ile 15 dk arasında olmalı ve ne daha az ne de daha fazla sürmemelidir. Yavruyken alıştırılmış kediler dahil, hiçbir kedi kolay kolay taranmaya müsaade etmese de bakımları konusunda bu işlemi atlamamanızda yarar vardır. Fakat kediniz hiç istekli değilse ve sorun çıkarıyorsa ısrar etmeyin ve daha sonra tekrar fırçalamayı deneyin.

Uzun tüylü kedi ırklarının tüyleri bazen mat görünüm alır. Karışmış ve düğüm olmuş, mat görünümlü tüyleri fırçalarken de daha dikkatli olmalısınız. Düğüm olmuş tüyleri fırçalarken düğümün hemen altından tutmanız tüylerin çekilmesini önlerken kedinizin canının da yanmasının önüne geçecektir. Eğer bu kedi bakımını kendiniz yapamayacak olursanız veya kediniz bu konuda bir problem yaratıyorsa veteriner hekiminizden profesyonel bir yardım almanızı öneririz.

Kedi Nasıl Yıkanır?

Kısa tüylü kedilerin çok kirlenmediği veya alerjik bir durum olmadığı taktirde yıkamaya gerek yoktur. Diğer yandan uzun tüylü kedileri muhakkak yıkamak gerekir. Kedilerin zaman zaman yıkanmasın tüylerinin bakımlı olmasını sağlarken aynı zamanda yağ birikimin de önüne geçer.

Kedilerin çoğu yıkanmaktan hoşlanmazken, van kedisi gibi azınlıkta bir grup kedi ıslanmayı sever. Kedinizi yıkarken evde başka birinin daha olması ve yıkamaya yardım etmesi oldukça önemlidir. İstenmeyen kazaların önüne geçmede size yardım edecektir. Bu arada kedinizi yıkarken mutlaka kedi şampuanı kullanmanız gerekir. Aksi halde insanlar için üretilmiş olan şampuanlar ve temizlik malzemelerin kedinizin deri sağlığını olumsuz yönde etkileyebilir.

Evcil hayvanınızın tüyleri hala düğümlüyse onu suyun altında taramanız tüylerin büzülerek sıkışmasını engelleyeceğinden daha kolay bir tarama işlemi olacaktır. Kedinizi banyoda yıkayacaksanız, onu banyoya getirmeden önce suyu hazırlamalısınız. Yoksa su sesi ve hazırlanma işlemi kedinizi korkutabilir.

Kedinizi yıkayacağını kabı en fazla karnına gelecek şekilde suyla doldurmalısınız ve suyu ılık olduğundan emin olmalısınız. Yıkama işlemini yaparken de illa bir küvetinizin olmasına gerek yoktur. Leğen veya benzeri iki adet kap da işinizi görür. Birini şampuanlı su olarak diğerini de durulama kabı olarak kullanmanız gerekecektir.

Kedinizi Yıkarken İşinizi Kolaylaştıracak İpuçları

Hazırsanız kedinizi yıkama işlemine başlayabilirsiniz. Evcil hayvanınızı banyoya getirin ve kapıyı kapatın. Yoksa elinizden kaçarsa köpüklü köpüklü evin içinde koşuşturabilir. Kedinizin kulaklarını su kaçmasını önlemek için dilerseniz kulaklarına pamuk koyabilirsiniz. Daha sonra nazikçe onu suyun içine bırakın ve yatıştırıcı sözler söyleyin. Fiziksel temasla da rahatlamasına yardımcı olabilirsiniz.

Kedinizi bir bardak suyla ya da ıslak bezle hafifçe ıslatın. Doğrudan suya batırmaya veya başından aşağı su dökmeye kalkmayın. Bu senaryolarda evcil hayvanınız miyavlayarak yıkanmak istemediğini söyleyebilir. Endişelenmeden ve panik yapmadan kibarca yıkamanız daha doğru olacaktır. Canını yakmamaya da özen gösterin.

Kedi şampuanını tüylerine hafifçe sürterek köpürmesini sağlayın. Yüz kısmına, gözünü ve kulak çevrelerine şampuan kaçmamasına dikkat edin. Şampuanlama bittiğinde derisinde hiçbir kalıntı kalmayacak şekilde güzelce durulayın. Eğer durulama işlemi için duş başlığı kullanacaksanız sesini ve püskürtmesini en aza indirtmek için başlığı kediye yakın tutmalısınız.

Kedi Yıkama İşleminden Sonra

Sevimli dostunuzu sudan çıkarttıktan sonra hemen bir havluyla sarın ve yavaş yavaş okşayarak tüylerini kurutun. Kediniz uzun tüylü bir ırksa düğümleme ve tüylerin karışmasını önlemek için nazikçe davranmanız gerekir. Kedinizi havluyla tam olarak kurutamazsanız kuruyuncaya kadar içeride tutun. Ancak kurutma işleminde saç kurutma makinesi kullanmayın. Çünkü sıcak hava evcil hayvanınızın derisini yakabilir.

Kedi Tırnak Kesimi

Kediler tırnaklarının kısa kalması için bir yerleri hep tırmalar. Bu konuda onlara yardımcı olmak için tırnaklarını kesebilirsiniz. Kediniz daha yavruyken bu işleme alıştırırsanız yetişkinlik dönemlerinde de rahat edersiniz. Bu işlemi yaparken mutlaka kedi tırnak makası kullanmalısınız. Aksi halde kedinizin tırnaklarına zarar verebilirsiniz. Kedilerin tırnaklarını törpülemesi için de kedi tırmalamaları edinmenizde fayda vardır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here