Kedi bıyıkları

Kedi bıyıkları hakkında her şeyi bildiğinizi düşünebilirsiniz, ama aslında onları daha da büyüleyici yapan bazı ilginç gerçekler var. Kedinizin bıyıklarını her gün nasıl kullandığı hakkında daha fazla bilgi edinmek için aşağıdaki bilgilere göz atın.

Kedi bıyıkları Saçlarından ve vücüdundaki kıllardan Daha Kalın

Dokunsal kıllar olarak da bilinen bıyık, kedinizin saçında bulunan kıllardan iki ila üç kat daha kalındır. Saç köklerinden çıksalar bile, kedinizin vücudundaki saçların geri kalanından daha kabadırlar. Ayrıca, kedinizin bıyıkları ciltlerine üç kat daha derinde oldukları için sinir sistemine bağlıdırlar.

Kedilerin bıyıkları Duyarlıdır ve Önemli Bilgileri Aktarmak İçin Kullanırlar

Deride derin olmasının yanı sıra, bıyıklar hassastır, çünkü kökleri bol miktarda sinir ve kan damarları içerir. Bıyık uçları ayrıca propriyeptör olarak adlandırılan duyu organlarına sahiptir. Bunlar, bir kitlenin çevresini etkili ve güvenli bir şekilde yönlendirebilmesi ve kedinin vücudunun konumu hakkında mesajlar iletebilmesi için önemli duyusal girdiler sağlamaya yardımcı olur.

Ancak bıyıkların kendileri hiçbir şey hissetmiyorlar. Bunun yerine, vücudun duyu hücrelerine bilgi göndermek için kullanılırlar. Temel olarak, bir bıyık a karşı bir şey fırçalandığında, saç titrer ve böylece folikül içindeki sinirleri uyarır. Bu şekilde, bir kedi hareketini, nesneleri ve hatta hava akışını tespit etmek için bıyıklarını kullanabilir. Kediler bıyıklarından bir nesnenin şekli, hızı ve büyüklüğü hakkında bilgi alabilirler

Bıyık Yorgunluğu Mümkün

Bıyıklar o kadar hassastır ki, eğer onlara çok fazla baskı uygulanırsa, bir kedi bıyık yorgunluğu yaşayabilir . Bu, bir kedi için çok küçük bir yiyecek kabından yemek zorunda kaldığında gerçekleşebilir.

Ayrıca kedinizin yanaklarındaki bıyıklara bakın ve uzunluklarının vücudunun genişliğine karşılık geldiğini fark edebilirsiniz. Bu, kedinizin güvenli bir şekilde dar bir alana sıkışıp sıkışmadığını anlamasına yardımcı olur.

Kedinizin Bıyıkları Ruh Halini Belli Edebilir

Kedinizin bıyıklarının konumunu gözlemlemek, şu anda nasıl hissettiği hakkında size fikir verebilir. Örneğin, geri çekilir ve yanaklara doğru yaslanırsa, kediniz korkmuş olabilir. Rahatlarlarsa, kediniz sakin olabilir. Ancak ileriye dönük ve gerginlerse, evcil hayvanınız avlanmakta veya çevreden bilgi almakta olabilir.

Genel olarak, kedi bıyıkları oldukça inanılmaz derece yaratılmışlardır, ve bıyıkları ile oynanmamalıdır. Bıyık kedinizin sağlığı için çok önemli olduğu için, onları kesmemeli, kopartmamalı veya çekmemelisiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here