Kedi Doğumu

0
9
kedi doğumu
kedi doğumu

Kedilerde doğum veya yavrulama olarak adlandırılan bu dönem 3 aşamadan oluşmaktadır. İlk aşama rahim kısmında doğum kanalının açıldığı dönemi denir. Bu dönemde huzursuzluk, miyavlama gibi davranışlar görülebilir ve bu süre yaklaşık 2 ile 12 saat arasındadır. Yine bu aşamada az miktarda şeffaf akıntı görülebilir. İkinci aşama yavru kedilerin dışarı çıkarıldığı dönemdir. Bu süreçte annede huzursuzluk, sık sık yatağa girme ya da yuvaya girip çıkma gibi davranışlar görülebilir. Kediler doğum sürecinde mama yiyebilir. Yine bu aşamada güçlü kasılmalar görülür. İlk yavrunun doğumu 10 ile 60 dakika içerisinde gerçekleşir. Kedinin rahmindeki diğer yavruların doğumları da yaklaşık 1 saatlik zaman dilimlerinde gerçekleşir. Fakat yavrular arasındaki bekleme süresi farklılık gösterebilir. Doğumun toplam süresi yavru kaybı olmadan 24 saati bulabilir.

Kedi Doğumu Nasıl Olur?

Kedi doğumunun ilk aşamasının 24 saatten fazla sürmesi ya da yarım saatten fazla süren kasılmalara rağmen doğumun gerçekleşmemesi senaryosunda doğuma yardımcı olma seçenekleri değerlendirilmelidir. Doğum esnasında kedilerin genital bölgesinden kahverengi akıntılar gelebilir. Anne kedi ise yeni doğan yavrusunu yalayarak hem temizler hem de spontan solunum için uyarıcı bir etkide bulunur. Bu sırada yavru kedi üzerinde keseler varsa onları uzaklaştırır ve yavrunun göbek kordonunu da koparır. Doğumun üçüncü aşaması yavruları takiben plasentanın da uzaklaştırılmadır. Her yavrunun çıkarılmasını tabiken kısa sürede ona bağlı yavru zarları da atılmaktadır. Anneler ise yavru kedilerini korumaya yönelik bu zarları da yerler. Son doğan yavru kedinin plasentasının da uzaklaştırılmasıyla doğumun üçüncü süreci de tamamlanır. Plasentanın atılması 2 saati bulabilir. Doğumdan sonra 3 hafta boyunca kedinin cinsel organında kırmızı kahverengimsi bir akıntı olabilir.

Doğum Yapacak Kediyi Gözlemlemek

Eğer kediniz doğum yapacaksa temiz, sessiz ve kontrolünüzde olan bir yer temin etmeniz gerekmektedir. Doğum esnasında ise anne kedi rahatsız edilmeden bir gözlem yapılmalıdır. Kasılmanın başlama zamanı, yavru kedilerin zarlarının atılıp atılmadığı, anne kedinin yeme davranışı, vajinal akıntıların rengi ve diğer konuları dikkatle gözlemlemelisiniz.

Yeni Doğmuş Kedi

Yeni doğan kediler ortalama 90 ile 110 gram ağırlığında olurlar. Anne kedi çevresel bir risk hissederse yavrularını daha güvenli olan başka bir ortama taşımak isteyebilir. Yeni doğmuş kedilerin 1,5 ay kadar anne sütü emmesi gerekir. Anne kedi sütü onları ileride hastalıklara karşı korur. Yeni doğan kediler her 2-3 saatte bir 2-3 ml süt ile beslenmelidir.

Yeni doğmuş kediler 3-4 haftalık olduğunda alıştırma mamalarına geçilebilir. Yani bu geçişte hem emzirme devam ettirilmeli, hem de yavru kedi maması sütle karıştırılarak kademeli olarak geçiş sağlanmalıdır. Böylece annede olabilecek meme ucu dokusunun yangısı da kademeli olarak engellenebilir. Anne kedide buna rağmen ağrılı ve yangılı meme rahatsızlığı gerçekleşirse ılık papatya çayı ile kompres yapabilirsiniz. Bu kompresler kedinin rahatlamasına yardım edecektir.

Yavru kedilerin erken dönemde anneden ayrılması, yetersiz beslenmeleri ileriki dönemlerde birçok hastalığa ve davranış bozukluğuna neden olabilir. Yavru kedilerin sosyalleşme dönemi 2 ile 8 haftalık oldukları zaman arasıdır. Bu döneme kadar da farklı sesler, kokular ve doku ile ilişkilenmesi sonraki dönemlerde uyum sürecine katkı sağlayacaktır.

Yavrularda idrar ve dışkı yapımı anne kedinin uyarımı ile gerçekleşmektedir. Anne kedinin olmaması halinde ise anüs-penis-vulva bölgesine pamuk parçası ile masaj yapılmalıdır. Yaklaşık 3 hafta boyunca bu işlemi gerçekleştirmeniz gerekir. Kedilerde olması gereken dışkı kıvamı diş macunu yoğunluğunda olmalıdır. Kedi tuvalet kabı alışkanlığı için de yavru kedilerin rahat girip çıkabilecekleri bir malzeme kullanmalısınız. Gerekli aşıları yaptırmanız için de veteriner hekiminizle iletişim halinde olmalısınız.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here