Korona Virüsü İnsanlardan Kedi ve Köpeklere Geçer Mi?

0
10
kedi köpek korona
kedi köpek korona

Covid-19 virisünün dünyada ve ülkemizde de görülmesinden sonra bir takım tedbirler alınmaya başlandı. Bu tedbirler bazı insanlarda korku ve endişeye neden oldu. Oluşan korku ve endişelerin altında ise sosyal medya ve mesajlaşma uygulamalarında dolaşan söylentilerin de etkisi olduğu düşünülmektedir. İddialara göre kedi ve köpeklerden insanlara korona virüsü bulaşıyordu. Ancak çok geçmeden bu söyletinin doğru olmadığı anlaşıldı ve insanlardaki endişe kısmen de olsa azaldı. Fakat yeni bir söylenti de insanlardan kedi ve köpeklere yeni tip korona virüsünün geçebileceğidiydi. Peki gerçekten de insanlardan kedi ve köpeklere koronavi virüsü geçer mi? Gelin bu sorunun cevabına birlikte bakalım.

İnsanlardan Kedi ya da Köpeklere Korona Virüsü Bulaşır Mı?

Kısa bir süre önce Rus medya kuruluşu olan Sputnik’in bir haberi yayınlandı ve bu haberde korona pozitif olan bir köpek sahibinin virüsü köpeğine bulaştırıldığı iddia ediliyordu. Ancak Hong Kong hükümetinin resmi web sitesinde yer alan bilgiye göre köpeğin hafif derecede pozitif olduğu açıklandı. Bu sonuç köpeğin az miktarda virüs kaptığı anlamına gelmekteydi. Köpeğin karantinada olduğu ve Covid-19 virüsü semptonlarını göstermediği açıklandı.

Yeniçağ gazetesinin haberine göre Illinois Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi Başkanı Dr.Will Sander, kedi ve köpeklerin risk altında olmadığını belirtti. Dr.Sander, Covid-19’un insanlar arasında yayılmaya adapte olduğu, dolayısıyla kedi ve köpeklere de etki etmesinin şimdilik mümkün olmadığını aktardı.

Kedi ve Köpek Genel Temizliği

Covid-19’dan korkmak yerine gerek kendi temizliğimiz gerekse evcil hayvanımızın temizliğine gerekli özeni göstermeliyiz. Bunun için kedi ya da köpeğinizi en az haftada bir kez tarak veya fırça ile temizlemeniz gerekmektedir. Temizleme işlemi köpeğinizin ya da kedinizin ırkına göre daha sık yapılabilir. Böylelikle tüylerde bulunan ölü deriler temizlenirken kan dolaşımı da hızlanır. Ayrıca ayda bir kez kedi veya köpeğinizi onlar için üretilmiş olan şampuanlarla yıkamalısınız. İnsanlar için üretilmiş olan şampuanlarla yıkamaya kalktığınız taktirde ise derilerine zarar verebilirsiniz. İlkbahar ve yaz aylarında evcil hayvanlarınızı daha sık yıkayabilirsiniz. Yıkama işleminden sonra havlu ile kurulamalısınız. Fön makinesi hem derilerini yakabileceği hem de onların korkutabileceği için kesinlikle kullanılmamalıdır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here