Köpeklerde Vejetaryenlik

Köpekler, ataları öyle olmasa da hem etçil hem de otçul beslenen hayvanlardır. Bu durum köpekler için çok da zor olmamaktadır. Kendi doğaları gereğince bitkisel gıdalarla beslenebilirler. Köpek dostlarımızın beslenme şekilleri dengeli ve tam olduğu sürece vejetaryen olabilirler. Bunun en güvenilir örneğini ise; beslenme deneylerinden geçirilmiş olan köpek mamaları oluşturmaktadır. Bu mamalar uzmanlar tarafından onaylanmış besin değeri yüksek köpek mamalarıdır. Araştırmalara bakıldığı zaman; düzenli, dengeli ve bitkisel beslenme sayesinde köpekler sağlıklı bir yaşam sürdürmektedirler.

Kedilerde Vejetaryenlik

kedi

Kediler etçil hayvanlardır ve metabolizmaları gereği küçük av hayvanları ile beslenmeşekillerini oluşturmaktadırlar. Kediler bitkisel gıdaları sindirebilir olsa da, metabolizmalarının önemli bir özelliği olan ete ihtiyaç duymaktadırlar.

Bazı besin maddelerindeki ihtiyaçları ette bulunduğu için, kedi dostlarımızdan bu gıdanın kesilmesi, onların ilerleyen zamanlarda fazla gelişim gösterememeleri, büyüyememeleri ve ciddi hastalıklara yakalanacaklarını ortaya koymuştur. Üretilmiş olan vejetaryen kedi mamalarında besin değerlerinin yetersiz olduğu gözlemlenmiştir. Vejeteryan Kediler için Vegan olarak satılan kedi mamalarında büyük olasılıkla hayvansal parçalar bulunmaktadır. Evde yapılan vegan mamalar ise taurin eksikliğinden dolayı kedilerin kör olma olasılığının en büyük tehlikesi olduğu sinyalini vermektedir.

Vejetaryen olarak evde kapalı kalan kediler, sürekli evde tutuluyorlarsa vegan olmaya devam ederler. Fakat dışarı çıkıyorlarsa eski düzenleri olan kemirgenleri ve kuşları avlamaları kaçınılmaz olacaktır. Bu yüzden kedilerin doğal yaşamını bozmamak, onların sağlığı açısından önemlidir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz