Kedi Kumu Nedir?

0
2
kedi kumu
kedi kumu

Kedi kumları, evde kedi besleyen herkesin kullandığı temel malzemelerdendir. Kedilerin tuvalet ihtiyacını gidermede kedi kumları önemli bir işleve sahiptir. Bu yüzden de gerek tuvalet alışkanlığının kazandırılması, gerekse devamında kedilerin sağlığını doğrudan korumada kedi kumu seçimi oldukça önemlidir.

Kedi Kumu Ne İşe Yarar?

Kedilerin en önemli içgüdülerinden biri de tuvalet alışkanlığıdır. Kediler doğal ortamlarında tuvalet ihtiyaçlarını kum ya da toprak gibi zeminlerde giderirler. Daha sonra patileriyle eşeleyerek üzerini kapatırlar. Bu davranışları kedi alanlarını belirlemede ve güvende hissetmede kullanılır. Evde bakılan kedilerin de içgüdüsel olarak bu alışkanlıklarını devam ettirebilmeleri için kedi kumlarına ihtiyaç vardır. Bu sayede kendilerini psikolojik ve fizyolojik olarak iyi hissederler. Aynı zaman evin hijyenine de katkı sağlanmış olur.

Kedi Kumu Nasıl Kullanılır?

Kediler kişisel temizlik ve tuvalet konusunda oldukça hassas canlılardır. Bu yüzden de kedi kumunun kullanımını severler. Adım adım kedi kumu kullanımına bakacak olursak

  • Kedi kumu seçiminden önce bir kedi tuvaleti satın almalısınız. Kedi tuvaleti yavru kediler için önü daha açık olmalıdır. Yetişkin kediler için de ne kadar büyük kedi tuvaleti alırsanız o kadar rahat hareket ederler.
  • İkinci aşama olarak satın aldığınız kedi kumunu kedi tuvaletine boşaltın. Ortalama olarak 7 cm civarında kedi kumuyla oldurmanız ideal olandır.
  • Kedi kumu kabını banyonuza, küçük tuvaletinize veya yatak odanıza koyabilirsiniz. Fakat hijyen açısından mutfakta veya bebek odasında olmamasını öneririz.
  • Kum kabını kedinize gösterin ve hatta kedinizi kum kabına koyun, yani tuvaletiyle tanışmasına yardımcı olun. Kedilerin hemen hemen hepsi kuma dokundukları anda buranın tuvalet yeri olduğunu anlar. Hatta tuvaleti geldiyse o an bile kullanabilir.

Kedi Kumu Nasıl Olmalı?

Kedi kumları doğrudan evcil hayvanınızın sağlığı etkileyen ürünlerdir. Bu yüzden seçiminde de dikkat etmeniz gereken hususlar vardır. İçinde taş ve çakılların olduğu kedi kumu çeşitleri kedilerin patilerinde sağlık sorunlarına neden olabilir. Öyle ki enfeksiyona dahi yol açabilir. Bu nedenle petshoplarda satılan kedi kumlarından satın almanız doğru bir tercih olacaktır.

Kedinizin kumu rahat ve sağlıklı şekilde kullanabilmesi için de sıvı emme özellikli kedi kumlarını tercih etmenizde yarar vardır.

Kedi Kumunun Kokmaması İçin Neler Yapılmalı?

Kedi kumunun kokusu birçok hayvan sahibinin ortak sorunlarındandır. Fakat endişelenmenize gerek yoktur. Çünkü bu kokuyu gidermek son derece kolaydır. Düzenli olarak kedi kumunu temizlerseniz koku sorununu da büyük oradan ortadan kaldırırsınız. Yüksek emici özelliğe sahip kedi kumlarını tercih ederseniz de kokudan büyük oranda kurtulmuş olursunuz.

Kedi Kumu Nasıl Temizlenir?

Kedi kumunu temizlemede dikkat edilmesi gereken en önemli şey belki de düzendir. Rutin olarak temizlenmeyen kumlar koku yaratır. Kedi kum kabının içindeki biriken dışkı ve idrarları günlük olarak temizleyin. Temizleme işlemini yaparken kedi kumu küreği kullanın. Ayda bir kez de kedi kumunu tamamen boşaltın ve çöpe altın. Boşalttığınız kum kabını su ile iyice yıkayın. Kurumasını bekleyin. Kaba temiz kumu boşaltın. Bu rutinde kullanmanız koku sorununu ortadan giderecektir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here