Kedi Kumu Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

0
5
kedi kumu
kedi kumu

Bir kedi sahiplendiğinizde şüphesiz ilk edinmeniz gereken şeyler kedi maması, mama ve su kabı, kedi tuvaleti ve kedi kumudur. Biz de bu yazımızda kedi kumu seçerken zorlanan, bir fikri olmayan yeni kedi sahiplerine önerilerde bulunacağız.

Öncelikle beklentinizi belirlemek oldukça önemlidir. Yani koku yapmayan, sızdırmayan, topaklanan, topaklanmayan, kokulu, kokusuz kedi kumu gibi birçok seçenekten sizin beklentinizi belirmek gereklidir. Daha sonra kedinin bir tercihte bulunup bulunmadığı, tuvalet alışkanlığı gibi etkenler kedi kumu seçiminde ön plana çıkmaktadır. En uygun kedi kumunu da beklentilerinizi karşılayan kedi kumu olarak görebilirsiniz.

Günümüzde birçok markanın, farklı farklı kedi kumları mevcutken aralarından bir seçim yapmak zor olabilir. Ancak yine de bu ürünleri özelliklerine göre ana gruplarına ayırabilirsiniz. Dilersiniz yaygın olarak kullanılan silikon, çam palet ve doğal kedi kumlarından da bir tercihte bulunabilirsiniz.

İdeal bir kedi kumunun kokuyu içine hapsetmesi önemli kriterlerdendir. Bir diğer önemli kriter de kolay temizliğidir ve dayanıklılık süresidir. Yani koku yapmayan ve üstten rahatça temizlenebilen kedi kumları çoğunlukla tercih edilebilir.

Kedi kumu seçerken elbette dikkat edilmesi gereken başka bir unsur fiyatıdır. Sıradan ve kalitesiz olan kumlar daha hesaplı gelse de kullanım esnasında çıkardıkları zorluklar ve kısa kullanım ömürleri onları daha pahalı yapmaktadır. Yani en ucuzu değil, doğru seçilmiş olan kedi kumu daima en hesaplı kedi kumudur. Ayrıca büyük paket ya da toptan alımlar da kedi kumunun fiyatını düşüren unsurlar arasındadır.

Kedi Kumu Seçmenin Püf Noktaları

Seçtiğiniz kedi kumunun yüksek emici gücü olması idrarın hızla emilerek koku yapmasını önler. Bir sonraki kullanım sırasında oluşabilecek bulaşmalar engellendiğinden de kedinizin temizliğini de sağlamış olursunuz.

İnce taneli kedi kumları solunum yolu problemi yaşatacağından tercih etmeseniz daha iyi olabilir. Ayrıca her kullanım sonrası evinizde beyaz pati izleri oluşur.

Topaklanan kedi kumu çeşitleri ise hem idrarın bir yerde toplanması hem de dışkının üzerinin kolay kapanması sayesinde kolay temizlik yapabilme imkanı sağlar. Bu yüzden topaklanan kumlar oldukça kullanışlıdır diyebiliriz.

Kedi kumlarının birçoğu kimyasal işlemlerden geçmektedir. Doğal maden yapısı kimyasal maddeler ile değişe uğratılarak emme, topaklanma gibi işlevler kazandırılır. Ancak bunlar kedinizin patisini tahriş edebilir. Ayrıca cilt alerjisi gibi sorunlara da neden olabilir. Böyle bir sorun ortaya çıkarsa kedinin kumu değiştirerek sorunu çözebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here