Kedi Maması

0
405

Kedi mamaları, evcil hayvanlarınızın uzun, mutlu ve sağlıklı yaşam için ihtiyaç duydukları besinlerdir. Kedinizi doğru beslemeniz onun sağlık kalitesini, yaşam kalitesini ve uzun bir ömür geçirip geçirmemesini etkileyen sebeplerdendir. Kedi mamasını seçerken minik dostlarımızın fiziksel ve biyolojik olarak sağlıklı beslenmelerine yardımcı olacak mamalar seçmeye dikkat etmeliyiz. Kedi mamaları arasında seçim yaparken; Kedinizin yaşı, ırkı cinsiyeti hareketli olup olmaması ve kısırlık durumu minik dostlarımıza mama seçerken önemli ipuçları sağlar. Kuru kedi maması minik dostlarımıza düzenli olarak verilmesi gereken besinlerdir. Eğer kediniz için doğru olan mamayı seçmekte zorlanıyorsanız Veterinize danışabilir; minik dostunuzun sağlık durumu, gün içindeki alışkanlıkları ve hassasiyetleri gibi durumları değerlendirip, kedinize uygun kedi mamaları hakkında bilgi ve tavsiye alabilirsiniz.

Kedi Mamaları

En iyi kedi maması minik dostunuzun temel ihtiyacı olan besin ihtiyacına en iyi karşılık veren ve kediniz için en iyi besin değerini sunan mamalardır. Tüm markaların kedi mamalarının besin değerleri farklıdır. Bu sebeple dikkat etmeniz gereken bazı nedenler vardır, minik dostunuz kısırlaştırılmış ise mutlaka kısır kedi mamaları kullanmanız gereklidir kısır kedi mamaları daha düşük kalorili besin maddeleri içerir. Yanlış kedi maması kullanmanız minik dostunuz için çeşitli sağlık sorunları çıkartabilir bu sebeple kısırlaştırılmış kedinize özen göstermeniz gerekmektedir. Kedilerin cinsiyeti yaşı ve ırkı beslenme ihtiyaçları farklıdır. Örneğin; Yavru kediniz gelişimini ve büyümesini  sağlıklı bir biçimde tamamlayabilmesi için yüksek miktarda protein ve yağ içeren besin maddelerine kilolu kediler karbonhidrat ve yağ oranı düşük ve light kedi mamalarını tercih etmeleri gereklidir. Minik dostunuz için en iyi kedi mamasını tespit etmek onun uzun sağlıklı mutlu bir ömür geçirmesine katkı sağlayacaktır.

Kedi Maması Markaları

Minik dostunuz için tercih edeceğiniz kedi maması markaları , Trendline, Whiskas, Royal canin, Hills, Proplan, Advance, Orijen, N&D, Exclusion, Pro Choice, Acana, Econature, Jungle, Dr Clauders ve Brit care cocco gibi mama markalarından hangisini seçerseniz seçin, mutlaka sağlık durumlarını ve alışkanlıklarını değerlendirip tercih etmeniz gereklidir. Yanlış mamaları tercih ettiğinizde kedinizde ağız kokusu, kilo alımı, kilo kaybı, sindirim sorunları ve tüy dökülmesi gibi durumlar yanlış kedi maması tercih ettiğinizin belirtileri olabilir ve bu sebep ile kedinizde sağlık sorunları oluşabilir. Minik dostlarınız için üretilen kedi mamaları kalitesi, markası ve fiyatına göre değişiklik göstereceğinden. En iyi mamayı veterinerinizden destek alıp seçmek doğru bir tercih olacaktır.

Kedi Maması Fiyatları

Kedi maması fiyatları markalarının üretiminde kullandığı içerik besin değeri ve kaliteleri nedeniyle farklılık gösterebilir, en pahalı kedi mama markası kediniz için en iyi mama demek değildir, önemli olan besin değerleri ve kedinizin mamaya verdiği tepkiler ile ölçülen kedi maması minik dostunuz için en iyi olan kedi mamasıdır. Satın alacağınız kedi mamalarını uygun fiyatlı almak için 10 kg almak yerine 15 kg tercih edebilirsiniz ancak serin bir ve iyi bir ortamda muhafaza edilmiş olmak şartı ile çünkü sıcak ortamda ve bayatlamış mamayı kedinize verirseniz minik dostunuz mamayı yemeyi yemek istemeyebilir. Bu gibi durumlarda sistemli bir çalışma işinize yarayacaktır; örneğin yaz aylarında çabuk tüketebileceği kış aylarında ise büyük boy mamaları tercih etmeniz minik dostunuz için iyi bir tercih olacaktır. Kediniz ile sık seyahat ediyorsanız küçük paket kedi mamaları satın almak işinizi kolaylaştıracaktır.

Kedinize kıyafet giydirmek istiyorsanız, kedi kıyafetlerinin yanı sıra bebek kıyafetleri de giydirebilirsiniz.