Kedi Nanesi

0
26
kedi nanesi
kedi nanesi

Kedi nanesi , kediler tarafından oldukça sevilen ve güvenilir bir bitkidir. Fazla yenilmediği takdirde evcil hayvanınıza hiçbir şekilde zarar vermez. Fazla yediklerinde ise midelerinde hafif bir rahatsızlığa neden olur. Ancak bu senaryoya çok da rastlanmaz. Çünkü kediler sadece yiyeceği kadar bu bitkiyi yer.

Kedi Nanesi Nedir?

Kedi nanesi bildiğimiz nane familyasına ait mevsimlik bir bitkidir. Kökeni Kuzey Afrika ve Akdeniz olmakla birlikte Avrupa ve Kuzey Amerika’da da yaygın olarak görülebilmektedir. Bu bitkiye kedi nanesi adının verilmesi de kedilerin bu bitkiyi çok sevmesinden kaynaklıdır. Peki kediler bu bitkiyi neden bu kadar çok sever?

Kedi nanesinin etken bileşeni nepetalaktundur. Kediler ise bu bileşeni kokusu sayesinde bulurlar. Nepelaktonun da muhtemelen çiftleşmeyle bağlantılı olarak kedi feromun etkisine benzer bir etki gösterdiği düşünülmektedir.

Kedi nanesi evcil hayvanınızın modunu yükseltir. Sevimli dostunuz bu bitkiyi yediğinde sıradışı hareketler sergileyebilir. Normalden daha sokulgan, daha sevecen davranabilir. Ayrıca kediniz yuvarlanabilir, kedi nanesine yüzünü sürebilir, etrafa sıçrayabilir ve görünmeyen bir şeyi kovalarmışçasına odadan odaya koşturabilir. Bazı kediler bu bitkiyi yediğinde gevşeyebilir, gözleri dalabilir. Bazen de bol miyavlama ya da hırlama görülebilir. Merak etmeyin yine de kedi nanesinin etkileri kısa sürelidir ve 5 ile 15 dakika sürmektedir.

Catnip

Catnip, kedi nanesi bitkisinin ingilizcesidir. Catnip yani kedi nanesini kedinize neden vermeniz gerektiği konusunda bir fikriniz var mı?

Catnip kedinizin keyif alması için, eğitimi için, tırmalama ağacını kullanması ya da kendi yatağında uyumasını teşvik etmek için kullanılabilir. Bunlara ek olarak hareket etmeyi sevmeyen kedileri hareket ettirmek için de kullanılabilir. Ayrıca kedinizi egzersiz yaptırmaya teşvik ettiğinizde, egzersiz sonrası bir rahatlama olacaktır. Sevimli dostunuza hangi amaçla bu bitkiyi verirseniz verin onları adeta mest edeceksiniz.

Kedi Nanesi Kediye Nasıl Verilir?

Gelişen teknoloji ile kedi nanesi de birçok formda kullanılabilmektedir. Kedi oyuncağına, mindere veya başka bir şeyin üstüne sıkabileceğiniz gibi direkt oyuncağın içinde de olan formlarını bulmak mümkündür. Kedi nanesi yağı, damlası veya spreyi bu ürünün çeşitli versiyonlarıdır. Kediler çok küçük miktarlardaki naneye bile tepki vereceğinden başka çeşitlerini de kullanırken aşırıya kaçmamanız gerekir.

Hemen hemen kedilerin hepsi kedi nanesinden mest olsa da, bazı veterinerlere göre her 10 kediden 3’ü bu bitkiye karşılık vermez. Bunun nedeninin de kalıtsal olarak aktarılan bir özellik olduğunu düşünmektedirler. Yani bazı kedilerin, kedi nanesinden etkilenmelerini sağlayan duyular bulunmamaktadır.

Oldukça hareketli ve oyuncu olan bu canlılar ilk altı aylık dönemde kedi nanesine tepki veremeyebilirler. Çünkü duyuları tam olarak gelişmemiştir. Yaşlı kedilerin de belli bir zamandan sonra duyuları körelir ve kedi nanesine olan ilgileri azalabilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here