Kedi Tırmığı Hastalığı

0
4
kedi tırmığı hastalığı
kedi tırmığı hastalığı

Kedi tırmala ateşi olarak bilinen kedi tırmığı hastalığı isminden de anlaşıldığı gibi maalesef kedilerden bulaşmaktadır. Bu hastalık tüm dünyada oldukça yaygındır. Yapılan araştırmalar sonucunda Ankara’daki kedilerin %8.2’si bu hastalığın etkenini taşımakta olup görülme sıklığı da içlerinde %18.8’dir. İstanbul’da ise bu oran %20.1 olarak raporlanmıştır. Türkiye’nin ılıman iklim kuşağında yer alması ve yüksek pire görülme oranına sahip olması hastalığın görülme riskini arttırmaktadır. Kedi tırmığı hastalığının nedeni ise Bartonella isminde bir mikroorganizmadır.

Kedilerin tırnakları ve dişleri kaşınma, yalanma sırasında bu etkeni taşıyan pire dışkısı ile temas eder, bu temas sonrası kedilerde bu hastalık görülür. Kedilerin insanları tırmalama veya ısırma yoluyla bulaştırır. Bulaşma nadir olarak da olsa pirenin bizi ısırmasıyla da meydana çıkabilir. Ancak genelde kedilerden kedilere bulaşma da pireler tarafından etkenin aktarılmasıyla olur.

Kedi Tırmığı Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Kediler bu etken maddesini vücutlarına alsalar dahi yıllarca hastalığın belirtisini göstermeden yaşayabilirler. Bu etkene özellikle sıcaklığın ve pire yoğunluğunun fazla olduğu Ağustos-Ocak ayları daha fazla rastlanır. Yani veteriner hekimler ve kedi sahipleri bu hastalığa yakalanma konusunda risk altındadır.

Kedi tırmığı hastalığı, biz insanların kediler tarafından tırmaladığı yerde lezyon olarak başlar. Bu lezyonlar gelişse de genelde birkaç gün ile birkaç hafta arasında değişen sürelerden kendi kedine iyileşir. Ancak iyileşmeme veya ilerlemeye devam etme durumu da vardır. İlerleyen vakalarda ise tek taraflı boyun, koltuk altı ve kasık bölgesinde lenfadenopati adı verilen oluşumlar meydana gelir. Bunlar da birkaç hafta içinde kendiliğinden geçebildiği gibi aylarca geçmediği de görülür.

Kedilerin tırmalaması ile kedi tırmığı hastalığına yakalanmış birinde görülen enfeksiyon belirtileri ateş, titreme, halsizlik, baş ağrısı ve iştahsızlık olarak görülmektedir. Ancak yine de siz kedileri sevmekten, onlarla vakit geçirmekten vazgeçmeyin. Çünkü her kedi bu hastalığı getirmez. Ayrıca bahsettiğimiz belirtiler illa bu hastalığa yakalandığınız anlamına gelmez. Özellikle bir kedi tarafından tırmalanmadıysanız veya ısırılmadıysa ız bu hastalığa yakalanma riskiniz yoktur. Isırılma veya tırmalamadan sonra bu belirtiler görülmeye başladıysa en yakın sağlık kuruluşuna gidip hikayenizi de doktorla paylaşmanızı öneririz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here