Kedi Ve Köpeklerde Bağırsak Parazitleri

0
132

Kedi ve Köpeklerde dikkat edilmesi gerekli önerileri aşağıdaki yazımızdan okuyabilirsiniz;

Kedi köpek sahipleri, evde baktıkları hayvanlarında parazit varsa mutlaka hasta olması gerektiğine inanırlar. Bu, çoğunlukla doğru değildir. Kedi ve köpeklerin çoğu, yaşamlarında bir ya da daha çok kez bağırsak paraziti istilasına uğrarlar. Bazıları doğuştan taşır, bazıları daha sonraki yaşamlarında alırlar. Parazitler çeşitlidir. Bu parazitlerden bazılarından (yuvarlak solucan) kurtulduklarında kısmi bağışıklığa sahip olurlar. Bu bağışıklık, parazitleri kontrol altında tutmaya yarar. Paraziter hastalıklarda ilk dikkati çeken bulgu, dışkının görünüşündeki değişikliktir. Bunu, köpeğin genel durumundaki bozukluk, iştah kaybı, kilo kaybı, kusma, dışkıda kan ya da mukus görülmesi izler. Parazitlerin kedi ve köpeğe bulaşma yolları farklıdır.Tenya olarak bilinen şeritler ince bağırsaklarda bulunur ve çiğ et tüketmek, kuş fare avlamak ve hatta pirelenmek yoluyla kedi, köpeğe geçer.

Askarit veya diğer adıyla yuvarlak solucanların bulaşma şekli ya doğuştan ya anne sütü veya da, parazitli köpeklerin dışkısından saçılan yumurtaların başka bir köpek tarafından oral yolla alınmasıyla olur. Kancalı kurtlar yine ya çiğ et tüketimi, kemirgen avı ya da parazitli dışkılarla oral temasla alınır. Kamçılı kurtlar parazitli dışkı ile temasla, Kıl kurtları da yine parazitli dışkı ile temastan, doğuştan veya anne sütünden , hatta perianal bölgeden çıkan larvaların yeniden deriye  girmesiyle otoenfeksiyon şeklinde alınır. Kamçılı kurtlar kalın bağırsakta , diğer parazitler ince bağırsaklarda yaşar. Bu parazitlerin insanlardaki etkisi, parazitin türüne göre değişir. Örneğin tenya yumurtaları karaciğer ve çeşitli organlarda kistik oluşumlara neden olurken, askarit yumurtaları kan dolaşımı ile çeşitli dokularda kapsülle çevrili oluşumlara neden olabilir.

Kancalı kurtlar insanlarda, deri ve diğer dokularda (beyin, kas yapılar) kapsülle çevrili oluşumlar yapabilir. Toksoplazma kediye has parazittir. Kediye, parazitli dışkıyla oral temas, çiğ et tüketimi,kuş fare avı gibi yollarla geçer. İnsana ise, parazitli kedi dışkısından yayılan yumurtaların oral alınması, parazitli etlerle hazırlanmış çiğ köfte tüketimi, kedi dışkısı bulaşmış , yıkanmamış sebze tüketimi gibi yollarla geçer. Toxoplazma, hamile kadında plasentadan yavruya geçer. İnsanda çeşitli organlarda kistik oluşumlara, hamilelerde düşüğe neden olur. Kedi köpek’te yaşayan bağırsak parazitlerinin insana bulaşması ile ilgili yanlış , kedi köpek tüyünün insanda kist yaptığı bilgisidir. Oysa tek başına tüy yada kılın yutulması ( parazit yumurtası bulaşmamış ) kiste yol açmaz. Kisti yapan parazit yumurtasıdır.

Dikkat etmeniz gerekenler;

Bağırsak parazitlerinin kontrolü için, kedi köpekler başıboş bırakılmamalı ve avlanmalarına izin verilmemelidir. Çiğ et veya ölü hayvan yemesine asla izin verilmemelidir. Pire, bit, fare ve diğer kemiriciler, tenyalar için arakonakçıdır. Bunlarla da etkin mücadele yapılmalıdır. Kedi, köpeklere düzenli aralıklarla paraziter sağaltım uygulanmalı ve dışkı kontrollere yapılmalıdır. Yine düzenli olarak pire ve kenelere karşı koruyucu tasma veya ilaçlar kullanılmalıdır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here