Tansiyon Nedir?

Tansiyon, damarlarda dolaşan kanın damar duvarına yaptığı basınçtır. Büyük ve küçük tansiyon olarak  ifade edilir. Büyük tansiyon, kalbin kasılma anında kanın damarlara yaptığı basınçtır. Küçük tansiyon da kalbin gevşeme anında kanın damarlara yaptığı basınçtır. Kalbin kasılması sistol, gevşemesi diyastol durumudur. Tansiyon ölçümü mm Hg birimi ile değerlendirilir.

Kedi köpeklerin ideal tansiyonu ne kadardır?

Büyük tansiyon kedi ve köpekler için 170 mm Hg’dan büyük olmamalıdır. Büyük tansiyonun yüksekliği tedavi başlamasını gerektirir. Çünkü sürekli yüksek basınçtaki kan organ ve dokular üzerinde zararlı etki ve hasara yol açar. Özellikle göz, kalp, beyin, böbrek gibi organlar üzerinde. Veteriner hekimlikte , insan hekimliğinde olduğu gibi diyastolik basınçtan ziyade sistolik basınç dikkate alınır. Yani küçük tansiyon organ kanlanmasına yetecek  kadar kan basıncı varsa ve hayvanı normal hayatını etkilemiyorsa tedaviyi gerektirmeyebilir , ve müdehaleye gerek kalmayabilir . Bu bağlamda büyük tansiyon aralığı 170-110 mm Hg.(milimetre civa) Küçük tansiyon aralığı ise 90-50 mm Hg. dir.

Kedi köpeklerin Tansiyonu nasıl ölçülür?

Veteriner hekimlikte tansiyon ölçümü henüz yeni gelişen bir konudur. Son yıllarda petler için özel tansiyon aletlerinin kullanımı ile bu konu önem kazanmıştır. Tansiyon ölçmeden önce, hasta sahibi nezaretinde hayvan dinlendirilir. Beyaz önlük etkisine bağlı stres ve endişenin bitmesi beklenir. Rahatlaması sağlanır. Heyecanı azaltmak için 10-15 dakika beklenir. Tansiyon ölçmek acı veren bir işlem değildir. Sedasyon gerektirmez.Tansiyon aletleri manuel yada dijital olabiliyor. Manşon ön bacak, arka bacak ya da kuyruğa yerleştirilir. Manşon genişliğinin hayvanın bacak genişliğine uygun olması ve kalp hizasında bağlanması gerekir. Tansiyon ölçülürken hayvanın kıpırdamaması sağlanmalıdır. En az 3 ölçüm yapılır. 5- 7 ölçüm idealdir. Ortalaması alınır.

Hayvanlar da Tansiyon Hastası olur mu?

Kan dolaşımı vücutta damarlar aracılığıyla olur. Kalp, sürekli olarak damarlara kan pompalar. Kan basıncı, kalbin pompalama gücü ve damarların bu güce gösterdiği dirençle doğrudan ilişkilidir. Kalbin pompalama gücünü ve damar direncini etkileyen her faktör tansiyonu etkiler. Heyecan, efor gibi. Ancak, heyecan stres kaynaklı fizyolojik tansiyon yükselmesi normaldir. Sürekli tansiyon yüksekliği ise normal değildir. Bunun primer yada sekunder sebepleri vardır. Yüksek kan basıncını belli organ ve sistemler üzerine önemli derecede olumsuz etkileri vardır. Özellikle gözler, böbrek, kalp ve merkezi sinir sistemi gibi organ ve sistemlere ciddi zarar verebilir.

Tansiyon yüksekliğinin sebepleri:

Tansiyonu vücutta kontrol eden birçok mekanizma vardır. Kalbin atım gücü, damar elastikiyeti, vücutta kan basıncını etkilerler. Bu mekanizmaların hangisine bağlı olduğunu bulup tansiyon yüksekliğinin tedavisi yapılır. Bunlar primer tansiyon yüksekliği sebepleridir. Bazen de altta yatan başka bir hastalığa bağlı tansiyon yüksekliği(hipertansiyon) görülebilir ki biz buna ikincil ya da sekunder hipertansiyon diyoruz. Petlerde daha çok sekunder sebeplere bağlı hipertansiyon daha çok görülür. Bu altta yatan hastalıkların başında akut yada kronik böbrek yetmezliği, böbrek üstübezinin fazla çalışmasına bağlı hastalıklar(hiperkortikostreroizm) hiperaldosteronizm, diyabet, sayılabilir.

Yüksek tansiyon nasıl bir hastalıktır:

Kan basıncının yüksek olduğunu bildiren bariz bir dış bulgu yoktur. Hastalık, sinsi ilerler. Ciddi bir hastalıktır. Örneğin, aniden yükselen kan basıncı damar çeperinde yırtılmaya ve kanamaya sebep olabilir. Sağlık kontrolünden geçerken tansiyon muayenesi son derece önemlidir. Rutin muayenede değerlendirilmesi gerekir. Tedavide diüretikler, beta blokörler, kalsiyum kanal blokörleri ve angiotensincoverting enzim inhibitörleri kullanılabilir.

MAP basıncı :

Genellikle sistolik ve diyastoliğin ortalaması alınarak hesaplanır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz