Kediler Kaç Yıl Yaşar?

0
4
kediler kaç yıl yaşar
kediler kaç yıl yaşar

Kediler oldukça sevilen canlılardır ve ülkemizde de en çok beslenen hayvanlardan biridir. Bir kedi sahiplendiğinizde muhtemelen onun kaç yıl yaşayacağını bilmeden sahiplenirsiniz. Çünkü kedi sahiplenmenin içten geldiğini biliriz. Peki kedilerin ömrü uzun mudur? Kediler kaç yıl yaşar? Gelin bu soruların cevabına birlikte bakalım.

Kedi Kaç Yıl Yaşar?

Sevimli dostlarımızın kaç yıl yaşadığı ırklarına, beslenme biçimlerine, yaşadıkları ortama göre değişebilmektedir. Bu nedenle net olarak kedilerin ömrü şu kadar yıldır dememiz doğru olmaz. Özellikle sokakta yaşayan kedilerin yaşam şartları evde yaşayanlara göre daha zor olduğundan, sokak kedilerinin ömrü daha kısadır diyebiliriz.

Kedilerin Ömrü

Bir kedinin ömrü yaklaşık 12 yıl ile 18 yıl arasındadır. Ancak daha önceden de bahsettiğimiz gibi her kendi şanslı değildir ve sokak kedilerinin ömrü daha kısa olabilmektedir. Öyle ki, sokakta doğan yavru kedilerin bir kısmı 1 yaşını dahi göremeden hayatlarını kaybedebilmektedir. Yapılan araştırmalarda sokak kedilerinin ev kedilerine oranla yaşam süreleri yaklaşık olarak 3’te 1 oranındadır. Sokak kedilerinin bu denli daha az yaşam sürelerinin olmasında araba çarpması, hastalıklar, açlık, susuzluk ve diğer kedilerle kavga etme gibi etkenlerin rolü bulunmaktadır.

En Uzun Süre Yaşayan Kedi

En uzun süre yaşayan kedi unvanı 2005 yılında hayatını kaybeden Creme Puff isimli bir kediye verilmiştir. Creme Puff, tam 38 yaşında hayata gözlerini yummuştur. Bu kedinin diğer kedilere göre çok uzun süre hayatta kalması doğru beslenme, ırk özellikleri, yaşam koşulları ve düzenli olarak sağlık kontrolünden geçme gibi etkenler sayesinde gerçekleşmiştir. Siz de kedinizin uzun ömürlü olmasını istiyorsanız düzenli olarak kedinizi veteriner hekime götürmelisiniz. Tüm bunlara ek olarak dilerseniz kedilerin ömrünü uzatmak için neler yapılabilir birlikte göz atalım.

Kedilerin Ömrünü Uzatmak İçin Neler Yapılabilir?

Gerekli ilgi ve bakım gösterildikten sonra kediler daha uzun süre insanlarla birlikte yaşayabilir. Peki kedilerin daha sağlıklı ve uzun süre yaşamaları için başka neler yapılabilir?

  • Evcil hayvanınızı tanımak size onlar hakkında birçok şeyi anlatmada fayda sağlar. Kedinizde farkettiğiniz en küçük değişiklik bile kimi zaman hayati sağlık problemlerinin dahi önüne geçmekte size yardımcı olur.
  • Tıpkı insanlarda olduğu gibi kedinizi düzenli olarak sağlık kontrollerinden geçirmelisiniz. Veteriner hekiminizin gerekli gördüğü tüm aşıları da zamanında yaptırmalısınız.
  •  Kedinizin beslenmesi için mutlaka ırkına, yaşına göre bir kedi maması seçmelisiniz. Ayrıca pakette satılan mamalardan almalısınız ve ona ev yemeği yedirmemelisiniz.
  • Kedilerin sağlıklı bir hayat sürebilmeleri için mutlaka yaşına uygun kiloda olmalıdır. Aşırı zayıf olma veya fazla kilolu olma durumu kedilerin sağlığını olumsuz yönde etkiler. Bu nedenle evcil hayvanınızın kilosunu takip etmeyi ihmal etmeyin.
  • Tüm bunlara ek olarak sevimli dostunuza gerekli olan ilgi ve sevgiyi göstermelisiniz. Böylelikle evcil hayvanınızın ömrüne ömür katarsınız.  

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here