Bir kedi sindirim probleminden kurtulmak için az miktarda çim tüketebilir. Kedi, çimenleri yedikten sonra kusma meydana gelir; çünkü vücudu, çiğ bitki özünü sindirmek için gerekli enzimlere sahip değildir. Başka bir deyişle, kediniz iyi hissetmiyorken çimen arar, çünkü içgüdüsel olarak onun karnını rahatsız eden ne varsa onu atmanın kendisini daha iyi hissetmesini sağlayacağını bilir.

Bazı uzmanlar, kedilerin çim yediğinde bazı besin maddeleri için beslenme boşluklarını doldurduğunu iddia ederler. Örneğin çim folik asit içerir. Ancak, dengeli bir yeme düzeniyle beslenen bir kapalı pisi bu ihtiyacı hissetmemelidir.

Olası Sorunlar

Her ne kadar bir miktar çim çiğnemek kediler için normal olsa da, kediniz çok fazla çimen, bitki ve diğer yiyecek olmayan yiyecekleri yiyorsa, davranışın kökeninde yatan bazı tıbbi durumlar vardır.

Pica, bir kedi gıda dışı eşya kullandığında ortaya çıkan bir davranıştır. Bunlar elektrik kablolarından kauçuk bantlara ve kedinizin çiğneyebileceği ve yutabileceği her şeyi içerebilir. Bu normal bir davranış değildir ve aynı zamanda tehlikeli bağırsak tıkanıklığına da neden olabilir. Eğer kedinizin ev bitkisi veya yiyecek olmayan nesneleri yuttuğunu fark ederseniz, onu veteriner hekiminiz tarafından muayene ettirin.

Kedinizi Ev Bitkilerinden Uzak Tutun

Yaprakları çırpıp duran veya sarkan yaprakları gören bir kedi, bir bitkiyi oynayabileceği bir oyuncak olarak görebilir. Hatta kedi yavruları ısırma bitkilerden hoşlanıyor olabilir, çünkü diş çıkarken çiğnemek için bir şeyler ararlar. Bununla birlikte, güzel ve hoş kokulu olduğunu düşündüğünüz birçok ev bitkisi aslında kedigiller için toksiktir, bu nedenle tehlikeli bitkileri evinizden uzak tutmak en iyisidir.

Kedinize Doğru Otları Verin

Yine de az miktarda çim tüketmek kedigiller için normal bir davranıştır. Kedinize toksik olmayan doğru otları vermek için seçkin evcil hayvan mağazalardan otlar alabilir veya evde kendiniz yetiştirebilirsiniz. Herhangi bir kimyasal madde ve böcek ilacı ile tedavi edilmemiş organik çeşitleri seçmek veya yetiştirmek kedinizin sağlığı için çok önemlidir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz