Bir Yemekten Sonra Enerji Geri Kazanmak İçin Dinlenme

Kediler doğuştan birer avcıdır ve bu durum onların uyku düzenini belirler. Avlanma, yüksek miktarda enerji gerektirir. Avı takip etme, avla mücadele, avı öldürme, yemek yeme ve kendilerini temizledikten sonra dinlenme gibi kedilerin ritüelleri vardır. Bu şekilde, bir sonraki ava çıkmadan bedenlerine yeniden enerji doldurabilirler.

Ayrıca, kedinizin şafak vakti ve batışında evde uyanık kalma ve yiyecek isteme eğiliminde olduğunu fark edebilirsiniz. Yavru kediniz bu saatler içinde oldukça aktiftir çünkü kedilerin vahşi doğada avlanacağı en uygun saattir.

Can Sıkıntısı

Günün büyük bölümünü uyuyarak geçirmek onlar için son derece doğalken, özellikle evde olmadığınız zamanlarda sıkıntıdan kedileriniz daha da fazla uyurlar. Sıkıntıdan kurtulmaya yardımcı olmak için evin etrafında bırakabileceğiniz kedi oyuncaklarını satın alabilirsiniz. Hatta evinizde birden fazla kedi varsa, sıkıntıyı gidermek için birbirleriyle oyun oynayabilirler! Bu durum ikinci bir kedi sahiplenmek için mükemmel bir neden!

Hava Kötü Olduğunda

Tıpkı insanlar gibi kediler de hava koşullarından etkilenebilir. Örneğin, bazı kediler, hava soğukluğunun bir sonucu olarak yorgun hissettikleri için daha fazla uyku çekebilirler. Diğerleri yağışlı günleri gerçekten yorucu bulabilir. Ancak her evcil hayvan eşsizdir, bu nedenle kediniz hava koşullarından etkilenmeyebilir.

Uyku Normal Olmadığında

Hala büyüyen ve gelişmekte olan kedi yavruları, yetişkin bir kediden daha fazla uykuya ihtiyaç duyarlar. Ayrıca yaşlılar, yaşlarının bir sonucu olarak daha genç yetişkin kedilerden daha fazla uyuyacaklardır. Fakat yavru kedilerinizin her zamankinden daha fazla veya daha az uyku yaşadığını fark ederseniz, davranış ve uyku düzeninde bu kaymalara neden olan altta yatan bir tıbbi durum olabileceği için veterinerinize danışın.

Sadece Pineklemek

Kediniz tamamen uyur gibi görünse de, derin bir uykudan ziyade sadece pinekliyor olabilir. Pinekleme 15 ile 30 dakika sürer; muhtemelen kedinizin vücudu, gerektiği durumda harekete geçebileceği bir konumdadır. Bu, kedinizin onu uyandıran her şeyden hemen haberdar olmasını sağlar, bu yüzden savaşmaya ya da kendini kurtarmak için uçuşa hazır olacak.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz