Kedi Kusması

0
426
kedi kusma
kedi kusma

Kedi Kusması

Kediler evcil hayvanlar arasında en çok tercih edilen hayvanlardan biridir. Bu hayvanların beslenmesi ve bakımı her ne kadar kolay olsa da yine de ilgi görmesi gereken canlılardır. İlgilenilmeyen kediler, kedi kusması gibi birçok ciddi hastalığa yakalanabilir. Bazı davranışlar ve hastalıklar her zaman tehlikeli olmasa da kedilerin sağlığı için düzenli olarak veteriner kontrolünden geçmelerini öneriyoruz. Kedi kusmasına dair ise olası sebeplere bakacak olursak;

Kedilerin Alışkanlıkları

Kediler, kolaylıkla alışkanlık kazanabilen hayvanlardır. Bu nedenle, siz de evcil hayvanınız için sağlıklı beslenme programları uygulayabilir ve temizlik konusunda da belli alışkanlıklar kazandırabilirsiniz. Böylelikle minik dostlarımızı birçok hastalıktan korumuş olursunuz.

Sevimli dostunuzun kedi maması yeme alışkanlığı, sağlıklı bir kedi için olmazsa olmazlar arasındadır. Çünkü kedi maması kediler için üretilmiş en ideal besindir. İyi bir beslenme programı oluşturmak için veteriner hekim tavsiyelerini dikkate almanızı tavsiye ederiz.

Yavru Kedi Kusması

Yeni doğmuş veya birkaç aylık bir kediniz varsa evcil hayvanınız yavru olarak adlandırılır ve verdiğiniz kedi mamasını hemen kusabilir. Peki yavru kedi neden kusar? Bu konuyu dert etmemenizde fayda var, çünkü birçok yavru canlıda olduğu gibi yavru kedilerin de midesinin gelişmesi gerekir. Bunun için de oldukça zamana ihtiyaç vardır. Evcil hayvanınızın midesi gelişene kadar zaman zaman mamayı kusarak çıkartabilir, midesini zorlamamak da sizin elinizdedir. Yapmanız gereken azar azar ve sık sık beslemektir.

Kedilerde Kusma Çeşitleri

Kusma bedensel bir tepkidir ve bu tepki hayvanlarda da aynı anlama gelmektedir. Kedi kusmanın ise birden fazla çeşidi bulunmaktadır.

Kedilerde rutin ve sıradan olan Akut kusma, önemli değildir. 1-2 saat yemek vermediğiniz takdirde evcil hayvanınız kendine gelecektir ve bu sıradan vakalarda herhangi bir ilaç kullanmanıza gerek yoktur.

Kedilerde tehlikeli olan kusma aralıklı kusmadır. Hastalık habercisi olan bu tarz rahatsızlıklar tümör, alerji, mide rahatsızlığı ve böbrek rahatsızlığı gibi durumların habercisidir. Bu tür senaryolarda vakit kaybetmeden veteriner hekime başvurmanızı öneririz.

Kedilerde Kan Kusması

Kedilerin kusma çeşitleri arasındaki en tehlikeli olan kan kusmasıdır. Kan kusmak ciddi bir hastalığın habercisidir ya da bir çeşit zehirlenmedir. Kedilerdeki mide, karaciğer veya böbrek rahatsızlığı gibi hastalıklar bu belirtiler sonrasında ortaya çıkmaktadır. Kedilerde iç kanama olarak da değerlendirilen bu durum, evcil hayvanınızın ciddi bir problemle karşı karşıya kaldığını göstermektedir. Özellikle bu konuda deneyimli ve yeterlilik belgesine sahip bir veterinere başvurmanız gerekir. Veterinere geldiğinizde de kusmanın şeklini en iyi şekilde tarif etmelisiniz. Tekrarlama sayısı, rengi ve diğer özellikleri tek tek anlatılmalıdır. Sonrasında veteriner tarafından doğru tedavi programı uygulanacaktır.

Kedilerde Yeşil Renk Kusma

Bazen kediler yeşil kusmuk çıkarabilirler. Bu durum da tıpkı kan kusması gibi tehlikelidir. Zaman kaybetmeden evcil hayvanınızı veterinere götürmelisiniz. Kedilerde yeşil renk kusma, ciddi mide rahatsızlığının habercisidir. Eğer sizin de kedinizde yeşil renk kusma varsa, herhangi bir şey vermeyin. İlaç tedavisi konusunda ezbere kaçmayın ve veterinerin tavsiyelerini dikkate alın. Aksi halde ezbere verilen ilaçlar, evcil hayvanınızın hayatına mal olabilir.

Kedilerin Cisim Yutması Sonrası Kusma

Kedinizin günlük yaşamında yabancı cisim kemirme alışkanlığı varsa yutmuş olduğu yabancı cisim kusmaya sebebiyet verir. Evcil hayvanınızın herhangi bir şey yutmuş olduğunu düşünüyorsanız dikkat etmeniz gereken dışkı çıkışının olup olmadığıdır. Dışkı çıkışını gerçekleşmediyse kediniz tehlikeli bir durumla karşı karşıya demektir.

Yetişkin ya da anneden ayrılan kedinin gerekli olan tüm aşılarının düzenli olarak yapılması gerekmektedir. Eğer yapılmamış ise çeşitli viral enfeksiyonlara yakalanma olasılığı çok yüksektir. Viral enfeksiyonlar kedi kusmasına sebebiyet veriyor olabilir. Kedilerde viral enfeksiyonlara örnek vermek gerekirse Fiv enfeksiyonu, kedilerin bağışıklık sistemine saldırı yapan öldürücü bir hastalıktır. Felv enfeksiyonu, kedi lösemi hastalığıdır. Kedilerde görülen viral enfeksiyonlar bağışıklık sistemine doğrudan zarar verir. Eğer kedinizin vücut direnci iyi değilse öldürücü bir hastalıkla karşı karşıya olabilir.

Kedilerde Bakteriyel Enfeksiyon

Kedilerin kusma sebeplerinden biri de midelerinde görülebilen bakteriyel enfeksiyonlar olabilir. Bu tür rahatsızlıkla karşı karşıya kalındığında verilen gıda bozuk olup olmadığı kontrol edin, hastalığının mama değişiklikliğin kaynaklanıp kaynaklanmadığına bakın ve evcil hayvanınıza kedi maması dışında bir yiyecek vermeyin.

Kedilerde İç Parazitten Kaynaklı Kusma

Kedilerin kusmasına neden olabilecek diğer tehlike de iç parazitlerdir. Kedilerde görülen parazitler sindirim sistemlerine ve bağırsaklarına yerleşir. Sonrasında kusma, ishal, halsizlik gibi belirtiler görülebilir.

Kedi Tüy Kusması

En bilinen kusma nedeni ise kedilerin tüylerini yutmasından kaynaklanır. Uzun süre midede biriken tüy yumakları kedilerin kusmasına neden olur. Kedinizin tüylerini düzenli olarak taramayı ihmal etmeyin ve tüy yumaklarının midede birikmesini önleyici malt denilen macunları düzenli olarak kullanmanız gerekmektedir. Böylelikle kedi tüy kusmasını en aza indirmiş veya ortadan kaldırmış olacaksınız.

Kedinizin daha önceki kusma sebeplerini de dikkate alarak tedavi için veterinerinizin tavsiyelerini dikkate almalısınız. Ancak ilk defa başınıza geliyorsa evde alabileceğiniz tek önlem kedinizi aç bırakmaktır. Yaklaşık 12-15 saat kedi mamasını ve suyunu vermeyerek midesinin dinlenmesine yardımcı olabilirsiniz. Ayrıca kedinize ağızdan ilaç vermekten de kaçınmalısınız. Verdiğiniz ilaç daha fazla kusmasına sebebiyet verebilir.

Kusma sonucu kedinizde yoğun sıvı kaybı görülür, mide öz suyu artar bu da kedinizde karın ağrısına ve iştahsızlığa neden olur. Eğer kedi kusması 24 saat sonrasında devam etmekte ve ikiden fazla ise zaman kaybetmeden veterinere başvurmanız gerekmektedir.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here