Şirin görünüşleriyle evcil hayvanlar içerisinde en çok tercih edilen hayvan olan kediler, özel olarak bakılması gereken hayvanlardır. İlgilenilmeyen kediler, birçok ciddi hastalığa yakalanabilir. Bazen sağlık problemleri ile karşılaşan bu şirin evcil hayvanlar, düzenli olarak veteriner kontrolünden geçirilmelidir. Ancak, kediye bakan her kişinin bilmesi gereken önemli bilgiler vardır.

Alışkanlıklar

Kediler, kolaylıkla alışkanlık kazanabilen hayvanlardır. Bu nedenle, kediniz için sağlıklı beslenme programı uygulayabilirsiniz. Temizlik konusunda da belli alışkanlıklar kazandırabilirsiniz. Bu şekilde minik dostlarımızı birçok hastalıktan korumuş olursunuz. Yemek alışkanlığı, sağlıklı bir kedinin en önemli özelliğidir. Bu konuda veteriner tavsiyelerini de dikkate almalısınız.

Kedilerde Kusma

Kediniz yeni doğmuş ya da birkaç aylık mı? Verdiğiniz yemeği yer yemez hemen kusma problemi mi yaşıyor? Dert etmeyin, kedilerin de midesinin gelişmesi için zamana ihtiyacı vardır. Kediniz verdiğiniz fazla yemeği kusarak çıkartır. Midelerini zorlamamak sizin elinizde. Yapmanız gereken kedinizi azar azar ve sık sık beslemek.

Kedilerde Kusma Çeşitleri

Kusma bedensel bir tepkidir ve bu tepki hayvanlarda da aynı anlama gelmektedir. Birden fazla kusma çeşitleri bulunmaktadır.

Rutin ve sıradan olan Akut kusma, önemli değildir. Bir iki saat yemek vermediğiniz zaman kedi kendine gelecektir. Bu sıradan olan vakalarda, herhangi bir ilaç kullanmanıza gerek yoktur. Tehlikeli olan kusma aralıklı kusmadır. Hastalık habercisi olan bu tarz rahatsızlık, tümör, alerji, mide rahatsızlığı ve böbrek rahatsızlığı gibi durumların habercisidir. Bu gibi durumlarda veterinerin yolunu tutmalısınız.

Kedilerde Kan Kusması

Bu kategorideki en tehlikeli kusma, kan kusmadır. Bu ciddi bir hastalığın habercisidir. Zehirlenme de olabilir. Mide, karaciğer veya böbrek rahatsızlığı gibi ciddi durumlarda bu şekilde meydana çıkmaktadır. İç kanama olarak da değerlendirilen bu durum, kedinizin ciddi bir problemle karşı karşıya kaldığını göstermektedir. Bu konuda deneyimli ve yeterlilik belgesine sahip bir veterinere başvurmanız gerekir. Veterinere geldiğiniz zaman kusmanın şeklini en iyi şekilde tarif etmelisiniz. Tekrarlama sayısı, rengi ve diğer özellikleri tek tek anlatılmalıdır. Bu şekilde doğru tedavi şekli uygulanacaktır.

Bazen bu şirin dostlarımız yeşil kusmuk çıkarabilirler. Bu durum da tehlikelidir. Zaman kaybetmeden şirin dostlarımızı veterinere götürmeliyiz. Yeşil kusmuk, ciddi mide rahatsızlığının habercisidir. Bu gibi durumlarda her hangi bir şey verilmemelidir. İlaç tedavisi konusunda ezbere kaçılmamalıdır ve veteriner tavsiyesi dikkate alınmalıdır. Bu şekilde doğru adım atılmış olacaktır. Ezbere verilen ilaçlar, kedinizin hayatına mal olabilir. Tıpkı insanlarda olduğu gibi hayvanlar için de veterinerlerin reçeteleri uygulanmalıdır.

Kedinizin günlük yaşamında yabancı cisim kemirme alışkanlığı varsa yutmuş olduğu yabancı cisim kusmaya sebebiyet verir. Herhangi bir şey yutmuş olma ihtimaline karşı şüphe ediyorsanız dikkat etmeniz gereken dışkı çıkışının olup olmadığıdır. Dışkı çıkışını gerçekleşmediyse kediniz tehlikeli bir durumla karşı karşıya demektir.

Yetişkin ya da anneden ayrılan kedinin gerekli olan tüm aşılarının düzenli olarak yapılması gerekmektedir. Eğer yapılmamış ise çeşitli viral enfeksiyonlara yakalanma olasılığı çok yüksektir. Bu tarz viral enfeksiyonlarda kedinizin kusmasına sebebiyet veriyor olabilir. Enfeksiyonlardan birkaçı, Fiv enfeksiyonu, kedilerin bağışıklık sistemine saldırı yapan öldürücü bir hastalıktır. Felv enfeksiyonu, kedi lösemi hastalığıdır. Enfeksiyonun bağışıklık sistemine direkt etkisi bulunmaktadır eğer kedinizin vücut direnci iyi değilse öldürücü bir hastalıkla karşı karşıyadır ve bu enfeksiyon kediler arasında bulaşıcıdır.

Kediler midelerinde ki bakteriyel enfeksiyonlardan dolayı da kusuyor olabilir. Yedikleri gıda sonucu kusmaları engellemek için bozuk gıda vermemek, mama değişikliğine dikkat etmek, besin değeri yüksek mamalar verilmesi ve baharatlı yiyeceklerden uzak durulması gerekmektedir.

Bir diğer tehlike iç parazitlerdir. İç parazitler kedilerin sindirim sistemlerine ve bağırsaklarına yerleşir. Kedilerde iç parazit belirtileri kusma, ishal, halsizlik gibi sonuçlar doğurur.

Kedilerin Tüy Yumağı Kusması

En bilinen kusma nedeni ise kedilerin tüylerini yutmasından kaynaklanır. Uzun süre midede biriken tüy yumakları kusmalarına neden olur. Bu tarz kusmaların önlemini basit birkaç yolla alabilirsiniz. Öncelikle kedinizin tüylerini düzenli olarak taramayı ihmal etmeyin ve tüy yumaklarının midede birikmesini önleyici malt denilen macunları düzenli olarak kullanmanız gerekmektedir.

Kedinizin kusma sebepleri bunlardan biri olabilir. Kedinizin daha önce ki kusma sebebeplerini de dikkate alarak tedavi için veterinerinizin tavsiyelerini dikkate almalısınız. Ancak ilk defa başınıza geliyorsa evde alabileceğiniz tek önlem kedinizi aç bırakmaktır. Yaklaşık 12-15 saat mama ve suyunu vermeyerek midesinin dinlenmesine yardımcı olabilirsiniz. Ayrıca kedinize ağızdan ilaç vermektende kaçınmalısınız. Verdiğiniz ilaç daha fazla kusmasına sebebiyet verebilir.

Kusma sonucu kedinizde yoğun sıvı kaybı görülür, mide özsuyu artar bu da kedinizde karın ağrısına ve iştahsızlığa neden olur. Eğer kedinizin kusması 24 saat sonrasında devam etmekte ve ikiden fazla ise zaman kaybetmeden veterinere başvurmanız gerekmektedir.

 Kediler Neden Kusar? sorunu, internette sıkça karşılaşılan sorulardan biridir. Bu konuda en önemli nokta, doğru teşhisin bulunmasıdır. Kedinizi iyi tanımalısınız ve kedinizin yaşam tarzını iyi bilmelisiniz. Evde kedi besliyorsanız, gerek beslenme olsun, gerekse bakım olsun, yeterli bilgiye sahip olmalısınız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz