Bir kediyle birlikte yaşıyorsanız, muhtemelen kedilerin kutuların içine girmeyi sevdiğini fark etmişsinizdir. Bir karton kutunun içindekileri boşalttıktan birkaç dakika sonra, kedilerinizden birinin, bilinen tüm geometri teoremlerine meydan okurcasına kutunun içene gireceğinden emin olabilirsiniz. Kedilerin anlaşılmayacak şekilde her boyut ve şekildeki kutuların içine tırmanmaya çalışması milyonlarca sevimli videolara konu olmuştur. Sevimli videolar bir yana, bilim adamları kedilerin neden kartonları sevdiğinin gizemini çözmeye başladılar.

  

Peki kedilerin kutuları sevme nedeni nedir?
Kedileri ve kartonları düşünürken aklınızda tutmanız gereken ilk şey kedigillerin avcı olduklarıdır. Kediler avcı oldukları için avlarını pusuya yatıp beklemektedirler, kutular kediler için harika gizlenebilecekleri yerlerdir. Avlarına gözükmeden onları yakalama planı yaparlar. Kediler aynı zamanda güvende hissetmek için, diğer canlılara görünmemek için kendilerini güvende tutmak isterler.

Diğer nedeni sıcak yerleri sevmeleridir. Bir kedinin normal vücut sıcaklığı yaklaşık, 37
°C ila 41 °C’dir. Çoğu ev 22°C civarında tutulur. Bu sıcaklık farkı, kedilerin küçük alanlarda neden kıvrılmaya başladığı hakkında bir açıklama yapabilir bizlere.

Kutudaki kedi bilmecesi için bir başka bilim sonuç sonucu, belki de kedilerin bağışlamada çok iyi olmadığı gerçeğidir. Kedisi olan kişiler, kedilerine herhangi bir şekilde kötü muamele göstermeleri durumunda kedilerin saatlerce veya günlerce ortadan kaybolduğunu gözlemlenmiştir.

Son olarak, kutularda takılmak kedilerdeki stresi azaltabilir. Kutuların içinde saklanmanın stresli davranışları ve zararlı hormon seviyelerini azaltmaya yardımcı olduğunu gösterir. Araştırmalar ayrıca, kutuların kedilerin yeni barınak ortamlarına daha hızlı ve daha iyi adapte olmalarına faydalı olduğunu belirttiler.CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz