Kedilerin İletişim Araçları   

Kedilerin iletişim kurma becerileri oldukça gelişmiştir. Hem insanlarla hem kedilerle hem de diğer hayvanlarla başarılı bir şekilde iletişim kurabilmektedirler. Kedilerin insanlarla iletişim kurmalarındaki en önemli kanallar arasında miyavlama gelmektedir. Kedilerin iletişim aracı olan miyavlama sürekli olduğunda bunu ciddiye almanız gerekmektedir ve bu durum bazı sorunların var olduğuna işaret olabilir.

Kediler Neden Sürekli Miyavlar?

Kedilerin sürekli miyavlama sebeplerini şu şekilde sıralayabiliriz

 Kedilerde Açlık: Bir kedinin sürekli miyavlaması aç olduğundan kaynaklanabilmektedir.

 Kedilerde Kızgınlık Dönemi: Erkek kediler bir kez cinsel olgunluğa eriştikleri zaman, dişi kedilerin kızgınlık dönemlerine denk geldiklerinde erkek kedilerde kızgınlık dönemine girmektedirler. Dişi ve erkek kediler kızgınlık dönemine girdiklerinde ise acı acı miyavlamaktadırlar.

 Kedilerde Acı ya da Ağrı Durumları: Kediler de bizler gibi acı ya da ağrı duyabilmektedirler. Bu sorunlara bir çözüm ürettikten sonra da onların acı ve ağrılarında kaynaklı sürekli miyavlamasını normal karşılamalıyız.

 Kedilerde Tuvalet Sıkıntısı: Çok temiz ve titiz olan kedilerimiz kirli olan kedi kumlarına tuvaletlerini yapmak istemezler. Kirli kuma tuvaletlerini yapamadıklarından dolayı da sürekli miyavlamak zorunda kalırlar. Halbuki tuvalet kediler için çok önemli bir faktördür. Mümkün olduğu kadar kedilerin kedi kumlarını temizlenmesinde yarar vardır.

 Kedilerde Stres: Kedilerin yaşam alanlarını değiştirdiğiniz zaman alışmadıkları bir yere adapte olabilmeleri zaman almaktadır. Hatta daha önce sergilemedikleri davranışları gösterip başka yerlere tuvaletlerini bile yapabilirler. Bu sebeple strese girip sürekli miyavlamaları normaldir.

  Kedilerde Korku: Kedileriniz bulundukları ortamdan korkuyorsa ya da kendilerini tehlikede hissediyorlarsa, bu yüzden sürekli miyavlıyor olabilirler.

  Kedilerin İlgi Çekmek İstemesi: Kediler, kendi başlarına buyruk hayvanlar oldukları halde aynı zamanda insanların dikkatlerini çekmek isterler. Fakat siz ilgi göstermezseniz o da sizin dikkatinizi çekmek için sürekli miyavlamak zorunda kalır.

Bunlardan ziyade kediniz sürekli miyavlıyorsa, herhangi bir sağlık sorununa sahip olabilir. Bir veterinere danışmanızı öneririz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz