Kedilerde Beslenmeden Kaynaklı Hastalıklar

0
12
kedi hastalıkları
kedi hastalıkları

İnsanlar gibi kedilerin de yanlış beslenmeden kaynaklı yaşayabileceği bir takım hastalıklar vardır. Bu hastalıklar kedilerde obezite, pankreatit, alt üriner sistem rahatsızlığı, kalp hastalıkları, ishal gibi hastalıklara sebebiyet verebilir. Biz de kedinizi bu hastalıklardan uzak tutmak için neler yapılabilir ve yakalandığında ne tür bir yol izlemeniz gerekir onlardan bahsedeceğiz.

Kedilerde Obezite Hastalığı

Obezite hastalığı sadece insanlarda değil kediler arasında da yaygındır. Neredeyse bir salgın gibi artan bu hastalık özellikle Amerika’da daha fazladır. Uzmanların görüşüne göre Amerika’da kedilerin %50’den fazlası obeziteye yakalanmıştır. Bu hastalığın en büyük sebebi de yanlış beslenmeden kaynaklanmaktadır. Kedilerde obezitenin yarattığı sorunlar artrit, diyabet, yüksek kan basıncı ve kanser gibi istenmeyen diğer hastalıklardır. Bu yüzden kedinizi beslerken günlük beslenme programına dikkat etmelisiniz ve gerekiyorsa kedi maması porsiyonunu azaltmalısınız. Kullandığınız kedi mamasının kalori ve yağ oranlarını da iyi hesaplamalısınız. Evcil hayvanınız için doğru kedi mamasını seçmediğiniz takdirde mamanın yüksek kalorisi ve yüksek yağ oranı kedinizin obeziteye yakalanma riskini arttırır. Eğer kedinizin beslenmesi konusunda yeterli bilginiz ve tecrübeniz yoksa, veteriner hekiminizden profesyonel bir yardım almalısınız. Veteriner hekim kontrolünde hazırlanmış bir beslenme programı gerekli besin değerlerini içeren en ideal beslenme programı olacaktır.

Kedilerde Pankreatit

Kedilerde pankreatit, pankreas iltihabı anlamına gelmektedir. İltihaplı sindirim enzimlerini karın boşluğuna boşaltmasıyla oluşur. Boşaltmanın gerçekleşmesiyle, kedilerde sindirim enzimleri pankreasın yanı sıra diğer organlarda da yağ ve protein parçalanmasına neden olur. Kedilerde beslenmeden kaynaklı olarak yağlanmanın, sindirim hormanlarını uyaran pankreas iltihabının oluşturduğu bilinmektedir. Kedinizde pankreas iltihabı varsa düşük yağ oranı içeren, kolay sindirilebilen kedi maması önerilmektedir.

Kedilerde Alt Üriner Sistem Rahatsızlığı (Kedilerde FLUTD)

Alt üriner sistem rahatsızlığı veya FLUTD olarak da adlandırılan bu hastalık kedilerde görülen ve oldukça karmaşık olan bir hastalıktır. Sık görülen belirtiler kedi kum kabı dışına idrar yapma, sık sık tuvalete çıkma, idrar yapmakta zorlanma, sancılı idrar yapma, kanlı idrar, iştahsızlık ve tahriştir. Kedilerde alt üriner sistem rahatsızlığına sebep olan pek çok risk faktörü bulunmaktadır. Eve yeni gelen bir evcil hayvan veya insan, günlük rutin değişiklikler, çevresel değişiklikler (ev, mobilya vb.) kedilerde stres yaratarak alt üriner sistem rahatsızlığına sebebiyet verebilir. Ayrıca kedinizde yetersiz aktivite, aşırı kilo ve beslenme de FLUTD hastalığı açısından önemli risk faktörlerindendir. Kedinizi FLUTD rahatsızlığından korumak için su tüketiminiz arttırmanız ve daha fazla yaş kedi maması vermelisiniz.

Kedilerde Kalp Hastalıkları

Kediler de insanlar gibi kaliteli ve yeterli ölçüde gerekli besinleri alamadığında kalp hastalıklarına yakalanma riskiyle karşı karşıya kalırlar. Kalp hastalıklarında dikkat edilmesi gereken en önemli konu sodyum yani tuz miktarıdır. Kedinizin tükettiği tuz miktarı kandaki sodyum miktarını arttırarak yüksek kan basıncına neden olur. Kan basıncı artan kedinizin de bu ihtiyacı karşılayabilmesi için kalbi genişler ve dengesini bozar. Dolayısıyla bir takım kalp hastalıklarına neden olur. Kedinizi kalp hastalıklarından korumak için rutin olarak belirli zamanlarda veteriner hekim kontrolüne götürüp, genel bir muayeneden geçirmelisiniz.

Kedilerde İshal

Kedilerde görülen ishal nöbetleri geçiştirilmemelidir. İshalin iki türü vardır. Birincisi ince bağırsak ishali, ikincisi ise kalın bağırsak ishalidir. İnce bağırsak ishalinde kediler günde birkaç kez yumuşak dışkılama yapar. Ancak kolonda olduğunda kediniz gün boyu küçük miktarda sulu dışkılama yapar. Böyle olduğunda kalın bağırsak ishali olduğu kanısına varılır. Kalın bağırsak ishalini geçirmek için yüksek lif içeren bir beslenme programına başlanmalıdır. İnce bağırsak ishalinde ise az yağlı, yumuşak ve kolay sindirilen kedi maması tercih edilmelidir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here