Kedilerde En Çok Görülen Hastalıklar

0
97

Kedilerde En Çok Görülen Hastalıklar

Kediler evcilleştirilmiş etobur ve memeli hayvanlardır. İnsanlar kedilerin kendilerine arkadaşlık yapması ve evlerde çeşitli zararlı ve haşeratların avlanması için beslenmektedir. Kedilerde yeteneklerine göre ayrılmaktadır. Evlerimizde beslediğimiz güzel dostlarımızında çeşitli hastalıklara maruz kalabilmektedir. Onlar ile birlikte yaşarken ve beslerken hastalıkları hakkında da bilgi sahibi olmamız gerekmektedir. İnsanlar’da kedi sevgisi bir tutkudur ve bu tutkudan vazgeçemediğimiz için onlar hakkında her şeyi bilmemiz küçük dostumuzun sağlığı ve bizim sağlığımız için önemlidir. Çünkü onların bazı hastalıkları bizlere geçebilmektedir.

Kedilerde en çok görülen hastalık türlerinden bazıları;

1.Nezle

Nezle tüm canlılarda en yaygın bulaşıcı hastalıklardan biridir, aynı ortamda birden fazla kedi bulunuyorsa en çok görülen kedi hastalıklarının başında nezle hastalığı görülmektedir. Çocuklarımız gibi onlarında soğuk algınlıklarına yakalanabilceklerine dikkat etmeliyiz.

2. İdrar Yolu Enfeksiyonu

İdrar yolu enfeksiyonları daha çok erkek kedilerde görülmektedir. Evcil Hayvanınız idrar yaparken zorlanır ve idrarları kanlı olarak gelirse en kısa zamanda. Veterinere götürmeniz gerekmektedir.

3. Mide Enfeksiyonu

Mamalar mide enfeksiyonuna neden olan birincil etkendir. Mamalarda bulunan çeşitli virüsler mide enfeksiyonuna sebep olmaktadır. Evcil Hayvanınıza mama alırken en çok tavsiye edilen kaliteli ürünleri tercih etmeniz gerekmektedir.

4. Böbrek Hastalıkları

Evcil hayvanınızda böbrek rahatsızlıkları, genellikle idrar yolu enfeksiyonları ile birlikte gözlenmektedir. Çeşitli mamalardan gelen bakteriler kedilerin bağışıklık sisteminin zayıflamasına sebep olur.

5. Apse Hastalığı

Evin dışına çok fazla, çıkan sokak kedileri ile temas içinde olan evcil hayvanınızda apse hastalığı görülmekdir. Eğer çevreniz temiz değil ise iyileşmesi zaman alan bir hastalıktır. Kedinizi evde tedavi etmeye çalışmayın çünkü acil tedavi edilmesi gereken bir durumdur, en yakın veterinere göstermenizde evcil hayvanınızın sağlığını geri kazanması için önemlidir.

6. Diyabet

Minik dostunuz çok su içmek istiyor ve çok su içiyorsa bu diyabet hastalığı belirtisi olabilir. Çünkü son yıllarda kedilerde sık karşımıza çıkan hastalık türlerinden birisidir diyabet. Kedinize yapılan kan tahlili ile birlikte tespit edilir. Ayrıca kedinizin bağışıklık sisteminin zayıf düşmesiyle birlikte görülür.

7. Göz Hastalıkları

Kedinizin gözlerinde genellikle, çeşitli virüsler nedeniyle ortaya çıkan, konjonktivite rahatsızlığı en sık karşımıza çıkan hastalık türlerindendir. Özellikle yavru kedilerde göz içinin kanlanması, çapaklanması ve yapışarak kapanması şeklinde gözlemlenebilen ve tedavi edilmezse körlükle sonuçlanabilen bir rahatsızlıktır. Bu  rahatsızlığı göz çevresi ve içerisinde gözlemlerseniz veterinerinize danışmayı unutmayın.

8. Kulak Yolu İltihabı

Kulak sorunları kedilerin sadece işitme duyularını değil dengelerini de kaybetmelerine yol açabiliyor. Kulak yolu iltihabi çeşitli virüsler ile bulaşmakta ve mikroorganizmalara bağlı olarak gelişen bir hastalık türüdür.

Dikkat etmeniz gereken belirtiler : Kulakta kaşıntı ,Kulağı kısık tutma ,Kafayı bir yana eğik tutma, Kulakta akıntı, Kulakta koku ,Kulak kepçesinde koyu renkli birikim (bu özellikle kulak uyuzuna işaret edebilir)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here