Kedilerde Feline Hiperestezi Sendromu Sebepleri?

0
179

Kedilerde rahatsızlık oluşturabilecek bir durum olan kedi hiperestezi sendromu ciltte hassasiyetin artmasına sebep olur.

Feline hiperestezi sendromu ayrıca sık sık seğirme deri sendromu, seğirme kedi sendromu, yuvarlanan deri sendromu, atipik nörodermatit, psikomotor epilepsi ve nörit olarak da adlandırılır. Bunu diyor olursanız olun, kitlenizin ciltte artan hassasiyet hissetmesine neden olan durumdur, bu yüzden ne kadar rahatsız olabileceğini hayal edebilirsiniz.

Kedi hiperestezi ve kedinize teşhis konmuşsa neler yapabileceğiniz hakkında daha fazla bilgi edinmek için aşağıdaki yazımızı okuyun.

Sebepleri:

Feline hiperestezi sendromu, cildi, nöromüsküler sistemi ve sinir sistemini etkiler. Ne yazık ki, uzmanlar asıl nedenin bu nadir durumda olabileceğinden tam olarak emin değil.

Bazı uzmanlar, nöbet bozukluğu ile hiperestezi arasında bir bağlantı olabileceğine veya diyetteki omega-3 yağ asitleri eksikliğinden kaynaklanan kuru ve kaşıntılı cildin semptomlara katkıda bulunabileceğine inanmaktadır. Diğerleri bunun bir obsesif-kompulsif bozukluk şekli olduğu veya stresli bir kedinin sonucu olabileceği teorisini ortaya koydu.

Semptonlar:

Kedi hiperestezi belirtileri herhangi bir yaşta veya zamanda gelişebilir ve bu durum tüm ırklarda gözükebilir. Hiperestezi sendromundan muzdarip olan bir kedi, uzuvları, kuyruğu ve sırt gibi kendi vücudunu yalamaya ve ısırmaya sebep olabilir.

Kedinizin hiperestezisinin olabileceğinin farklı belirtileri:

  • Kedinizin sırtındaki deri omuzlardan kuyruğa kayabilir.
  • Kediniz aniden atlayabilir ve onu rahatsız eden bir şey varmış gibi kuyruğuna doğru dönebilir.
  • Kas seğirmesi, kuyruk seğirmesi veya kas spazmları gözükebilir.
  • Kediniz onu evcilleştirmeye gittiğinde sırtınızın belirli bölgelerine dokunulmasından hoşlanmayabilir.
  • Kediniz kararsız davranışlar gösterebilir.
  • Kediniz ağlayabilir, hissedebilir veya aniden kaçabilir ve halüsinasyon gördüğünü düşünebilirsiniz, çünkü orada olmayan bir şeyin peşinden gidiyor gibi görünebilir.
  • Şiddetli vakalar çiğneme, yalama, kürk çekme ve ısırma yoluyla kendi kendine zarar vermeye neden olabilir. Sonuç olarak, ciltte gelişen lezyonlar ve enfeksiyonlar olabilir.

Genellikle, bu sebepler sadece birkaç saniye veya birkaç dakika sürebilen bölümlerde meydana çıkar.

Tedavileri:

Kediniz kedi hiperestezi sendromu belirtileri göstermeye başlarsa, evcil hayvanınızı muayene edecek ve benzer semptomları olan diğer sorunları ekarte etmek için veterinerinizle konuşmak harika bir fikirdir.

Eğer kedinizin belirtilerinin nedeni hiperestezi ise, bu durum için kesin bir tedavi yöntemi olmadığını bilmek önemlidir. Bunun yerine veterineriniz, antikonvülsanlar veya antidepresanlar gibi evcil hayvan reçeteli ilaçlar vermenizi önerebilir. Kedinizin stres ve anksiyete seviyesini çevresel zenginleştirme yoluyla azaltmak da yardımcı olabilir veya kedinizin diyetinde değişiklik yapmanızı önerilebilir. Ayrıca, akupunktur, masaj ve takviyeler gibi doğal ilaçlar da önerilebilir.

Feline hiperestezi iyi anlaşılmamıştır, ancak kedinizin rahatlamasını sağlamak için atabileceğiniz adımlar vardır. Veterinerinizle yakından görüşmek, kediniz için en iyi olanı bulmak için ideal bir yoldur.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here