Kedilerde Göz İltihapları

0
5
kedi göz iltihabı
kedi göz iltihabı

Kedilerde göz kapakları 3 tanedir. Alt göz kapağı, üst göz kapağı ve göz kapağının yanında ince zar görünümde üçüncü göz kapakları vardır. Bu kapak gözün iç açısından dışa doğru perde gibi kapanarak gözü korur.

 Yavru kedilerin gözleri doğumdan kısa bir süre önceye kadar kapalıdır. 10-15. günlerde göz kapakları açılır. Böylelikle gözleri görülebilir hale gelir. Kedilerin gözlerinin korunması için göz etrafına yerleşmiş göz yaşı bezinden salgılanan sıvı ile sürekli nemli tutulur. Fakat gözde olması gerekenden fazla ıslaklık varsa, hatta ıslaklık gözden akar gibiyse bir sağlık sorunu olabilir.

Kedilerin Göz Kapaklarında Akıntı

Kedilerin göz kapaklarında iltihap olduğunda akıntı şeffaf sıvı renginden, yeşil iltihaplı bir hale veya kanla karışık bir renge dönebilir. Göz kapaklarındaki iltihabın tedavi edilmemesi gözün yüzey kısmına da zarar verir. Çok geç kalınırsa körlüğe dahi gidebilir.

İltihaplar bazen göz kapaklarını birbirine yapıştırır. Gözle kapak arasında irin birikir. İrin birikmesi göz kayıplarında en çok görülen sebeplerden biridir. Bu durum daha çok birkaç aylık kedi yavrularında görülür. Göz kapaklarında iltihapların görülmesinin diğer sebepleri göz enfeksiyonları, viral hastalıklar, göze yabancı cisim kaçması gibi sebeplerdir. Bu tarz vakalar muhakkak tedavi edilmelidir.

Birçok iltihaplı hastalığın tedavisi kolaydır. Ancak geç kalınmış vakalarda göz kayıpları olabilir. Bu yüzden düzenli olarak veteriner hekime genel muayeneye götürmenizi, olağan dışı durumlarda ise direkt olarak veterinere götürmenizi öneririz.

Gözü Kapalı ve İrinli Kediye Ne Yapmak Gerekir?

Böyle bir senaryoda ilk olarak yapmanız gereken şey onu veteriner hekime götürmenizdir. İltihabın sebebi doğru tanıyla belirlendikten sonra veteriner hekimin tavsiyelerine ve reçetesine göre hareket edilmelidir. Sonrasında göreceksiniz ki birkaç gün içinde kedinin göz kapakları iyileşecektir. Bazı durumlarda ise gözdeki irin sistemik ve viral bir hastalığın belirtisi olabilir.

Sokak Kedilerinde Göz İltihapları

Kedilerde göz iltihapları sokak kedilerinde de görülebilir. Hatta yaşadıkları ortamların kirliliğinden dolayı sokak kedileri göz iltihaplarına yakalanma olasılıkları daha fazladır. Bir sokak kedisinde göz iltihabı olduğunu görürseniz bulunduğunuz belediyenin veteriner işlerinden yardım almanızda fayda vardır. Eğer alamıyorsanız ya da yakınlarınızda bir veteriner hekim dahi yoksa onun iyileşmesi için siz birkaç basit uygulama gerçekleştirebilirsiniz.

Kedinin göz kapakları birbirine yapışmışsa göz kapaklarından irinin akmasını sağlayabilirsiniz. Bunu yaparken kediler rahat durmasa dahi müdahale edilmemesi durumunda göz kaybına neden olacağını unutmayın ve mutlaka müdahale edin. Sonraki aşama göz çevresinin silinmesidir.

Kedilerin Gözleri Nasıl Temizlenir?

Kedilerin göz çevresi kedi göz temizleme losyonu ile silinmelidir. Bu işlem sonrasında göz çevresinde hiç iltihap kalmamalıdır. İlk olarak göz temizleme losyonunu bir pamuğa dökün ve gözün içinden dışına doğru hafifçe temizleyin.

Mümkünse kedinin göz içine antibiyotikli göz damlası damlatılmalıdır. Telefonla ulaşacağınız veteriner hekim hangi damlayı kullanmanız gerektiğini söyleyecektir. Kendi kararınızla herhangi bir damlayı damlatmanızı önermeyiz. Çünkü bazı damlalar onların sağlığı için zararlı olabilir. Eminiz ki kedinize iyilik yapmak isterken zarar vermek istemezsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here