Kısırlaştırma dişi kedilerde Ovariohysterectomy yani yumurtalıkların ve rahmin alınması, erkek kedilerde ise “Orchidectomy” veya “kastrasyon” olarak adlandırılan bir cerrahi müdahaledir. Veteriner hekimliğinde kısırlaştırma, sadece üremenin kontrolü amacıyla yapılmaz, sağladığı sağlıksal avantajlardan dolayı da sıklıkla uygulanabilmektedir. Burada dikkat edilmesi gereken nokta da uygun kısırlaştırma yaşının önemidir. Tüm dünyada hem kedi hem de köpekler için uygun kısırlaştırma 1 yaşından önce hasta pubertoya yani seksüel erişkinliğe ulaşmadan, ilk kanamasını veya ilk kızgınlığını göstermeden önce yapılması gerektiği kabul edilmiş bir görüştür.

Çünkü en büyük avantajların bu aşamalarda gerçekleştirilen operasyonlarla elde edildiği bilinmektedir. Erken dönem yapılan kısırlaştırmanın avantajı meme kanseri hastalığına yakalanma riskinin yüzde sıfırlara kadar düşmesidir. Veteriner hekimliğinin en ciddi ve en sık görülen problemlerden biri de meme kanseridir. Aynı zamanda meme kanseri tedavi edilerek önlenebilir olması sebebiyle ve bir çok kanser türünden kendini ayırt edebilmektedir. Eğer bir kedi veya köpeği bir yaşından önce kısırlaştırırsanız, hayatı boyunca meme kanserine yakalanmadığı görülmüştür ve bu onlar için ameliyatın avantajlarıdır.

Erken Dönem Kısırlaştırma;

Erken dönem kısırlaştırmanın hayvanlar için herhangi bir yan etkisi yoktur. Çünkü bu konuyla ilgili gerekli çalışmalar tüm dünyada yapılmış ve köpekler için uygun kısırlaştırma yaşının 1 yaş öncesi kesin olarak kabul edimiştir. Kısırlaştırma operasyonları diğer batı cerrahileri gibi median laparotomilerle yapılıyor, daha önceleri uygulanan yandan teknikler de mevcutken fakat bu tekniklerin çeşitli sakıncaları olduğu görülmüştür. Artık modern tıp ve veteriner hekim dünyasında median laparotomilerle yapılan kısırlaştırmalar önerilmektedir.

Çünkü yandan yapılan kısırlaştırma uygulamalarında yumurtalıklar böbreklere Suspansör Ligament denilen ligamentlerle bağlı olduklarından, sol taraftan yapılan bir kısırlaştırma operasyonunda sağ yumurtalığa ulaşmak, onu çekmek çok ciddi sıkıntılara ve sakıncalara yol açmaktadır. Çok tecrübeli cerrahlar belki sorun yaratmadan bu girişimi başarıyla tamamlayabiliyorlar ama maalesef veteriner hastanelerine onlarca yumurtalık kalıntı sendromu yani “Ovarian Remnant Sendrom” denilen vaka geldiği gözlemlenmiştir. Bu vakalarda özellikle sağ yumurtalıktan bir parçanın vücutta kalmasından dolayı oluşan ciddi rahatsızlıklar şekillenmektedir.

Ülkemizde bu ameliyatların ilk yapıldığı yıllarda hayvanın doğasının bozulmaması için ameliyat esnasında yumurtalıklardan birinin bazende ikisinin  vücutta bırakıldığı cerrahi girişimler de yapılmıştır. Fakat artık bunların hiç biri uygulanmamaktadır. Bunun sebebi de operasyon sadece hayvan üremesin, çiftleşmesin diye değil, yaratmış olduğu sağlıksal avantajlardan faydalanması için yapılmaktadır. Bu yüzden kısırlaştırma operasyonları median laparotomilerle yapılan karın cerrahisiyle her iki yumurtalık ve rahim alınarak operasyon sağlıklı bir şekilde sonuçlandırılmaktadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz