Kedilerde Stres ve Sakinleştirici İlaçlar

0
17
Kedilerde Stres
Kedilerde Stres

İnsanların sinirleri bozulabildiği gibi kedilerin de zaman zaman sinirli oldukları, saldırgan oldukları görülmektedir. Her ne kadar bazı kedi sahipleri bunu olağan görse de, öncelikli olarak altında yatan sebepleri gözlemlemek gerekir. Kedilerin sinirli ya da saldırgan olmasının birçok sebebi vardır. Sinirli olduklarında tüy yapılarında bir dağınıklık olur. Saldırganlık durumunda da kedinin sahibini ısırması ya da tırmalaması gibi davranışlar görülmektedir. Onu sakinleştirmek için de en iyi yol kedinizle konuşmaktır. Dilerseniz kedinizi sakinleştirmek için jel, sprey gibi bir takım takviye ürünler de kullanabilirsiniz.

Kedi Uyku İlacı

Kediler stresli hissettiklerinde rahatlamak için yün çiğnerler. Özellikle siyam ve burma kedi ırklarında yün çiğnemeye oldukça rastlanır. Ancak kedinizin sinirli olup olmadığına siz karar vermeniz doğru olmaz. Gözlemlerinizi veteriner hekime aktarmanız ve tanıyı onun koyması oldukça önemlidir. Çünkü kediniz birçok nedenden dolayı anlık olarak sinirlenmiş olabilir ve bu onun sinirli bir karaktere sahip olduğu anlamına gelmez. Başka bir senaryoda kedinizin sinirli olmasının altında hastalıklar da yatıyor olabilir. Veteriner hekime götürüp genel bir muayeneden geçirdikten sonra varsa tanı koyulup hastalığın tedavi edilmesi de sinirli ruh halini yatıştıracaktır. Kısa süreli çözümler olarak sakinleşmesi için veteriner hekiminizin önerdiği ilaçlar da kullanılabilir.

Kediniz stresli ve sinirli olduğunda evde de bir takım gerginliklere sebebiyet verebilir. Sadece onun sinirli olması bile sizin canınızı sıkıyor olabilir. Onu sevmeye çalıştığınızda kediniz kontrolü kaybedip sizi yaralayıp tırmalayabilir. Örneğin kediler kuyruklarının sevilmesinden hoşlanmazlar ve sinirli olduklarından onu kuyruğundan sevmeye kalkarsanız yine tırmalama eğiliminde olabilir Bu dönemlerde muhakkak veteriner hekiminizin tavsiyelerini dinleyin ve onun vermediği ilaçları da kullanmayın.

Dilerseniz kedi çimi, kedi nanesi, oyuncak gibi malzemeler edinerek onların bir şeylerle ilgilenmesini, stres atmasını sağlayabilirsiniz. Kediniz sinirli veya stresli olduğunda ne yaparsa yapsın onu cezalandırarak davranışından vaz geçirme veya korkutma gibi eylemlerde bulunmanızı önermeyiz. Bu tür yaklaşımlar kedinizde bir takım farklı ruhsal sorunlara neden olabilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here