Kedilere Süt Verilir Mi?

0
4
kediye süt verilir mi
kediye süt verilir mi

Hepimiz geçmişte birilerinin kedilere süt verdiğini görmüşüzdür. Kedilere süt vermek başkalarından görerek aklımızın bir köşesine kazınmış bir bilgidir. Hele sokakta bir kedi gördüğünüzde muhtemelen aklımıza gelen ilk şey gidip ona marketten süt almaktır. Bu bilgiyi daha önce hiç sorgulamamış, yani kediye süt vermenin doğru olup olmadığını da düşünmemişizdir. Gelin kedilere süt vermenin doğru olup olmadığına birlikte bakalım.

Kediye Süt Verilir Mi?

İster evinizde beslediğiniz kedi olsun, isterseniz de sokaktaki kedi olsun kedilere süt vermek yararlı değildir. Bu yüzden kedilere süt vermemelisiniz ve kimi zaman bu davranışın oldukça zararlı sonuçları olabilir.

Sabah kahvaltılarında genelde kediler de size eşlik etmek isterler. Özellikle bir şeyler içtiğinizi görüyorsa evcil hayvanınız da onun tadına bakmak isteyebilir. Süt içiyorsanız aklınızda ona da süt vermek geçmiş veya geçiyor olabilir. Ancak bu davranış son derece yanlıştır. Kedilere süt vermek ishal gibi birçok probleme neden olur. Bu yüzden kedinize bir şey vermek istiyorsanız kuru kedi maması, konserve mama veya kedi ödül maması verebilirsiniz.

Yavru Kediye Süt Verilir Mi?

Kedilere süt verilmesinin ishale ve başka sorunlara yol açabileceğinden bahsetmiştik. Dolayısıyla yavru kediye de süt verilmez. Kedilerin sindirim sisteminde laktozu sindirebilecek enzim yoktur. Bu yüzden sütteki besleyici maddeleri de alamazlar. Laktoz enzimi bulunmadığından mideleri kötü olur ve ishale neden olur. Yavru kediye süt vermek ise vücut direnci gelişmemiş olan bir canlıyı ölüme götürmeye sebep olabilir. Eğer kedinin annesi yoksa ve süt benzeri bir şey vermek istiyorsanız yavru kedi süt tozu kullanabilirsiniz. Bu karışımla yavru kediniz tıpkı annesinden aldığı ve ihtiyaç duyduğu besin maddelerini alabilir. Annesini kaybetmiş çok küçük yavrular için biberonla besleme yapabilirsiniz.

Kediler süt vermenin yanı sıra süt içeren başka gıdalar vermek de son derece zararlıdır. Örneğin kedinizin dondurma yalamasına izin vermek dondurmanın hem süt hem de şeker içerdiğinden zararlı olduğunun iyi bir örneğidir.

Kediye Soya veya Badem Sütü Verilir Mi?

Soya sütü ve badem sütü bizim bildiğimiz süt gruplarından değildir. Ayrıca badem sütünde çok fazla yağ vardır ve bu yağlı süt kediniz için sağlıklı değildir. Buna ek olarak badem sütünde de, soya sütünde de az miktar da olsa tatlandırıcı vardır ve evcil hayvanınız için tatlandırıcıları da önermeyiz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here