Kızgınlık Dönemindeki Kedi Hakkında Bilgi

0
13

Kızgınlık dönemini kedilerde  5 ile 8 aylıkken ortaya çıkmaya başlar. Kedilerin kızgınlık dönemine girip girmediklerini farketmeniz çok kolay olur. Kediniz bu dönemde sık sık hırlayıp miyavlamaya başlayacaktır, çiftleşme eğiliminde oldukları için birçok yere kokularını bırakmak için sürtünücek ve yerlerde yuvarlanacaklardır. Ayrıca çiftleşme eğiliminde oldukları için evden kaçma istekleri oluşacağından bu dönemde kedinize göz kulak olmanızda faydalı olacaktır.

Bu dönemde evcil hayvanlarınız normalde vermediği tepkileri vereceği için normal şartlar altında kendilerini sevdirmeyip kaçıyor olsalar bile sizin yanınıza veya kucağınıza gelip kendilerine ilgi gösterilmesini isteyebilirler.

Kediniz kızgınlık döneminde oldukça ses çıkartıp sizi uyutmayabilir, evin yankı yapan yani ve seslerini duyurabilecekleri alanlarda miyavlamaya başlarlar ve bu miyavlama süresi sandığınızdan uzun sürebilir.

Kızgınlık dönemi sevimli dostunuzda gebelik durumu gerçekleşmediyse 10 günde bir tekrar edebilir. Dişi kediler bu durum ortalama olarak yıl içerisinde 3 kez kızgınlık dönemine girebilirler. Mevsim geçişleri ile beraber yaz ve bahar ayları gelmesi ile oluşmaya başlar. Ancak kediler evlerde yaşama sürecine başlamaları ile birlikte, bu durum kış aylarında’da görülmeye başlanmıştır. Bunun nedeni evde yaşayan sevimli dostlarınız yaz,kış,bahar gibi mevsimsel takvimleri karıştırmaları nedeniyle olmaktadır.

Kızgınlık Dönemindeki Dişi Kedinizde İlaç Kullanımı

Kedinizi  bu dönemde çiftleştirmeyecekseniz, sevimli dostunuz bu dönem geçene kadar huzursuz olacak ve sağlıklarıda etkilenebilecektir. Kedi sahipleri hormon içeren ilaçlar ile sevimli dostlarının kızgınlığa girmesini engellemeye çalışabilirler ancak bu durum kedilerinin sağlıklarını ciddi oranda tehlikeye atabilir. Yinede ilaç vermeye kararlıysanız veterineriniz tarafından önerilen kullanım şekli uygun olarak ilaç kullanmanız gerekmetedir. Kullanım şekli genellikle ikidir iki defadan fazla kullanılmaması gereklidir. Kedinize ilaç vermek yerine başka bir çözüm arıyorsanız en doğru yöntem onun kısırlaştırılması olacaktır. 

Kedilerin Kısırlaştırması

Dişi kedi sahibi olarak kısırlaştırma işlemine karar verdiyseniz, bu operasyonu işinde tecrübeli olan veteriner hekimlerden bilgi alarak yaptırmanız daha doğru olacaktır., Kedinizin ne zaman ve hangi dönemlerde kısırlaştıralacağını öğrenmeniz kedinizin tedavi uygulanması için size yardımcı olacaktır. Dişi kediler, erkek kedilere göre daha erken kızgınlık dönemine girebilirler. Dişi kedi sahipleri bu döneme girmeden kısırlaştırma işlemine karar verdiyse en kısa sürede bu konuda veterinerine danışmaları gerekmektedir. Yapılacak kontrollerde veteriner hekimler kedinizin kızgınlık sürecinde olup olmadıklarını kontrol edip eğer kızgınlık döneminde değiller ise kısırlaştırma operasyonuna başlayabiliceklerdir. Veterineriniz operasyon kararı verirse bu işlem erkek kedilere göre, dişi kedilerde daha uzun ve zorlu geçecektir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here