Bir Köpeğin Horlamasına Neden Olan Şey Nedir?

 Köpeğin horlamasına neden olan şeyler genellikle bir kişinin horlamasına neden olan şeylerle aynıdır; tıkanmış hava yolu veya daralmış nefes borusu. Horlama, boğazdaki titreşimlerden kaynaklanan, başta hava yolu tıkanıklıkları olmak üzere değişik şeylerden kaynaklanabilecek bir sestir. İşte köpeklerin horlamasının en yaygın nedenlerinden beş tanesidir:

  • Genetik
  • Alerjiler
  • Burun tıkanıklığı
  • Şişmanlık
  • İlaçlar

Pugs, Pekingese ve Shih Tzus gibi düz yüz yapılarına sahip köpeklere, brakiyefalik ırklar denir. Çünkü genellikle nefeslerini etkileyen anatomik anormallikler sergiler. Genişletilmiş burun delikleri, uzunlamasına bir yumuşak damak ve dar bir trakea, hepsi hava yolu tıkanıklığına neden olabilir ve bu normal solunumu engelleyebilir ve horlamaya neden olabilir. Köpeklerde horlamanın bir diğer potansiyel nedeni alerjidir. Eğer köpeğiniz toz, polen ya da dumana karşı hassassa, bu alerjenler solunursa horlamaya neden olabilecek boğazda tahriş veya iltihap oluşabilir.

Köpeğiniz toz ya da kir alerjisi göstermese bile yabancı maddeler köpeğinizin burun kanallarını tıkayabilir ve horlamasına neden olabilir. Eğer bir soğuk algınlığı veya solunum yolu enfeksiyonu varsa, solunum yolu ve burun kanallarındaki aşırı mukus da horlamaya neden olabilir. Aşırı kilo veya obez olan köpekler de, aşırı vücut ağırlığı solunum yolunu tıkayacak ekstra boğaz dokusu ürettiği için daha çok horlama eğilimi gösterirler. Son olarak bazı ilaçlar köpek boğazındaki kasları ve dokuları rahatlamaya, uyku esnasında solunum yolunu tıkamasına ve horlamasına neden olabilir.

Köpek Horlaması Hakkında Endişelenmeli Miyiz?

 Köpeğinizin horlamasının birçok sebebi vardır ve hepsi masum değildir. Aslında, horlama için bazı nedenler çok tehlikelidir ve endişe kaynağı olmalıdır. Örneğin, köpeğiniz sadece bir horlama kafalı bir cinsse, horlamaya eğilimli değil aynı zamanda egzersiz ve ısı için daha az hoşgörüye sahip olabilirsiniz. Düz yüzlü köpekler titiz egzersize tabi tutulmamalı ve sıcak çarpması riski yüksektir. Köpeğinizin horlama problemi ağırlığından kaynaklanıyorsa mutlaka endişelenmeniz gerekir. Obezite diğer ciddi sağlık sorunları riskini büyük oranda artırabilir. Horlama diş sağlığı sorunlarının, solunum yolu enfeksiyonunun veya boğazdaki yabancı cisimlerin bir işareti olabilir. Solunum problemleri çok tehlikeli olma potansiyeline sahiptir, bu yüzden onları görmezden gelme!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz