Köpek Maması Seçerken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

0
3
köpek maması
köpek maması

Piyasada birçok mama üreticisi varken ve onların da farklı farklı mama çeşitleri bulunuyorken köpek maması seçmek sizin için oldukça zor olabilir. Ancak bu konuda işinize yarayabilecek bazı bilgiler bulunmaktadır. Bunlar yaşam evrelerine göre mama seçmektir. Köpeklerin yaşam evrelerine gelin birlikte bakalım.

Yavru Köpek Maması

Köpeklerin dünyaya geldikleri ilk zamanlardan 12 aylık oluncaya kadarki dönemleri yavru olarak adlandırılır. Bu dönem onlar için büyüme ve gelişme dönemidir. Yavruluk dönemi oldukça kritik bir dönemdir ve yavru köpekler çabuk büyürler. Büyüme ve gelişim hızları bağlı bulundukları köpek ırkına göre değişiklik gösterir. Örneğin küçük ırk yavru köpekler 10 ayda yavruluk dönemlerini tamamlarlar. Orta ırk ise 12 ayda tamamlarken, büyük ırk köpeklerde bu dönem 18 aya kadar çıkabilmektedir. Yavruluk dönemlerinin genel olarak 12 ay olduğunun söylenmesi de ortalamanın alınmasındandır. Diğer yandan Saint Bernard, Neapolitan Mastiff gibi köpek ırklarında yavruluk dönem 24 ile 36 aya kadar uzanabilmektedir. Orta ve küçük ırk köpekler ilk 6 hafta sadece anne sütü ile beslenmelidir ve büyük ırk köpeklerde bu süre en az 8 hafta olmalıdır.

Anne sütünden sonra yavru köpek mamasına geçmeye başlayabilirsiniz. Yavruluk dönemlerinde köpeklerin beslenme ihtiyaçları oldukça fazladır. İlk 6 ay kilolarının 2-2,5 katı kadar kaloriye ihtiyaç duyarlar. 6-12 aylık oldukları dönemde de yetişkin bir köpeğe göre %40 ile % 70 oranında enerjiye ihtiyaçları vardır. Enerji artışı köpeğin ırkı, büyüklüğü ve fiziksel aktivitelerine göre değişiklik gösterebilir.

Yetişkin Köpek Maması

Yetişkin köpeklerin de ihtiyaç duyduğu temel besin ögeleri yavru köpeklerle hemen hemen aynı olup yalnızca köpek mamasının miktarları farklıdır. Yani köpeğiniz büyüdüğü halde düşük besin değerleri mamalardan verilmesi gerektiği anlamına gelmez. Dengeli ve yüksek kaliteli köpek maması ile beslenmesi gerekir. Uygun bir beslenme programı içerisinde evcil hayvanınızın sağlığını ve ideal kilosunu korumanız gerekir.

Yetişkin köpeklere mama verirken ne kadar hareketli oldukları da göz önünde bulundurulmalıdır. Yani günlük fiziksel aktivite miktarına göre bir sınıflandırma yapabilirsiniz. Örneğin günlük 1 saatten az fiziksel aktivite düşük, 1-3 saat arası aktivite orta, 3 saatten fazla aktivite ise yüksek aktivite olarak adlandırılmaktadır. Düşük fiziksel aktiviye ve hiç aktivite yapmayan köpekler aktif köpeklere göre %10 ile %25 daha az kaloriye ihtiyaç duyarlar. Köpeğinize en uygun köpek mamasını vermek ve porsiyon miktarı konusunda bir karar vermek için veteriner hekiminizden beslenme programı oluşturmasını isteyebilirsiniz.

Yaşlı Köpek Maması

Köpeklerin yaşam süreleri, hayat standartları, hastalıkları ve ırkları gibi etkenlere dayanarak değişiklik gösterebilir. Küçük ve orta ırk köpeklerin yaşam süreleri 12-16 yıl olurken büyük ırk köpeklerin yaşamları ise 8-12 yıl arasındadır. Ortalama olarak bakacak olursak da küçük ırk köpekler 8 yaşına geldiğinde, büyük ırk köpeklerin ise 6 yaşına geldiğinde yaşlılık dönemine girdikleri söylenebilir.

Bütün canlıların yaşlanma süreçlerinde doğal bir kas ve kemik kütlesi kaybı vardır. Bu dönemde köpeklere doğru bir besin programı sunmak şarttır. Köpeklerde kas kaybını azaltmak için beslenme programlarında yeterli enerji miktarı sağlanmalıdır. Gereken enerji sağlandığında vücut tarafından proteinin yani kasların enerji olarak kullanılmasının önüne geçecektir. Bazı canlılar daha zayıf ve daha kaprisli bir iştaha sahip olabilir. Bu yüzden etobur canlıların gereksinim duyduğu ideal makrobesin oranının korunması gerekir. Diğer yandan bazı köpeklerin yaşlılık dönemlerinde fiziksel aktivide ve metabolik hızların azalma olabileceğinden bu dönemde kilo alabilirler. Yapmanız gereken ise veteriner hekiminizin hazırlamış olduğu beslenme programına uymaktır. Kalori harcamalarındaki azalma, düşük karbonhidrat ve kaliteli beslenme programını değerli yapmaktadır. Bu sebeple yaşlı köpeğiniz için yaşlı köpek maması seçerken özenli davranmanız gereklidir. Kaliteli yaşlı köpek maması hayvansal kökenli proteinler, sindirilebilirliği yüksek besin maddelerinden oluşur. Köpek mamalarında yağ oranını büyük oranda indirmek ise yapılan en büyük yanlışlardan biridir. Yağlar köpeklerin vücudunda önemli rollere sahiptir. Omega 3 ile omega 6 da esansiyel yağ asitlerinin kaynağını oluşturur.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here