Köpek sahibi olmadan önce dikkat etmeniz gerekenler

İnsanların her geçen gün biraz daha yalnızlaştığı çağımızda, birçok insan her zaman yanı başında olacak bir dost arayışı ile köpek sahibi olmak ister. Ancak, bir köpek sahibi olma girişimi, köpekle paylaşılacak hayatın fizibilitesi yapılmadan önce asla eyleme dönüştürülmemelidir. Çünkü köpek, bir ev hayvanı almak üzere yapılacak rastgele bir girişimden çok öte, tahmininiz’den çok daha değerli bir hayvandır. Köpek sahibi olmak gerçek bir ortaklıktır.

Evdeki köpekleri ile sorunları olan insanların, köpeklerini terk etmek için farklı sebepleri varsa da, bu kişilerin ortak noktaları, kişisel sorunlarının köpeklerinden daha öncelikli olduğudur. Sosyal yaşamınız, evinizde vakit geçirme süreniz, sabrınız gibi birçok kriter başarılı bir köpek/sahip ilişkisi kurma yönünden önemlidir.

Köpeğin; beslenme, sağlık, eğitim gibi karşılanması gereken giderleri olduğu da düşünülürse, gelir düzeyinin bile,  köpeğin bakımını temin etme konusunda önemi ortaya çıkar. Mutlu bir köpek/sahip dostluğunu yaşamak, yaşam tarzınıza, kişisel özelliklerinize uyumlu bir köpek ile mümkündür. Doğru köpeği seçmeden önce, istekler ve beklentilere ilişkin soruların yanıtı için öncelikle kişi kendini iyi tahlil etmeli ve ortalama 15 yıl sürecek bir birliktelik için  gereken sorumluluğu yerine getirmek adına bazı sorulara dürüstlükle yanıt verebilmelidir.

İnsanlar gibi köpeklerin de farklı enerji düzeyi, farklı kişilik ve farklı fiziksel özellikleri vardır. Irkları yeterince  tanımıyorsak kendimize uygun bir ırkı seçebilmek için uzman bir görüşün yardımından faydalanmak gerekebilir. Kaldı ki, 400 küsür ırk çeşitliliğini, ülkemizde bulunabilen ya da yurt dışından getirilen ırklar ve bu ırkların farklı iklim ve coğrafi şartlara uyum sağlayabildikleri  düşünülürse, uzman kişi ile işbirliği önemlidir.

Köpeğin bakımı sırasında uyumlu olması, çeşitli problemlerle karşılaşmaması için köpeğe çeşitli alışkanlıklar kazandırmak gerekir. Beslenme , banyo, gezinti, tuvalet, arabaya binme gibi. İlk dönemlerden itibaren köpek, belirli bir saatte ve belirli bir kaptan yemek yemeye alıştırılmalıdır. Belli çevreleri tanıması için belli saatlerde dolaştırılmalıdır. Tuvaleti belli yere ve belli saatlerde yapmaya alıştırılmalıdır. Banyo alışkanlığı edindirilmelidir. Kemirme huyu giderilmeli, saldırgan davranışlarının ve havlamanın önüne geçilmelidir. Köpek sahibi tarafından konulan bu kurallara alıştırılan köpek, yaşamlarının ileriki dönemlerinde ya da zorunluluk nedeniyle yer değiştirmek zorunda kaldıklarında problem oluşturmazlar.

Köpekle mutlu ve uyumlu bir beraberlik için eğitim şarttır. Kaldı ki, eğitimli köpek mutlu köpektir. Çünkü, güçlü ve sevgi dolu bir lidere itaat edip, ondan gelecek komutları yerine getirip, takdir edilmek onu son derece memnun kılan doğal bir özelliğidir. Köpek sahibi olmanın sorumluluğunu üstlenmek , köpeğin sadece sağlık, barınma ve beslenme gereksinimlerini karşılamak  değildir. Aynı zamanda, ona evde ve toplumda yaşama kurallarını, sosyal yaşamı paylaşım kurallarını öğretmek gerekir.

Bunun gereklerini yerine getirecek eğitimi alması gerekir. Köpek, doğasına uygun bir yaşam düzeni, sevgiye dayalı kontrol gücü ile kararlılık ve süreklilik eşliğinde kendinden istenilenleri seve seve yerine getirir. Eğitimde başarının sırrı, köpeğin doğasına uygun olarak ve sevgi ile yaklaşmaktır.

Köpek eğitimi denilince, hemen herkesin aklına ilk olarak sahibinin her dediğini kayıtsız şartsız yerine getiren çok zeki köpekler gelir. Oysa köpek eğitimi, köpeğin yeteneklerini değerlendirip, geliştirerek, ona belirli işaretler karşısında nasıl davranması gerektiğinin en basit yöntemlerle öğretilmesidir.

Eğitimli köpek;

Doğallığını kaybetmeden sahibinin isteklerini yerine getiren, verilen komut veya görevlerin önemini bilerek yapan köpektir. Köpek eğitmeni, köpeğin ırkını, cinsini, yaşını, cüssesini, psikolojisini göz önüne alarak eğitim yapan kişidir.

Köpek eğitimi; ilgi,bilgi, sevgi, sabır gerektirir. Ayrıca ,eğitimcinin kendisini, köpeğin özellikleri doğrultusunda geliştirebilme yeteneğine sahip olması da gerekir. Köpek eğitimi, aynı zamanda bir spor etkinliğidir, sahibi ile arasındaki bağı güçlendireceği gibi, iletişim, anlayış, karşılıklı sevgi ve saygıyı da sağlar. Köpeğiniz lideri olduğunuzu eğitimle öğrenir. Doğal hayatta köpek ailelerinde dominant hiyerarşi vardır. Bu düzene göre her ailenin bir lideri vardır. Eğitimsiz köpekler lider olmak için uğraş verirken, eğitimli köpekler lider arayışındadır. 6 aylığını geçmiş tüm köpekler eğitim alabilir. İyi huylu eğitimli köpek sahibi olmak ayrıcalıktır. Küçük yaştaki  köpekler büyüklere oranla eğitime daha fazla yatkındır. Ancak, yaşı ilerlemiş bir köpeğin eğitilemeyeceği anlamına gelmez.

Küçük olan köpeklerde eğitici köpeği kendi genel istekleri doğrultusunda eğitebilir oysa yaşça büyük olan bir köpek yalnızca belirli olan komutlarla eğitilebilir. Köpeğin cinsiyeti ve ırkı da yapılmak istenen eğitim bakımından önemlidir. Örneğin, dişi köpekler kızgınlık zamanlarında ve gebelik dönemlerinde hormonal durumları gereği verilen komutlara ilgi göstermezler. Köpeğin ırkı verilmek istenen eğitime uygun olmalıdır. Doğasında olmayan bir özellik için köpek eğitilmemelidir. Örneğin, bir koruma köpeği olarak bir av ırkı olan Seteri değil de, Dobermanı seçmek daha doğrudur.

İyi huylu, itaatli, eğitilmiş bir köpeğe sahip olmak daha iyidir. Çünkü eğitim almış bir köpek ile, risk olmadan, başka canlılara problem yaratmadan hemen her yere gidilebilir. Köpeğinin topluluk içinde iyi davranmasını, evde misafir varken iyi huylu, çocuklara güvenilir olmasını, diğer köpekleri ve insanları korkutmamasını ister. Bunların hepsi itaat eğitimi ile mümkün olur.İtaat eğitimi köpeğinizin davranışı üzerinde kontrol sağlayabilme yeteneğinizi sağlayan ilk eğitimdir.

Görev köpekleri için bir başka eğitim, koruma eğitimidir. Bu eğitimde amaç, köpeğin güç kontrolünün komutla sağlanmasıdır. Köpeğin ,amaçsızca saldırması, ısırması, parçalaması bir tehlikedir. Bu eğitimin amacı, köpeğin aldığı komutla kişi, çocuk, eşya vb gibi kişileri yahut, ev, iş yeri, alışveriş merkezi, müze, otel, villa vb alanları korumasıdır. Koruma eğitimi almamış bir köpek saldırıya geçtiğinde onu durdurmak mümkün değildir.  Köpek sahiplenmeden önce dikkat etmeniz gerekenleri makalemizde sizinle paylaştık umarız seçim yaparken en doğru seçimi yapar köpeğiniz ve siz mutlu bir hayat geçirirsiniz.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz