Köpeklerin düzenli bir şekilde ilgilenildiğinde çok kolay öğrendikleri bir gerçektir. Her şeyi çok çabuk öğrenen, kavrayan köpeklere tuvalet eğitimi verilmesi de oldukça kolaydır. Düzenli bir şekilde köpek tuvalet eğitimi almış olan yavru köpekler, kesinlikle tuvaletlerini uygun ortamlara yaparlar. Eğitimli köpekler hasta olmadıkları sürece uygunsuz ortamlara kesinlikle tuvaletlerini yapmazlar. Yavru köpeklere tuvalet eğitimi verilirken, sabırlı olunması gerekmektedir. Sevgiyle ve sabırla verilen tuvalet eğitiminin karşılığını yavru köpekler fazlasıyla vermektedir.

Tuvalet Eğitimi İçin Güvenli Bölge Oluşturma

Öncelikle tuvalet eğitimi için güvenli bir bölge oluşturulmalıdır. Özellikle eve alınan yavru köpeklere eve getirildiği ilk gün tuvalet eğitimine başlanmalıdır. Oluşturulacak güvenli bölge, köpek büyüdüğünde de kullanılabilecek bir yapıda olmalıdır. Bu bölge, köpek evi, kafes, parmaklıklarla çevrili bir köşe veya kullanılmayan bir oda olabilir. Yavru köpeğin başında kimse olmadığında, kolayca tuvaletini yapabileceği, vakit geçirebileceği ve uyuyabileceği bir alan olmalıdır. Köpeğin güvenli bölgesinde mutlaka, su, yatak, yemek bulunmalıdır.

Yavru Köpeğe Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilir?

Öncelikle, köpek için oluşturulan güvenli bölgenin alt zemini mutlaka özel tuvalet pedi ile kaplanmalıdır. Veteriner ve petshop tarzı yerlerde satılan tuvalet pedi, eczanelerde de bulunabilir. Bunun yerine eczanelerde satılan büyük hasta bezlerinden de kullanılabilir. Pedle birlikte başlayan tuvalet eğitiminde yapılan büyük hatalardan bir tanesi, ped dışında tuvalet eğitimi verilmemesidir. İlk etapta ped sadece olası kazaları önlemek için kullanılmalıdır. Köpek büyüdüğünde de ev içerisinde tuvaletini sadece pede yapsın isteniyorsa pedlerin ana tuvalet alanı olarak kullanılmasına özen gösterilmelidir.

İlk etapta, tuvalet için dışarı çıkarılan köpeğin, pedlerle kaplı alanda tuvalet kazalarının yaşanması muhtemeldir. Kirlenen pedler hemen kaldırılmalı ve yerine temizleri konmalıdır. Tuvalet eğitimi süreci sekiz haftadan büyük olan yavru köpekler için en fazla bir hafta sürmektedir.

Köpekler genellikle uyudukları yerin yakınına tuvaletlerini yapmak istemezler. Yemek ve uyku alanı etrafındaki pedlerden başlanarak, yavaş yavaş ped sayısı azaltılmalıdır. Pedlere tuvaletini yapmaya alışmış olan köpek, ped olmayan yere yapmayacaktır. Tuvalet yapacağı yerin köpeğe özenle öğretilmesi gerekmektedir.

Köpeğe, köpek tuvalet eğitimi için bir anahtar kelime öğretilebilir. Örneğin, “hadi tuvalet zamanı” gibi anahtar bir kelime kullanılabilir. Yaptıktan sonra da ödül anlamında aferin diyerek övülmelidir. Yavru köpekler iki saat boyunca tuvaletini tutabilirler. İki saatte bir tuvalete çıkarılmalıdır. Büyüdükçe bu süre uzayacaktır. Köpek yerleri koklayarak vücut diliyle tuvalet yapmak istediğini anlatır. Bu mesajı alıp hemen tuvalete götürmekte fayda vardır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz