Köpekler de kediler de belirli dönemlerde tüy dökerler. Bunun nedeni ise bedenlerinin mevsimlere ayak uydurmasıdır. Doğa onları kendi geçişlerine uydurmaktadır. Bunun dışında başka nedenlerden dolayı da tüy dökebilmektedirler.

Köpek Tüyü

Köpek tüylerinin ağza kaçması sonucunda beklenilen zararlar abartılmaktadır. Toplumumuzdaki yaygın kanı köpek tüylerinin zararlı olduğu yönündedir. Evlerinde köpek besleyen çoğu kişi köpeklerinin tüy dökmesinden, evin her yanına yayılmasından korkmaktadırlar ve şikayet etmektedirler.

Köpekler Neden Tüy Dökerler?

Kendi sistemleri doğrultusunda mevsim geçişlerindeki ısı değişimine ayak uydurmak için yaz ve kış girişlerinde köpekler tüy dökerler. Bunlar fiziksel olarak olması gereken doğal durumlardır. Önemli olan ise aşırı miktarda bir tüy dökümüdür. Bu noktada dikkat edilmelidir. Çünkü köpek tüyü  mevsim geçişlerinde değil de genel olarak ve yoğun dökülüyorsa sorun başlıyor demektir. Birçok nedeni olabilir. Beslenme hataları, stres, bakım hataları bu nedenler arasında sayılabilir. Köpeklerin temizliğine oldukça dikkat etmek gerekmektedir. Belirli aralıklarla yıkanması, burun, kulak, göz temizliğinin yapılması gerekmektedir. Köpeklerin tüyleri yoğun olduğu için yıkama sonrası kurutmak çok önemlidir. Kendi kullandığımız şampuanları kullanmak köpeklerin derisinde kurumaya yol açarak tüylerinin daha çok dökülmesine neden olabilmektedir. Bu yüzden köpeklere has satılan yıkama ve temizleme ürünleri tercih edilmektedir. Bu durumdan zorlanacağını düşünenler veterinere götürerek temizliğini ve yıkamasını yaptırabilirler.

Beslenme sırasında mümkün olduğunca pişmiş gıdalar kullanılmalıdır. Katıksız süt, çiğ et, salam verilmemelidir. Çiğ et köpeklerde parazite yol açarak tüy dökülmesine ve hastalıklara neden olmaktadır. Köpeklere ait mamalardan kullanmak ve özellikle kuru mama kullanmak daha sağlıklı olacaktır.

İnsan İçin Zararlı Mı?

Köpeklerimiz mevsim geçişleri nedeniyle ya da bakım koşulları nedeniyle doğal olarak tüy döküyorsa bu zararlı değildir. Köpeğimiz dışarıdan ya da beslenmesinden kaynaklanan yanlışlıklardan dolayı herhangi bir hastalık kapmışsa zarar burada başlar. Çiğ et, salam verilmesi durumunda ya da dışarıdaki başka hayvanlardan ya da aşılarının tam olmamasından kaynaklanan parazit kapma durumu olabilir. “Hidatik Kist” hastalığına neden olan Echinococcus Granolosus paraziti kaptığında ise insanlara zarar verebilirler. Bu hastalık herkeste görülebilir. Dışarıda bir şekilde hayvan dışkısından bile bulaşabilir. Bu yüzden köpek bakımına, aşısına ve beslenmesine dikkat edildiği takdirde bu tarz zararlı etkiler ortadan kalkar. Hastalığa yakalanma riski de köpek tüyü de doğal olarak azalır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz