Köpeklerde Hamilelik Süreci

Bilinçli olarak köpeğinden yavru almak isteyen kişilerin, bu süreçten en az 1 ay kadar önce köpeğinin kontrolünü ve bakımını yaptırması gerekmektedir. Eğer eksik aşıları var ise bu tamamlanır. Parazit yönünden kontrol edilen köpekler, hamilelik sürecine uygun hale getirilir.

 Köpeklerin hamilelik süresi 63 – 70 gün arasında değişmektedir. Hamilelik belirtileri gösteren köpeğin bakımına dikkat edilmelidir. Dişi köpeklerin hamilelik yaşı genelde 18 ay civarındadır. Buna uyulduğu zaman köpek rahat bir hamilelik süreci geçirir.

Hamilelik süreci hem hamile köpek hem de ailesi bakımından çok stresli ve zor geçmektedir. Hamile olan köpeğin bakımı konusunda da hassas olunmalıdır. Doğru bilgiler edinilerek köpeğe o şekilde yaklaşılmalıdır.

Köpeğin ne kadar hamilelik günü geçireceği ve durumu hakkında bir veterinerden yardım alınmalıdır. Çünkü hamile köpek bakımı konusuna çok dikkat edilmelidir. Sağlıklı bir doğum süreci geçirilmesi için köpeğin her türlü bakımına çok dikkat edilmelidir.

Köpeklerde Hamilelik Nasıl Anlaşılır?

  • Köpeklerin hamilelik döneminde çok hassas olunmalıdır. Köpeğin hamile olup olmadığı ya da hamile ise gebelik sürecine girip girmediği gözlemleyerek anlaşılmaz. Köpeğin hamile olup olmadığı, normal veteriner muayenesinde belli olmaktadır.
  • Anne köpeğin karnında bulunan yavruların gelişimi 20.günden sonra başlamaktadır. Buna bağlı olarak da 20 gün öncesinde yapılan ultrason muayenesinde gebelik anlaşılmayabilir. 20.gün sonunda yavrular 1cm boyuna gelirler. 22.gün yavruların organları yavaş yavaş oluşmaya başlar.
  • 24.güne gelindiğinde yavruların büyüme hızı artar ve boyu 2,5 – 3 cm olur. 32.gün sonrasında yavruların fiziksel olarak gelişimi başlar ve buna bağlı olarak göz kapakları oluşur. 35.gün sonunda boyları 4,5 – 5 cm civarına gelir. 48.gün anne karnındaki yavruların boyları 8 – 9 cm civarına gelir. Tüyleri de yavaş yavaş çıkmaya başlar.
  • 60.gün sonrası, gebelik döneminin son evreleridir. Yavruların boyları 16 – 17 cm civarına gelir ve artık köpek doğuma hazır hale gelir. Eğer hamilelik süresi 70 günü buldu ve geçtiyse, bir şeylerin ters gittiği anlaşılmalı derhal veteriner hekim ile iletişime geçilmelidir.
  • Köpek çok ciddi sancılar çekip hala doğuramıyor ise ve bu durum yarım saatten fazla sürüyor ise, veterinerden yardım alınmalıdır. Köpeğin doğumu başlayıp, doğum pozisyonu alındığı halde ortalama 3 saattir doğum gerçekleşmediği zaman, köpek çok yorgun ve bitkin bir hal gelir. Bu durumda veteriner hekimden destek alınmalı ve hem köpeğin hem de yavruların hayatı kurtarılmalıdır.
  • Doğum sırasında ya da doğum sonrasında, anne köpeğin doğum artıklarını yemesi kesinlikle önlenmelidir. Annenin kusmasına neden olabileceği için önlem alınmalıdır. Normal bir yavrunun doğum süresi 15 dakikadır.
  • Hamilelik döneminde köpeklere yapılan özel bakım, hamilelik sonrasında da bir süre devam etmelidir. Gebeliğin her döneminde köpeklerin tüketeceği mama türüne dikkat edilmelidir. Anne hem kendisi hem de yavrusu için daha çok besine ihtiyaç duyar. Besin zamanında buna da dikkat edilmelidir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz