Köpeklerde Kanser

0
100

1-Kanser  nedir?

Kanser, organizmadaki hücrelerin kontrolsüz ve anormal bir şekilde büyüyüp çoğalması ile ortaya çıkan kötü huylu tümörlerdir. Organizmada, bağışıklık sistemi tarafından yok edilmemiş, DNA yapısı bozulmuş mutant hücreler kontrolsüz olarak büyüyüp bulundukları dokuyu işgal ederler, başka dokulara da yayılırlar. Kan ve lenf dolaşımı ile vücudun farklı yerlerine taşınırlar.  (Metastaz )

2-Kansere neden olarak gösterilebilecek kanserojen ajanlar nelerdir?

Sürekli elektromanyetik alanlara maruz kalma, endüstriyel toksinler, kirli hava, kirli su, klorlu-florlu su, iyonize radyasyon vs gibi faktörler kanser oluşumuna sebep olurlar.

Köpeklerde de erken kısırlaştırma malignant lezyonların ortaya çıkışını azaltır. Dolayısıyla kısırlaştırmak, hormon ilintili kanser oluşumlarını önlemek için doğru bir yaklaşımdır.

3-Aşı sonrası aşı yapılan bölgede görülen şişlik tehlikeli midir?

Aşı sonrası bazı hassas hayvanlarda aşı uygulama yerinde mercimek büyüklüğünde lokal bir şişlik olabilir. Aşı uygulama anında aşını vücut ısısında olmaması ile de alakalı olabilir. Bu kendiliğinen birkaç günde geçer. Bazen 3 haftaya kadar sürebilir. Sorun olarak değerlendirilmez. Ancak  4 yada 6 haftada ortadan kalkmıyorsa cerrahi olarak alınmalıdır.

4-Kanser Nasıl Teşhis Edilir?

Tümörlerin fark edilme ve muayene edilme kolaylığı vardır ancak, tüm kanser tipleri, vücut yüzeyinde tümör kitlesi şeklinde bulunmazlar. Bazı kanserler nonspesifik bulgulara sebep olurlar ki bunların vücudun neresinden geliştiğini belirlemek güçtür. Kilo kaybı, letarji , tüy dökümü, ishal vs. Bu gibi durumlarda tanı için, laboratuar testleri, radyolojik muayene ve özel diyagnostik tetkikler gerekir. Diyagnostik görüntüleme araçları olarak veteriner onkolojide en yaygın kullanılan, radyografidir, Ultrasondur. Bilgisayarlı tomografi sayesinde röntgen ya da ultrasonografide görülemeyecek boyutlardaki küçük patolojik yapılar erken dönemde saptanabilmektedir.

Tomografi, MR gibi görüntüleme ekipmanları veteriner tıbbında  1990’lı yıllardan beri kulanılmakta olup ülkemizde Veteriner Fakülteleri içinde ilk Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi Cerrahi Anabilim Dalı bünyesinde, tek kesit alan Bilgisayarlı Tomografi ünitesi kurulmuştur.(2012)  Vücutta gözle görünür bir kitle bir büyüme olsa bile, kesin teşhis ince iğine aspirasyon biyopsisi , ile veya eksizyonel biyopsi ile alınan hücrelerin veya dokunun özel laboratuar analizi ile tanı konulur. Aspirasyon biypsisine direkt tümörün içine sokulan iğne ile alınan toplanan aspire edilen hücreler yani örnek, laboratuarda incelenip tümör hücreleri olup olmadığı değerlendirilir. Ayrıca  dolaşımdaki kandan veya idrardan da örnek alınır.

Kanser Tedavisi Mümkün müdür?

Kanser tedavisinde başarı, erken tanı ile ilgilidir. Kanser tedavisinde prognozu  yani hastalığın süre ve sonucunu kanserin yayılım oranı belirler. Erken aşamada belirlenen kanserin tedavi şansı büyüktür. Öte yandan tedavide, yaşam süresinden ziyade yaşam kalitesini korumak öncelikli hedeftir.

Kanser Tedavi  Yöntemleri Nelerdir?

Kanserin tek bir tedavisi yoktur. Farklı kanser tipleri için belirlenen tedavi yöntemleri vardır. Amaç kanser hücrelerinin vücuttan uzaklaştırılmasıdır.

1-Cerrahi Yöntem: Tümörlü dokunun cerrahi yöntemle çıkarılmasıdır. Cerrahi yöntemle tümörün alınması yaşamsal-vital organlara zarar vermeyecek ise mümkündür. Bu her zaman mümkün olmayabilir. Bu durumda kemoterapi ya da radyoterapi gibi diğer yöntemlerden faydalanılır.

2-Kemoterapi: Sitotoksik dediğimiz anormal kanser hücrelerini yok etmeyi amaçlayan ilaçların kullanılmasıdır. Bu ilaç oral veya iv veya bir arada kullanılabilir. Bu ilaçlar sadece kanser hücrelerine değil sağlıklı hücrelere de zarar verirler. Örneğin uzamış tedaviler bıyık kaybına neden olabilir. Ancak kemoterapinin yan etkileri insanlardakinden daha az görülmüştür.

3-Radyoterapi: Yoğun X-Ray ışınlarının  kanserli dokuya nüfuz ettirilmesidir. Tek başına seyrek kullanılır. Cerrahi müdahale ve kemoterapi ile kombine kullanılır. Kemik iliği ve deri kanserlerindeki hücreler radyonsensivedir. Bu kanserler radyoterapiye iyi yanıt verirler. Tabi bu sırada normal hücreler de zarar görürler. Hayvanın sadece gerekli bölgeye radyasyon alması için hareketsiz durması gerekir, bu yüzden anestezi verilir.

Hayvanlarda Kanserin Genel İşaretleri Nelerdir?

Bulundukları organlardaki lokasyona bağlı olarak bulgu verirler. Kusma-ishal(mide bağırsak sistemi), denge bozukluğu-konvülsiyonlar (beyin ve spinal kord m.s.s,) hematüri (sidik kesesi) vs.

Sabit anormal şişlikler veya sürekli büyüyen genişleyen şişlikler.

İyileşmeyen kabuklanmalar

Kilo kaybı

Kanama veya akıntı

Yutkunma zorluğu veya yemek yeme zorluğu

Canlılık kaybı, hareketsizlik

Kalıcı topallıklar

Ürinasyon, defekasyon ya da solunum zorluğu

Köpeklerde En Sık Görülen Kanser Çeşitleri:

Köpek kanserlerinin %58i deri kanserleridir. Dişi köpeklerde meme tümörlerinin insisidansı diğer tümörlerden daha yüksektir. Lenfoma, orofarengeal (ağız yutak) tümörler (%6), osteosarkom köpeklerde görülen tümörlerdir.

Kanser Tedavisinde Alternatif Tedaviler Nelerdir?

Kanser tedavisine alternatif değil, yardımcı veya tamamlayıcı dediğimiz tedaviler vardır. Organizmada sadece hastalığa değil vücudun bütününe odaklanan ve bütünün iyilik halini amaçlayan holistik dediğimiz bakış açısı hekimlikte önemlidir. Holistik tedavide amaç immun sistemin uyarılmasıdır. Mutasyona uğramış (mutant) kanser hücrelerinin çoğalmalarının engellenmesi için doğal nontoksik bileşikler kullanılır. İmmun sistemi geliştiren, C vitamini, E vitamini, Omega 3 yağ asitleri, antioksidan etkili bileşikler (-flavonoidler :bitki pigmentleri – ör.yeşil çay ekstratı), Beta karotenler  kanser hastaları için faydalıdır.

Farklı kaynaklardan elde edilen beta glukanlar vardır(pirinç, mantar hücre duvarı vb) Ayrıca, bakteri, virus, kanser hücresi gibi vücuttaki zararlı hücre ve mikroorganizmaların eliminasyonundan sorumlu makrofajların aktivitesini yükselten beta glukanlar kanser hastaları için faydalıdır.  Diyette, düşük karbonhidrat, orta miktarda yağ ve yüksek kaliteli proteinlere yer verilmelidir. Evde hazırlanmış yemeklerde yüksek ısı protein yapıları bozacağından az pişmiş protein ve sebze daha faydalıdır. Çiğ et sindirim sistemini bozabilir. Ayrıca salmonella, E.coli gibi bakteriler açısından risklidir. Bunların yanında oksijen tedavisi,ozon tedavisi, homeopati de kanser tedavisinde kullanılır. Kanser hipoksik ortamda gelişir. Kandaki oksijen seviyesi artarsa, kanser bölgesinde de oksijen seviyesi artıp, kanserli hücre gelişimini azaltır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here